MotoGP: Pešek vybojoval místo na bedně

250 ccm: vyhrál Takahashi, Lorenzo vede průběžné pořadí a Smrž získal 2 body. - MotoGP: vyhrál Rossi před Melandrim a Haydenem. - 125 ccm: vítězí Pasini, Pešek je třetí

Představení okruhu Sachsenring

Délka okruhu: 3 671 m
Šířka trati: 10 m
Nejdelší rovinka: 780 m
Počet levotočivých zatáček: 10
Počet pravotočivých zatáček: 4

Klepněte pro větší obrázek
Okruh Sachsenring v Německu

Vítězové minulého roku:
125 ccm: Mika Kallio
250 ccm: Daniel Pedrosa
MotoGP: Valentino Rossi

125 ccm

Pátek - V první kvalifikaci byl nejlepší Mattia Pasini a na skvělém druhém místě dojel náš Lukáš Pešek. První řadu by ještě doplnil Kallio a P. Nieto. Dosavadní lídr průběžného pořadí, Španěl Bautista, dojel na šestém místě. Druhý český zástupce ve třídě 125 ccm, Karel Abrahám, dojel na slušné 24. příčce.

Sobota - Lukáš Pešek si díky nejrychlejšímu času v druhé kvalifikaci zajistil druhé Pole Position letošní sezóny! Za ním je dosavadní suverén třídy do 125 ccm, Alvaro Bautista, a v první řadě jsou ještě Pasini a Kallio. Naopak Karlu Abrahámovi se sobotní boj o umístnění na startovním roštu nepovedl a do závodu vyrazí až z 34. místa.

Závod - po startu se Lukáš Pešek propadl na šesté místo, do čela se dostal Gabor Talmacsi. Cílem prvního kola projel první Bautista, následován Kalliem a Pasinim. Ale na konci cílové rovinky předvedl Pešek profesorský manévr a čistou stopou předjel na brzdy hned tři jezdce a v dalším kole se posunul na druhou příčku.

V dalším kole se dokonce Pešek dostal na čelo závodu, ale následně byl předjet dvojicí týmu Master - MVA Aspar, Bautistou a Pasinim. Na vedoucí trojici se dotáhl další jezdec MVA Aspar, Hector Faubel, naopak pátý Kallio stále více ztrácel. Tempo ale neudržel ani čtvrtý Faubel, takže v polovině závodu o špici bojovala opět jen trojice, kde byl i náš Pešek.

Vedoucí trojice si vypracovala luxusní náskok (-8,2 s) před skupinkou bojující o čtvrté až sedmé místo, kde byl Corsi, Terol, Faubel, Lüthi a Kallio. Dvě kola před cílem se na konci cílové rovinky Lukáš posunul na druhé místo a několik zatáček poté se na chvíli dokonce ocitnul na špici. Ale jezdci týmu Master-MVA Aspar svou dravostí opět odsunuli Peška na bronzovou příčku a v cíli byl první Pasini před Bautistou. Thomas Lüthi vybojoval pro český tým Elit šesté místo a Karel Abrahám GP Německa nedokončil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První kvalifikace --- Druhá kvalifikace --- Postavení na startu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

250 ccm

Pátek - V prostřední třídě se v úvodní kvalifikaci se na čele vytvořil dvojblok jezdců týmu Fortuna Aprilia v pořadí Lorenzo - Barbera. Dále byl de Angelis a Takahashi. Lorenzův největší konkurent, Andrea Dovizioso, dojel až na 10. místě. Náš Kuba Smrž cílem prolétl na 16. příčce.

Sobota - I v druhé kvalifikaci nenašel Jorge Lorenzo přemožitele a právem mu patří první příčka na startovním roštu ve třídě čtvrtlitrů. V první řadě dále stojí: Takahashi, Barbera a Locatelli. Doviziosovi patří až osmé místo a náš Jakub Smrž je na slušném 15. místě.

Závod - Vynikající vstup do závodu předvedl Roberto Locatelli, když ze čtvrtého místa na startu sklápěl stroj do úvodní zatáčky v čele jezdeckého pole. Cílem prvního kola bylo pořadí: 1. Dovizioso, 2. Takahashi, 3. Lorenzo a 4. Locatelli. Smrž byl na 19. příčce. V šestém kole se na špici vytvořili dvojice Lorenzo - de Angelis a boj o třetí místo bojovali Dovizioso - Barbera.

