Mitsubishi představilo nové Pajero Evolution pro dálkové soutěže

Mezi modely, které automobilka Mitsubishi na pařížském autosalonu představila, byla i nová verze závodního vozu Pajero Evolution. Jedná se o další počin v duchu hesla: "New spirit of Mitsubishi", které vyjadřuje sportovní aktivity značky, v nichž má japonská automobilka neotřesitelné postavení.

"Pouštní GT", jak je nový vůz přezdíván, je neustále vyvíjen kvůli stále rostoucím nárokům a silnější konkurenci v nejnáročnější motoristické soutěži současnosti, rallye Paříž-Dakar, kde Mitsubishi se svými vozy Pajero již několik let dominuje. Vůz byl postaven v úzké spolupráci s designerským oddělením Mitsubishi Motors a od samého začátku na něm pracovali i technici a jezdci závodního týmu.

Nové Evolution je inovováno v mnoha oblastech. Tou první je aerodynamika. Vůz strávil stovky hodin v aerodynamickém tunelu, což přineslo znatelné zmenšení čelní odporové pochy, snížila se i výška vozu a zároveň se dosáhlo lepšího chlazení motoru.

Ve srovnání s klasickým vozem Pajero má nový vůz mnohem lepší rozložení hmot a nižší těžiště. Bylo k tomu nutné umístit motor (V6 3,5 24V) o 10 centimetrů níže a posunout jej o 30 centimetrů směrem do kabiny. Poprvé v historii se také výkon soutěžního Pajera přenáší přes šestistupňovou přímo řazenou sekvenční převodovku.
 
Vůz má i nové účinnějšími brzdy. Pajero Evolution je také vybaveno systémem automatického dohušťování a vypouštění vzduchu z pneumatik, ovládaným z místa řidiče. Systém pracuje i za jízdy a není omezen kvalitou terénu.

Společně s větším výkonem osvědčené pohonné jednotky a zdokonaleným systémem pérování se Pajero Evolution bezpochyby stane jedním z favoritů na závodních tratích. První zkouškou ohněm pro nový vůz bude 2002 UAE Desert Challenge v Dubaji na přelomu října a listopadu. My se ale všichni těšíme až na leden, kdy startuje Dakar 2003.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků