Moderní Subaru Libero se jmenuje Adventure 1. Je obytné, elektrické a terén zvládá levou zadní

Je libo kompaktní kempovací vozítko s minimálním půdorysem a plnou komfortní výbavou? Jedno takové právě vzniká…

Neznáme člověka, který by se při pohledu na Subaru Libero alespoň trochu neusmál. Autíčko s šířkou lehce přes 1,4 metru se vyrábělo ve dvou generacích v letech 1983 až 1998, vážilo do tuny, mělo připojitelný pohon všech kol a světlost se pohybovala okolo 20 centimetrů. Jde o oblíbený vůz všemožných moderních dobrodruhů, který je evidentní inspirací pro nový stroj mladé firmy Potential Motors. Tu založili zkušení experti z různých oborů automobilového průmyslu.

Jejich nápad se jmenuje Adventure 1, jde o kompaktní vozidlo, poháněné dvěma elektromotory o celkovém výkonu zhruba 450 kW (okolo 600 koní) a s tisícovkou newtonmetrů. Jeho světlá výška činí působivých 33 centimetrů, nájezdové úhly jsou 40 stupňů vpředu a 45 stupňů vzadu. V terénu mu pomůže speciální platforma s názvem Off-Road OS, která sdružuje vše důležité a těžké nízko a co nejvíce u středu vozidla. Umí prý být také chytrá, díky senzorům si má „osahat“ terén okolo sebe a poradit, jak se s ním vypořádat.

Dovnitř se vejde konfigurovatelné dvoulůžko, máme zde modul s výsuvnými plotnami, dřezem, lednicí a zásobníkem na 40 litrů vody. Maximálně dovnitř uložíte téměř 2,5 metru krychlového nákladu či vybavení. Dojezd zatím činí 160 kilometrů, takže na dlouhé cesty pustou divočinou to ještě není. Pro případ nouze je na palubě záložní nabíjecí systém, který využívá propan-butan. Můžete jej ale táhnout za velkým obytným vozem a zároveň jej při tom nabíjet.

První prototyp se ukáže na přehlídce Overland Expo ve Virginii začátkem října. Vozidlo má být schváleno k provozu na běžných komunikacích jako terénní čtyřkolka a odhadovaná cena je závratných 3,5 milionu korun. Projekt vypadá velmi zajímavě, ale je otázkou, zda najde zákazníky.

Diskuze (8) Další článek: Nejvýkonnější Opel Astra vrací do hry historické označení GSe. Na konkurenty však pořád trochu ztrácí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,