Zhruba v třetině závodu se dvojičky sjely dohromady a na ně se z pátého místa dotáhl Takahashi. V desátém kole se do čela prodral Alex de Angelis a hned svým pronásledovatelům lehce poodjel. Devět kol před cílem stále vedl de Angelis, za ním jezdil se ztrátou +1,1 s Lorenzo a dále byli Takahashi, Dovizioso a Barbera. Za nimi s odstupem +8 s jezdil Locatelli, Smrž byl v této fázi závodu na posledním bodovaném místě.

Tři kola před cílem začal Takahashi a Lorenzo dojíždět vedoucího de Angelise a bylo vidět, že boj s příčky na stupních vítězů ještě neskončil. V předposlední zatáčce se Takahashimu podařil útok na špici a protnul cílovou pásku o pár decimetrů dříve, než druhý Alex de Angelis. Třetí dojel Jorge Lorenzo a v celkovém hodnocení předběhl Doviziosa, který dojel na čtvrté příčce. Náš Jakub Smrž dojel na 14. místě a z Německa si odveze dva mistrovské body.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První kvalifikace --- Druhá kvalifikace --- Postavení na startu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

MotoGP

Pátek - první měřený trénink vyhrál trochu překvapivě Kenny Roberts jr. před Haydenem a Stonerem. Druhé měření sil vyšlo nejlépe Melandrimu, když porazil Pedrosu a Capirossiho. Úřadující mistr světa, Ital Rossi, byl v pátečních trénincích šestý a sedmý.

Sobota - v třetím měřeném tréninku získal tým Repsol Honda double, když nejlepší čas měl Hayden a Pedrosa dojel druhý. Do závodu vyrazí z prvního místa Pedrosa, druhý je Roberts jr. a třetí bude stát Hayden. Capirossi je pátý, Melandri šestý a Rossi až jedenáctý.

Závod - Po startu se pořadí první trojice nezměnilo, ale o několik příček si polepšil Tamada a Rossi. V cíli 2. kola bylo pořadí Hayden, Pedrosa, Tamada, Melandri, Roberts jr., Rossi. Během první poloviny se na špici vytvořila silná skupina sedmi jezdců, kterou vedla dvojice týmu Repsol Honda v pořadí Hayden - Pedrosa a na konci byl Roberts jr. a Capirossi.

V jedenáctém kole při předjížděcím manévru zachyboval Kenny Roberts, spadl a motorkou srazil i Tamadu. V dalším kole se posunul Rossi na druhé místo za Melandriho, za nimi kroužila dvojice týmu Repsol a nyní už jen pětičlennou skupinku uzavíral Capirossi. V poslední třetině závodu začal Capirossi lehce ztrácet, jeho Ducati nestačila tempu čtveřice, kterou vedl pořád Rossi.

Čtyři kola před cílem byl druhý Pedrosa malinko delší na brzdách a okamžitě klesl na čtvrté místo. V dalším kole se na konci cílové rovinky posunul Melandri do čela čtyřčlenné skupinky. V předposledním kole Rossi zaútočil a předjel Melandriho. Infarktové poslední kolo: první místo nakonec uhájil Rossi a odrazil několik nástupů Melandriho a na cílové pásce předjel Hayden týmového kolegy, Daniho Pedrosu. Závod opět zvedal diváky a fanoušky z židlí, protože se často nestává, aby hned tři jezdci skládali stroj pod sebe do jedné zatáčky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První měřený trénink - Druhý měřený trénink - Třetí měřený trénink

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky kvalifikace --- Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

Zdroj obrázků: motogp.com

TEST Jaguar E-Pace D180 AWD: Sentimentální cesta

Jaguar E-Pace D180

V novodobé historii Jaguaru je E-Pace jedním z nejdůležitějších milníků. Půjčili si techniku od Land Roveru a snažili se do populárního segmentu malých SUV vnést sportovního ducha. Povedlo se?

dnes | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Volkswagen Caddy Maxi 1.4 TGI: Spořivému plyn nesmrdí

VW Caddy Maxi 1.4 TGI (minitest)

VW láká na model Caddy poháněný zemním plynem nízkými provozními náklady. Stačí ale ceny CNG na to, aby se do německé dodávky zamilovali nejen zapřisáhlí skrblíci?

14.  8.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků
TEST Renault Mégane R.S.: Hraboš přetáčivý

Renault Mégane R.S.

Renault Sport si s novým Méganem vyhrál docela jinak než u předchozích generací. Kvůli tomu jej ale ještě netřeba zatracovat.

9.  8.  2018 | Milan Lažanský | 28 příspěvků