Motive Industries BEHEV Concept: superúsporný hatchback

V současné době, kdy ceny pohonných hmot stále rostou a různá nařízení a předpisy tlačí automobilky k zamyšlení o jejich budoucnosti, asi koncept úsporného vozu nikoho nepřekvapí. Jenomže není každý stejný, a tak si jistě stojí zato představit BEHEV (Battery Exchange Hybrid Electric Vehicle) Concept od Motive Industries, který používá pod svou kapotou zajímavé technologie.

V prvé řadě je třeba zmínit velmi nízkou hmotnost vozu, která činí jen 900 kg. Karoserie a šasi jsou vyrobeny z lehkých kompozitů, hliníku a nejvíce namáhané části pak z oceli. Uvnitř vozu si přitom najde místo hned čtveřice cestujících.

Síla na přední kola putuje z elektromotoru napájeném li-ion akumulátory, které dobíjí klasický spalovací motor. Využívána je i energie z brždění, kdy probíhá rekuperace a přebytečná kinetická energie se tak nezlikviduje celá při proměně na teplo. Vůz je vybaven bezestupňovou převodovkou.

Spotřeba vozu má dosahovat v americkém vyjádření 100 ujetých mil na jeden galon benzínu (nebo i trochu méně, vše je prozatím jen v teoretické rovině), což v našich číslech představuje 4,546 litru na vzdálenost 160 km. Po přepočtu to znamená, že BEHEV si na každých 100 km jízdy vezme jen 2,84 l paliva, což je hodnota skutečně zajímavá. Celý projekt vzniknul na podnět soutěže Automotive X Prize, kde první tým, který postaví vůz s takovou spotřebou, získá finanční odměnu 10 milionů amerických dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motive Industries BEHEV Concept

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků