Minitest Peugeot 308 1.5 BlueHDi: Zachránce dieselových kompaktů?

Tentokrát jsme vyzkoušeli rozumnější variantu Peugeotu 308. To ovšem neznamená, že by po technické stránce nezaujal.

Peugeot 308 po faceliftu jsme už v rámci minitestu vyzkoušeli. Po variantě GTi s úžasným motorem s polozávodními díly, samosvorným diferenciálem a obřími brzdami Alcon se ale nyní pojďme podívat na verzi, která není jen pro pár nadšenců. Naopak, má být hlavním tahounem prodejů a bořit nedůvěru v dieselové motory. Právě díky tomu se neobejde bez neobyčejných technických řešení.

Elegantní konzerva

Před tím, než se v roce 2013 objevila druhá generace Peugeotu 308, ve skupině PSA si to museli trošku ujasnit. Peugeot, Citroën, a nově i DS vždy razily trošku jinou cestu, management se ale značky rozhodl více odlišit. Citroën má od té doby tvář levnějšího a veselejšího zboží, má být útulný odvážný, a to především designem čerpajícím z Cactusu. To ovšem pokrývá polovinu dědictví značky. Citroën dřív neváhal prodávat 2CV s jedním světlem a DS s hydropneumatikou a pozlacenými klikami. Luxusní pojetí a netradiční technická řešení v současné modelové řadě postrádám, ale to jen tak na okraj.

Zpět k Peugeotu, ten v té době dostal nálepku elegantnější a zdrženlivější značky. To reprezentuje právě 308 a po faceliftu tomu není jinak. Změnila se v podstatě jen příď, podle mého názoru k lepšímu, protože větší maska s lvíčkem nově standardně uvnitř a agresivně tvarovaný nárazník autu dodal na sebevědomé vizáži. Autu zároveň nechybí zmíněná elegance. Je to vážně pěkný hatchback, i v této nudné šedé metalíze a na šestnáctipalcových discích.

Uvnitř se po faceliftu také nic výrazného nezměnilo. Co se týče použitých materiálů a zpracování dlouhodobě beru 308 za jeden z vrcholů nižší střední třídy. Interiér vás příjemně obklopuje, cítíte se útulně, uvnitř to voní... Hodně diskutovaný je i-Cockpit. Nebudu se dále opakovat, už u GTi jsem shrnul, že se jedná o individuální věc. Každý jsme jinak stavěný a mě konkrétně malý volant a přístrojový štít nad ním vyhovuje, a to i v této první verzi. Ostatně, na pohled 190 centimetrů vysokého člověka, který rád sedí co možná nejníže, s přisunutým volantem k hrudníku a s nataženýma nohama, narazíte ve fotogalerii.

Infotainment se pak dá kritizovat možná tak za dnes už pomenší úhlopříčku či grafiku navigační mapy, jinak je velmi přehledný, intuitivní a docela rychle reagující. S jedním musíte v případě 308 počítat - konstruktéři při navrhování upřednostnili zavazadlový prostor před zadními sedadly. Prý to tak mladé rodiny chtějí. Ne že by to byla vzadu nouzovka, ale podélného prostoru není na rozdávání.

Od svodů ke koncovce 200 patentů

Pokud jste někdy řídili vůz skupiny PSA, je vysoce pravděpodobné, že měl pod kapotou dieselovou šestnáctistovku HDi. Francouzi ji totiž dávali a dávají téměř do všech modelů. Od Peugeotu 208 po Citroën Jumpy či DS 5. Zažila si už i zmenšení na objem 1,4 litru, v klasické verzi se ale montovala třeba také do vozů Mini, Ford nebo Volvo.

Změny v konstrukci si vždy vyžádaly emisní normy, jak tomu konec konců u moderních motorů bývá. Přechod na Euro 5 znamenal krom variabilního olejového čerpadla a dalších inovací také přechod od šestnácti- na osmiventilovou konstrukci hlavy. Kvůli Euro 6 se pak změnil název na BlueHDi a mimo jiné přibylo i vstřikování močoviny do výfukového ústrojí.

Nyní, v době pro diesely nelehké, jsme svědky dalšího milníku možná nejkultivovanějšího kompaktního dieselu na trhu. Blok a klíčové prvky si nechává stále stejný, přesto opouští zdvihový objem 1560 kubických centimetrů. Nyní u tohoto parametru najdeme číslo 1499. Vrtání 75 milimetrů se však nemění, ovšem zdvih se zmenšil na 84,8 mm.

Navíc se motor opět vrací k šestnáctiventilové hlavě, nové je sání a písty. Spalovací prostor byl inspirován tím v závodním motoru prototypu 908 HDi FAP pro Le Mans. Odlišné je i turbodmychadlo a kompletní systém vstřikování common-rail.

Podstatné věci se ovšem děly ve výfukovém ústrojí. Zde Peugeot aplikoval dvě stovky svých patentů. A to za účelem možná poslední bitvy za turbodiesely a jejich vjezd do center měst. Francouzi spojili filtr pevných částic s katalyzátorem a tuto dvojici umístili co nejblíže motoru. Díky tomu se rychleji zahřejí a řídicí jednotka nemusí vytvářet tak bohatou směs, což sníží spotřebu. Ještě před nimi je třetí, oxidační katalyzátor. Zkrátka si můžete být jistí, že tento motor vážně smrdět ani čoudit nebude, alespoň při dodržování servisních úkonů. Paradoxní je, že vzpomínané GTi ze sebe naopak při plné akceleraci chrlilo tolik sazí, jak jen to přeplňované zážehové motory s přímým vstřikem dovedou...

Jaký je reálný provoz této novoty? Díky neustálému vylepšování se tato jednotka stále drží ve formě. Už nepůsobí tak kosmicky, jako když si na začátku století jen pobrukovala, zatímco motory TDI ještě se systémem čerpadlo-tryska, duněly, ale stále se i na dnešní poměry jedná o tichošlápka. Jak na volnoběh, tak i po vytočení. Zajímavou charakteristikou tohoto motoru je, že se nechá vytáčet a ke čtyřem tisícům na otáčkoměru se tak vyplatí při plné akceleraci vydat. Křivka výkonu 96 kilowattů vrcholí ve 3750 otáčkách, to ovšem neznamená žádnou velkou turbodíru - motor se dostatečně nadechne už kolem patnácti set.

I přes všechny ty ucpávky ve výfuku tak motor nepůsobí ospale, hezky reaguje na plyn a navíc potěší i spotřebou. Při běžném provozu v kombinovaném režimu můžete s klidem jezdit okolo pěti litrů. Při větším podílu dálnic či města se udržíte kolem šesti až šesti a půl. Plachtění po okreskách pak znamená jízdu hluboko pod pět litrů.

Jízdně je třistaosmička velmi pohodovým vozem. Zmíněné šestnáctipalcové disky budete vychvalovat, až pojede po typické české okresní silnici. Peugeot velmi dobře zvládá krátké nerovnosti, na větších se i zhoupne, ovšem dostatečně tuhé tlumiče nedovolí karoserii rozkymácet se.

Díky malému volantu a přesnému řízení působí velice mrštně, ovšem o žádného sportovce nejde. Ne že by dělal při rychlé jízdě něco vyloženě špatně, přední náprava má dostatek přilnavosti a cítíte se bezpečně, ale od řízení nemáte tolik informací a tak nějak tušíte, že záměrem konstruktérů nebylo postavit druhý Civic.

Závěr

Peugeot 308 druhé generace vstupuje do závěru své kariéry se silnou kartou v rukávu. Nová dieselová patnáctistovka se vážně povedla a pakliže jste ještě na naftu nezanevřeli, rozhodně novinku vyzkoušejte.

Celkově má 308 stále co nabídnout. Je elegantní, s kvalitním, byť netradičně řešeným interiérem, skvělým odhlučněním a komfortním odpružením. Jen sportovat se mu nechce a pro zadní pasažéry se najdou přívětivější volby. 

Peugeot 308 - technické údaje vznětové verze + srovnání s konkurentem
Model Peugeot 308 Honda Civic
Motor 1,5 BlueHDI 1,6 i-DTEC
Převodovka 6M 6M
Zdvihový objem [cm3] 1499 1597
Válce/ventily 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 96/3750 88/4000
Točivý moment [N.m/min] 300/1750 300/2000
Maximální rychlost [km/h] 204 201
Zrychlení 0-100 km/h [s] 9,8 10,5
Komb. spotřeba [l/100 km] 3,5 3,5
Základní cena [Kč] 520.000 509.900

Peugeot

Peugeot je největší francouzská automobilka, od roku 2021 patřící do skupiny Stellantis.

Rodinná firma vznikla už v roce 1810, roku 1858 přijala svůj typický znak. První vozítko, kterému lze říkat automobil, Peugeot vyrobil v roce 1899.

Peugeot 108 • Peugeot 208 • Peugeot 308 • Peugeot 2008 • Peugeot 3008 • Peugeot 5008 • Peugeot 508 SW • Peugeot Rifter • Peugeot Traveller • Peugeot Boxer

Diskuze (28) Další článek: Sháníte nové hliníkové disky pro klasický sporťák? Momo přichází s retro edicí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,