Mistrovství světa FIA v rallye 2002 trochu jinak

Na sklonku minulého měsíce jednal v Paříži Výbor světového motoristického sportu o navrhovaných změnách a důležitých bodech celé mezinárodní scény motorsportu
Mistrovství světa FIA v rallye 2002 trochu jinak
ve vztahu k probíhajícím šampionátům pod hlavičkou FIA. Kromě ostatních sportů bylo na programu jednání o budoucnosti divácky nejpopulárnější formy motoristického sportu, a to Mistrovství světa v rallye FIA.

Protože mnohé otázky byly do té doby stále nezodpovězeny, očekávání všech účastníků, továrních a privátních týmů i organizátorů bylo velké. Do té doby stále nikdo nevěděl co se bude dít například ve věcech jako:
  • nasazení třetího továrního vozu, který bude moci bodovat v rámci světového šampionátu značek
  • startovního pořadí posádek pro jednotlivé etapy soutěží světového šampionátu pravidelného bodování příchozích "nových" výrobců v mistrovství světa značek na úkor současných účastníků - továrních týmů
  • kontroly a přístupu diváků
A několik dalších bodů. Některé z nich byly zodpovězeny, některé nikoliv.

Pouze 90 startujících na každé soutěži MS FIA

Maximálně 90 posádek a vozů bude připuštěno na start každého podniku mistrovství světa. V závislosti na různých kategoriích soutěžních vozů budou od začátku roku 2002 směrodatná následující pravidla.

Rallye MS FIA, zahrnující šampionát pro vozy kategorie Super 1600:
  • 30 vozů World Rally Car
  • 30 vozů kategorie Super 1600
  • 30 ostatních vozů
Ostatní rallye MS FIA:
  • 30 vozů World Rally Car
  • 60 ostatních vozů
Nový výrobce do MS FIA značek

Automobilová značka, která nikdy předtím v MS FIA v automobilových rallye nesoutěžila, může do světového šampionátu vstoupit po zahájení sezóny (pochopitelně se jedná o sezóny od roku 2002 a dále), avšak nebude moci bodovat ani v šampionátu značek, ani jezdců. Takovýto "výrobce - nováček" je pak povinen nasazovat nejméně dva vozy WRC, nejvíce však tři vozy WRC ve všech zbývajících podnicích soutěžního kalendáře. Například v příštím roce bude Citroen muset absolvovat celý seriál, na rozdíl od předpokládaných 50% všech podniků šampionátu. Pokud se Citroen rozhodne nasadit své vozy Xsara WRC na Rallye Monte Carlo 2002, tovární tým musí odjet všechny zbývající rallye v roce.

Systém bodování ve světovém šampionátu značek

Každý výrobce, respektive tovární tým, je povinen zúčastnit se všech podniků mistrovství světa nejméně se dvěma vozy World Rally Car, maximálně však se třemi vozy. Pouze dva nejvýše umístěné z těchto tří vozů budou na konci každé rallye moci získat body do šampionátu značek. V praxi to znamená, že neregistrovaný soutěžící nebude schopen brát body registrované posádce, která je přihlášena do šampionátu výrobců. Díky tomuto rozhodnutí nebudou oficiální týmy muset nominovat dva jezdce do MS FIA značek, kteří mohou pro svůj tým získat body. Podle nového pravidla. Všechny oficiální týmy nasadí tři vozy a dva z nich, které budou v cíli každé rallye klasifikovány na bodovaných místech nejvýše, získávají body pro značku, kterou reprezentují.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků