Mitsubishi představilo nové Pajero Evolution pro dálkové soutěže

Mezi modely, které automobilka Mitsubishi na pařížském autosalonu představila, byla i nová verze závodního vozu Pajero Evolution. Jedná se o další počin v duchu hesla: "New spirit of Mitsubishi", které vyjadřuje sportovní aktivity značky, v nichž má japonská automobilka neotřesitelné postavení.

"Pouštní GT", jak je nový vůz přezdíván, je neustále vyvíjen kvůli stále rostoucím nárokům a silnější konkurenci v nejnáročnější motoristické soutěži současnosti, rallye Paříž-Dakar, kde Mitsubishi se svými vozy Pajero již několik let dominuje. Vůz byl postaven v úzké spolupráci s designerským oddělením Mitsubishi Motors a od samého začátku na něm pracovali i technici a jezdci závodního týmu.

Nové Evolution je inovováno v mnoha oblastech. Tou první je aerodynamika. Vůz strávil stovky hodin v aerodynamickém tunelu, což přineslo znatelné zmenšení čelní odporové pochy, snížila se i výška vozu a zároveň se dosáhlo lepšího chlazení motoru.

Ve srovnání s klasickým vozem Pajero má nový vůz mnohem lepší rozložení hmot a nižší těžiště. Bylo k tomu nutné umístit motor (V6 3,5 24V) o 10 centimetrů níže a posunout jej o 30 centimetrů směrem do kabiny. Poprvé v historii se také výkon soutěžního Pajera přenáší přes šestistupňovou přímo řazenou sekvenční převodovku.
 
Vůz má i nové účinnějšími brzdy. Pajero Evolution je také vybaveno systémem automatického dohušťování a vypouštění vzduchu z pneumatik, ovládaným z místa řidiče. Systém pracuje i za jízdy a není omezen kvalitou terénu.

Společně s větším výkonem osvědčené pohonné jednotky a zdokonaleným systémem pérování se Pajero Evolution bezpochyby stane jedním z favoritů na závodních tratích. První zkouškou ohněm pro nový vůz bude 2002 UAE Desert Challenge v Dubaji na přelomu října a listopadu. My se ale všichni těšíme až na leden, kdy startuje Dakar 2003.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků