Mistrovství světa FIA v rallye 2002 trochu jinak

Na sklonku minulého měsíce jednal v Paříži Výbor světového motoristického sportu o navrhovaných změnách a důležitých bodech celé mezinárodní scény motorsportu
Mistrovství světa FIA v rallye 2002 trochu jinak
ve vztahu k probíhajícím šampionátům pod hlavičkou FIA. Kromě ostatních sportů bylo na programu jednání o budoucnosti divácky nejpopulárnější formy motoristického sportu, a to Mistrovství světa v rallye FIA.

Protože mnohé otázky byly do té doby stále nezodpovězeny, očekávání všech účastníků, továrních a privátních týmů i organizátorů bylo velké. Do té doby stále nikdo nevěděl co se bude dít například ve věcech jako:
  • nasazení třetího továrního vozu, který bude moci bodovat v rámci světového šampionátu značek
  • startovního pořadí posádek pro jednotlivé etapy soutěží světového šampionátu pravidelného bodování příchozích "nových" výrobců v mistrovství světa značek na úkor současných účastníků - továrních týmů
  • kontroly a přístupu diváků
A několik dalších bodů. Některé z nich byly zodpovězeny, některé nikoliv.

Pouze 90 startujících na každé soutěži MS FIA

Maximálně 90 posádek a vozů bude připuštěno na start každého podniku mistrovství světa. V závislosti na různých kategoriích soutěžních vozů budou od začátku roku 2002 směrodatná následující pravidla.

Rallye MS FIA, zahrnující šampionát pro vozy kategorie Super 1600:
  • 30 vozů World Rally Car
  • 30 vozů kategorie Super 1600
  • 30 ostatních vozů
Ostatní rallye MS FIA:
  • 30 vozů World Rally Car
  • 60 ostatních vozů
Nový výrobce do MS FIA značek

Automobilová značka, která nikdy předtím v MS FIA v automobilových rallye nesoutěžila, může do světového šampionátu vstoupit po zahájení sezóny (pochopitelně se jedná o sezóny od roku 2002 a dále), avšak nebude moci bodovat ani v šampionátu značek, ani jezdců. Takovýto "výrobce - nováček" je pak povinen nasazovat nejméně dva vozy WRC, nejvíce však tři vozy WRC ve všech zbývajících podnicích soutěžního kalendáře. Například v příštím roce bude Citroen muset absolvovat celý seriál, na rozdíl od předpokládaných 50% všech podniků šampionátu. Pokud se Citroen rozhodne nasadit své vozy Xsara WRC na Rallye Monte Carlo 2002, tovární tým musí odjet všechny zbývající rallye v roce.

Systém bodování ve světovém šampionátu značek

Každý výrobce, respektive tovární tým, je povinen zúčastnit se všech podniků mistrovství světa nejméně se dvěma vozy World Rally Car, maximálně však se třemi vozy. Pouze dva nejvýše umístěné z těchto tří vozů budou na konci každé rallye moci získat body do šampionátu značek. V praxi to znamená, že neregistrovaný soutěžící nebude schopen brát body registrované posádce, která je přihlášena do šampionátu výrobců. Díky tomuto rozhodnutí nebudou oficiální týmy muset nominovat dva jezdce do MS FIA značek, kteří mohou pro svůj tým získat body. Podle nového pravidla. Všechny oficiální týmy nasadí tři vozy a dva z nich, které budou v cíli každé rallye klasifikovány na bodovaných místech nejvýše, získávají body pro značku, kterou reprezentují.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků