Motory Cosworth DFV

Motor Cosworth DFV byl první Fordův osmiválec pro vozy Formule 1. Základem pro jeho vývoj byl motor FVA.
Motory Cosworth DFV
Motor Cosworth DFV byl první Fordův osmiválec pro vozy Formule 1. Základem pro jeho vývoj byl motor FVA. Motor DFV byl představen v dubnu roku 1967 a už v červnu dosáhl prvního vítězství ve Velké ceně Holandska. První vítězství předznamenávalo 15 let velké převahy motoru Cosworth DFV.

Když se motor DFV poprvé objevil a zazářil na okruhu v Zandvortu, znamenalo to revoluci v této disciplíně, neboť poprvé ve světě Formule 1 tvořil motor nosnou součást vozu. Toto řešení se poté rozšířilo a tvoří základ konstrukce vozů dodnes.

Motor DFV měl obsah 3 litry, 8 válců, 32 ventilů a výkon používaný při závodech 405 ks. Teoreticky však mohl dosáhnout výkonu 500 koní.

Vozy s motorem DFV vyhrály v letech 1967 - 1983 celkem 155 velkých cen a jejich jezdci získali celkem 13 titulů světa. Týmy používající motor DFV byly také velmi úspěšné v poháru konstruktéru, vyhrály celkem 10. K poslednímu vítězství ho dovedl slavný Keke Rosberg, když vyhrál Velkou cenu Monaka v roce 1983. V roce 1983 skončila slavná éra motorů DFV, protože do Formule 1 přišel nový převratný objev – turbodmychadlo.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků