Mitsubishi a Nissan poprvé uvedou autonomní funkce také v kategorii „kei cars“

Spolupráce dvou japonských značek, která započala již v minulosti, se zaměří na další sérii takzvaných „kei cars“ pro domácí trh. Také u nich chtějí přitom výrobci rozšířit autonomní funkce řízení.

Na takzvaných „kei cars“, tedy malých, lehkých automobilech s přesně danými specifikacemi dle japonské legislativy, začali Mitsubishi a Nissan společně pracovat už v roce 2013. Tato vzájemná výpomoc bude nyní dále pokračovat s uvedením zbrusu nových miniaut, u kterých nechce ani jedna ze značek zůstat pozadu, co se týče moderních technologií.

Funkce autonomního, a v tomto případě částečně autonomního, řízení se totiž poprvé dostane i do nejmenší kategorie automobilů. Přesněji mluvíme o nových modelech Nissan Dayz, Nissan Dayz Highway Star, Mitsubishi eK a Mitsubishi eK X, ve kterých se objeví asistent pro jízdu v pruhu na dálnici.

BMW a Daimler oznamují spolupráci. Vrhnou se na vývoj autonomních technologií

BMW a Daimler oznamují spolupráci. Vrhnou se na vývoj autonomních technologií

Nové vozy pochopitelně sdílejí klíčové komponenty pro snížení nákladů na výrobu, přičemž zavedení zmíněné poloautonomní technologie zajistil ze svého vývoje Nissan. Modely jsou postaveny na modernizovaných platformách a požívají poslední tříválcové jednotky a automatické převodovky.

Lze pouze očekávat, že nástup moderních asistenčních a bezpečnostních systémů se bude i v tomto segmentu miniaturních vozů dále rozšiřovat. I když se výhoda pořízení malých vozů v Japonsku v posledních letech znevýhodnila zvýšením daní a poplatků, trh „kei cars“ je stále velmi populární a obě automobilky nemají v nejbližší době záměr spolupráci přerušit.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

včera | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 70 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků