Motive Industries BEHEV Concept: superúsporný hatchback

V současné době, kdy ceny pohonných hmot stále rostou a různá nařízení a předpisy tlačí automobilky k zamyšlení o jejich budoucnosti, asi koncept úsporného vozu nikoho nepřekvapí. Jenomže není každý stejný, a tak si jistě stojí zato představit BEHEV (Battery Exchange Hybrid Electric Vehicle) Concept od Motive Industries, který používá pod svou kapotou zajímavé technologie.

V prvé řadě je třeba zmínit velmi nízkou hmotnost vozu, která činí jen 900 kg. Karoserie a šasi jsou vyrobeny z lehkých kompozitů, hliníku a nejvíce namáhané části pak z oceli. Uvnitř vozu si přitom najde místo hned čtveřice cestujících.

Síla na přední kola putuje z elektromotoru napájeném li-ion akumulátory, které dobíjí klasický spalovací motor. Využívána je i energie z brždění, kdy probíhá rekuperace a přebytečná kinetická energie se tak nezlikviduje celá při proměně na teplo. Vůz je vybaven bezestupňovou převodovkou.

Spotřeba vozu má dosahovat v americkém vyjádření 100 ujetých mil na jeden galon benzínu (nebo i trochu méně, vše je prozatím jen v teoretické rovině), což v našich číslech představuje 4,546 litru na vzdálenost 160 km. Po přepočtu to znamená, že BEHEV si na každých 100 km jízdy vezme jen 2,84 l paliva, což je hodnota skutečně zajímavá. Celý projekt vzniknul na podnět soutěže Automotive X Prize, kde první tým, který postaví vůz s takovou spotřebou, získá finanční odměnu 10 milionů amerických dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motive Industries BEHEV Concept

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

dnes | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků