Mladí řidiči a jejich výcvik ve Švédsku

Ve Švédsku byl proveden průzkum týkající se mladých řidičů a jejich výcviku. Bylo zjišťováno, jak se životní styl odráží v řidičském výcviku mladých, někdy již šestnáctiletých uchazečů o řidičské oprávnění.
Mladí řidiči a jejich výcvik ve Švédsku
Studie, která byla provedena pomocí dotazníkového šetření, se zúčastnilo celkem 600 šestnácti a sedmnáctiletých v rámci celého Švédska. Účastníci byli rozděleni do socioekonomických skupin (bílé límečky a modré límečky) a životních stylů (orientace na přátele, okolní svět a rodiče).

Výzkumem bylo zjištěno, že děti v rodinách „bílých“ límečků získávají v tomto věku řidičské oprávnění ve více případech než děti z rodin „modrých“ límečků. Jeden z důvodů pro tu druhou skupinu, která nezískává řidičské oprávnění je ten, že si to nemohou dovolit, zatímco děti bez řidičského oprávnění v rodinách bílých límečků prohlašují (tvrdí), že o řízení nemají zájem nebo nemají na autoškolu čas.

Od 1. září 1993 platí ve Švédsku zákon, podle kterého je dovolen výcvik řidičů s pomocným instruktorem již od věku 16 let (oproti dřívější právní úpravě 17 let a 6 měsíců). Záměr tohoto opatření je ten, aby se umožnilo mladým lidem získat více zkušeností s řízením motorových vozidel a seznámit se s pravidly bezpečnosti silničního provozu dříve, než získají řidičské oprávnění a aby se snížilo riziko dopravních nehod. Cílem této studie bylo zjistit, jaké osoby využívají této snížené věkové hranice 16 let pokud jde o socioekonomiku a životní styl.

Počet najetých kilometrů se hodně liší mezi skupinami různého životního stylu. Skupina orientovaná navenek řídí nejvíce. Další faktory, které mladému člověku dodávají sebedůvěru pro získání řidičského oprávnění:

 • ve vlastní rodině má několik jejích členů řidičské oprávnění
 • rodina má několik automobilů
 • život trávený s několika dospělými
 • řízení automobilu (možnost vyzkoušet si) před dosažením věku 16 let
 • má přátele, kteří vlastní řidičské oprávnění
   Zdroj: CDV
  • Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

   Honda CB650F

   Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

   17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
   Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

   Mercedes-Benz S400d

   Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

   13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
   Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

   Suzuki Swift SHVS

   Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

   4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků