Monopost Formule 1 konečně překonal magických 400 km/h

Prvním monopostem Formule 1, který oficiálně překonal magickou hranici 400 km/h, se stal vůz automobilky Honda. Tým Honda s řidičem Alanem van der Merwem dosáhl oficiálně změřené rychlosti 400,459 km/h, čímž překonal dosavadní rychlostní rekord Juana Pabla Montoyi, který měl hodnotu 372 km/h. Pokus se odehrál na solných pláních Bonneville v americkém Utahu při teplotách okolo 47° Celsia.

Neoficiálně se podařilo při tréninku dosáhnout dokonce rychlosti 413,205 km/h, ta ovšem nemohla být uznána.

Pokud se vám zdá, že pro Formuli nemůže být tato rychlost nijak problematická, když i civilní Veyron této rychlosti dosáhl, je třeba si uvědomit, že tyto vozy nejsou stavěny pro velké rychlosti. Na většině okruhů jen výjimečně dosáhnou monoposty rychlosti větší než 340 km/h a jsou konstruovány tak, aby dokázaly jezdit vysokou rychlosti hlavně v zatáčkách. Navíc jejich převodovky nejsou stavěny na velké rychlosti a ani výkon okolo 800-900 koní není optimální pro překonání hranice 400 km/h.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků