Minitest Peugeot 308 GTi: Skvělý hot-hatch! Dokud nestisknete „Sport“

Vyzkoušeli jsme vrcholnou verzi modelu 308 druhé generace po modernizaci. Dokazuje, že mezi rychlými hatchbacky si může vybrat každý přesně dle svých potřeb a přání.

U spousty konkurentů je hot-hatch v produktové řadě nižší střední třídy vnímán jako určité zakončení výrobního cyklu, upozornění na daný model v posledních letech, kdy začíná ztrácet prodeje. Je to chytrý přístup, kvůli němuž se ale často s ostrými verzemi, které máme tak rádi, loučíme dost brzy. To ale není případ Peugeotu 308 GTi současného vydání.

Gétéíčko je ve výrobním programu v podstatě od začátku druhé generace, která poprvé vyjela v roce 2014. Stejně jako standardní model nyní na trhy přijíždí v modernizované podobě. Co facelift přinesl verzi GTi? A jak jej můžeme vnímat v kontextu dnešních ostrých hatchbacků?

Lvíčkovi narostla tlama

V rámci modernizace se u Peugeotu nezávisle na verzi v podstatě vykašlali na zadní a boční partie. Mění se tak vlastně jen přední nárazník a maska. U GTi je možná změna ještě méně patrná než normálně. Dvě věci totiž svým plebejským sourozencům darovalo.

Řeč je o znaku lva v masce, který už zde nosí každá 308. Standardní verze měly totiž před faceliftem znak na kapotě. Druhou specialitou verzí GTi a GT byly sekvenční směrovky, které blikají postupně. I to už mají i lépe vybavené 308čky bez sportovních ambicí.

Přesto facelift poznáte a já jej hodnotím pozitivně. U GTi působí nová maska skvěle, je černá s červeným nápisem. Ten ladí se třmeny brzd a dolním pruhem. V kombinaci s dvoubarevným lakováním za 30.000 korun se jedná o mého soukromého designového favorita v rámci třídy.

Nepotřebuje nafouklé nárazníky nebo zbytečná tunerská křídla. Potenciál ale naznačuje dvěma očouzenými koncovkami výfuku nebo obřími brzdami Alcon, vpředu s průměrem kotoučů 380 milimetrů.

Minitest Peugeot 3008 1,2 PureTech: Stačí tříválec na rodinné auto?

Minitest Peugeot 3008 1,2 PureTech: Stačí tříválec na rodinné auto?

Uvnitř se nemění nic. Infotainment nové generace, který najdete v celé řadě vozů koncernu PSA, už 308 dostala dříve. Obrazovka není z největších, ale cením si jeho přehlednosti a rychlosti. Na klimatizaci si nastavím neměnnou teplotu a režim Auto, absence tlačítek mi tedy nevadí a spíš kvituji "uklizenou" přístrojovku.

Celkově působí každá 308 uvnitř velice útulně a hodnotně. GTi to posouvá na vyšší úroveň červeným obšitím a především vynikajícími sedadly, které nabízejí ideální kompromis mezi držením těla a komfortem. Vždyť mají i masážní funkci.

Velkým tématem u každého nového Peugeotu je takzvaný i-Cockpit, tedy řešení interiéru s kapličkou přístroje nad malinkým volantem. Na pozici za volantem jsem pedant a jen nerad se autu v tomto směru přizpůsobuji.

V tomto případě to není samozřejmě dokonalé, jako v Subaru BRZ si tady pochopitelně nesednete. Posez je vyšší. Jenže když slýchávám nářky, že někdo přes volant nevidí na přístroje, nerozumím tomu. A to ani v případě této první generace peugeotího řešení.

Vždy na toto téma odpovídám, že jde o vysoce individuální věc. Zkrátka, jen skutečnost, že člověk měří určité centimetry, ještě neznamená, že má stejně dlouhé končetiny nebo proporce těla. Za sebe a svých 190 centimetrů tedy říkám, že na přístroje vidím krásně, volant si výš dát nepotřebuji a vzkazuji, abyste si to před zavrhnutím nejdříve vyzkoušeli. Je ale také třeba počítat s tím, že u vývoje 308 se rozhodli preferovat zavazazadelník na úkor zadních sedadel, protože to tak údajně mladé rodiny chtějí. Vzadu se tak úplně nerozvalíte, zase toho ale dost naložíte...

Proč si musí hrát na osmiválec, když je jinak tak čistý?

Technika se v rámci modernizace nezměnila. To ale neznamená, že si nezaslouží pozornost, exteriér totiž docela klame a úplně férovou hru s vámi nehraje. Člověk totiž při pohledu na tohle auto snadno nabude dojmu, že Peugeot míří na Volkswagen Golf GTI a snažil se postavit příjemného a rychlého společníka na křižování Evropou. Jenže potom si začnete všímat těch zmíněných detailů...

Začněme už motorem. Čtyřválec 1,6 THP vyvinutý ve spolupráci s BMW si zejména své první roky vytrpěl problémy s rozvody a karbonovými úsadami. Jenže prozkoumejte fóra a zjistíte, že tato nadopovaná verze tolik problémů zřejmě nepůsobí. Může to být její vzácností, ale můj soukromí tip leží jinde.

Zaprvé, každý technik od PSA vám potvrdí, že tento motor je v jakékoli výkonové specifikaci stavěn na zátěž. Chce jezdit dlouhé trasy, být vytáčen a občas proháněn, jinak trpí právě na karbon. A proč by si někdo kupoval GTi a přesně tohle s ním nedělal?

Zadruhé, tohle není jen výkonem nadopovaný motor. Francouzi na to v tomto případě už šli zcela sami a vyměnili i zcela zásadní komponenty. Tak třeba kované písty a ojnice dodala společnost Mahle, konkrétně její divize Motorsport, která má na okruzích sakra jméno. Obrovské turbodmychadlo je od Garett - to už sice taková exotika není, ale fakt, že je dvoukomorové napovídá, že motor i přes svou velikost táhne už z nízkých otáček. Bez toho by jste se dočkali efektu Audi Quattro s neméně velkým fénem. Tedy dole nic, nahoře všechno.

Poslední do party. Peugeot Rifter nahrazuje Partnera a dostal i-Cockpit

Poslední do party. Peugeot Rifter nahrazuje Partnera a dostal i-Cockpit

Celkově je motor pro řidiče zkrátka špičkový parťákem. Silně zatahovat začíná od dvou tisíc otáček a cením si na něm, že nepostrádá špičku výkonu nad šesti tisíci a láká tak k vytáčení. Dvojice výfuků vydává krásně přirozený zvuk. Bez přitroublého a uměle tvořeného brblání při puštění plynu. Což považuji za dětinský mor moderních přeplňovaných motorů, u kterých se jejich tvůrci snaží najít trochu charakteru zpožděním zapalováním, v případě některých Audi RS dokonce vstřikováním benzinu do rozpáleného výfuku speciální tryskou...

Tento motor s, na svou kubaturu, úctyhodnými 270 koňskými silami má charakteru více než dost a při prudkém ubrání plynu se místo bublání občas dočkáte hlasitého prásknutí od výfuku a naprosto vždy fouknutí blow-off ventilu před vámi, to jak vypouští přebytečný vzduch před sáním turbodmychadla, který by jej svým tlakem zbytečně zpomaloval.

Zaujala mne i nízká spotřeba paliva, kdy i při dynamické jízdě jsem se celý týden držel pod deseti litry na sto kilometrů, spíš kolem osmi, devíti. Pokud si ale samozřejmě změříte úsek, kde "tomu dáváte napít", klidně si samozřejmě vezme třeba třicet litrů.

U přirozeného a mechanického zvuku motoru se ještě zastavím. Tohle všechno totiž paradoxně platí jen tehdy, když nezmáčknete tlačítko Sport. Řízení ani jiné nastavení vozu se potom výrazně nezmění. Vadí mi ale už červené zbarvení budíků, které smaže hodnotu otáčkoměru stejné barvy. To bych ale ještě zkousl. Naprosto mě ale štve, že Peugeot ničí výjimečně čistý sportovní charakter stupidním zvukovým doprovodem z reproduktorů.

Přitom třeba v BMW i8 ale i jiných vozech už je tato falešná fičura zvládnuta natolik, že se mi někdy možná i zamlouvá. V případě 308 GTi jde ale o napodobeninu jakéhosi osmiválce, jehož nekvalitní zvuk se z reproduktorů šíří asi jako když si do dvanáctivoltové zásuvky připojíte rádiový měnič zvuku z Aliexpresu za dva dolary. Hanba, kvůli které se tlačítka Sport ani nedotknete. Ještě že toho příliš mnoho nemění, protože třeba tlumiče jsou pasivní.

Hravý Francouz

Zpátky k technice a především jízdě. Síla motoru putuje na přední kola skrze mechanický samosvorný diferenciál Torsen. Žádné přibrzďování kol, spojky, prostě klasická a poctivá mechanika. To s sebou nese ale i specifické chování. Na suchu je všechno v nejlepším pořádku. Šoupněte předek auta do utažené zatáčky, dupněte na plyn a přední kola vás doslova hodí dovnitř. Na mokru ovšem může dojít k situaci, kdy tento postup naopak zvýší nedotáčivost, protože dovolí protáčet obě kola naráz. Ale s tím musí zkušený řidič, který ví, co má za techniku, umět pracovat.

S trakcí tedy auto opravdu problém nemá, pokud mu tedy nazujete lepší pneumatiky než zimní Continentaly Winter Contact, které moc sportovních ambicí nepobraly. Když si auto prohlížíte zvenku, nevšimnete si jen velkých brzd a výfuků, ale i geometrie náprav. "Áčková" kola napovídají, že závodní choutky má i podvozek.

Peugeot 508 poprvé naživo: Díky za tu krásu! Bezchybný však není

Peugeot 508 poprvé naživo: Díky za tu krásu! Bezchybný však není

A skutečně, přilnavost přední nápravy bere dech a co je ještě lepší, auto je naladěno jako opravdový sportovní Peugeot z dob, kdy toto sousloví nezpůsobovalo úšklebky. Důvodem, proč tolik legendárních 205 GTi skončilo v příkopu, je fakt, jak moc hravé a překvapivé tohle autíčko bylo.

Sportovní Peugeot má dle tradic docela tvrdé naladění pružin a tlumičů, ale měkčí uložení náprav v silentblocích. Díky tomu lépe snáší nerovnosti v zatáčkách. Toto řešení ale umožňuje také lépe se do auta vcítit. GTi jemně zaklekne a chytne se předními koly. Jenže pak nenásleduje nuda a přemlouvání jako v Golfu GTI, ale hravost a ovladatelnost plynem. I díky vypínatelné stabilizaci si auto velice přirozeně rozhodíte a dokroužíte zatáčku jemným smykem.

Vše probíhá zcela přirozeně a v rukách řidiče. Pomáhá zde i malinký volant, díky němuž můžete reagovat velmi rychle. Řízení je velmi přesné, jen si musíte zvyknout na strmý přechod progresivního převodu. Několikrát zmíněné brzdy Alcon nejen že vypadají skvěle, ale navíc je na silnici ani v nejtěžších podmínkách v podstatě nemáte šanci unavit. Přitom za studena fungují a nepískají.

A co komfort jízdy? Inu, najdete i komfortnější konkurenty, z nichž o jednoho jsem se v pomyslném průjezdu zatáčkou otřel. Nástrahy města v podobě kolejí a dlažebních kostek ucítíte, nejedná se však o rány okruhového podvozku, kvalitní tlumiče dokážou kolo ve vzletu utlumit před dorazem skoro s přesností tlumících součástek ve dvířkách od kuchyňské linky.

Ideální kombinace?

Až by se chtělo říci, že trh s hot-hatchi je jako bonboniéra - vyberte si přesně, co vám chutná. Někomu může vyhovovat sterilita Golfu GTI, jiný touží po komiksovém a drsnějším Civicu Type-R, další skončí u absurdně výkonného AMG A45.

Pro mě je však právě 308 GTi trefou do černého. I jako nejmladší zástupce redakce nepovažuji za "hustou" tu změť křídel, výfuků a falešných nasávání Civicu Type-R a GTi je pro mě příjemným spojením elegance s opepřenými detaily, které z něj dělají specialitu.

Navíc má hodnotný interiér, díky němuž si každé ráno nemusíte sami sobě obhajovat, že těch 800 tisíc jste utratili jen za vyšší výkon. Možná vás do kanceláře trošku nadrncá, ale nic extrémního to není. Bohatě to vrátí, pokud si s ním chcete užít opravdu sportovní a nekompromisní svezení na okreskách, ale i na okruhu.

Může vadit jen svými netradičními řešeními uvnitř a tím hloupým zvukem ve sportovním režimu. Nešlo by to v servisu nějak "poladit"?

Peugeot 308 GTi - základní technická data a ceny
Motor 1.6 THP
Zdvihový objem [cm3] 1598
Válce/ventily 4/4
Výkon [kW/min] 200/6000
Točivý moment [N.m/min] 330/1900
Převodovka 6M
Max. rychlost [km/h] 250
Zrychlení 0-100 km/h [s] 6,0
Komb. spotřeba [l/100 km] 6,0
Základní cena motorizace a výbavy [Kč] 820.000
Cena testovaného vozu [Kč] 895.500
TEST: S Mitsubishi L200 jsme postavili lesní posed. Ale hodí se i na výlety?

Mitsubishi L200 Invite+ a Instyle

Nové Mitsubishi L200 je skvělé auto na práci. Jak si ale povede jako auto pro každý den?

včera | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

24.  2.  2020 | Svět motorů | 10 příspěvků
TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků