Mitsubishi představilo nové Pajero Evolution pro dálkové soutěže

Mezi modely, které automobilka Mitsubishi na pařížském autosalonu představila, byla i nová verze závodního vozu Pajero Evolution. Jedná se o další počin v duchu hesla: "New spirit of Mitsubishi", které vyjadřuje sportovní aktivity značky, v nichž má japonská automobilka neotřesitelné postavení.

"Pouštní GT", jak je nový vůz přezdíván, je neustále vyvíjen kvůli stále rostoucím nárokům a silnější konkurenci v nejnáročnější motoristické soutěži současnosti, rallye Paříž-Dakar, kde Mitsubishi se svými vozy Pajero již několik let dominuje. Vůz byl postaven v úzké spolupráci s designerským oddělením Mitsubishi Motors a od samého začátku na něm pracovali i technici a jezdci závodního týmu.

Nové Evolution je inovováno v mnoha oblastech. Tou první je aerodynamika. Vůz strávil stovky hodin v aerodynamickém tunelu, což přineslo znatelné zmenšení čelní odporové pochy, snížila se i výška vozu a zároveň se dosáhlo lepšího chlazení motoru.

Ve srovnání s klasickým vozem Pajero má nový vůz mnohem lepší rozložení hmot a nižší těžiště. Bylo k tomu nutné umístit motor (V6 3,5 24V) o 10 centimetrů níže a posunout jej o 30 centimetrů směrem do kabiny. Poprvé v historii se také výkon soutěžního Pajera přenáší přes šestistupňovou přímo řazenou sekvenční převodovku.
 
Vůz má i nové účinnějšími brzdy. Pajero Evolution je také vybaveno systémem automatického dohušťování a vypouštění vzduchu z pneumatik, ovládaným z místa řidiče. Systém pracuje i za jízdy a není omezen kvalitou terénu.

Společně s větším výkonem osvědčené pohonné jednotky a zdokonaleným systémem pérování se Pajero Evolution bezpochyby stane jedním z favoritů na závodních tratích. První zkouškou ohněm pro nový vůz bude 2002 UAE Desert Challenge v Dubaji na přelomu října a listopadu. My se ale všichni těšíme až na leden, kdy startuje Dakar 2003.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků