Na více než šedesátikilometrové trati jsme s vozem, který měl pod kapotou turbodiesel 1,6 CRDi, dosáhli spotřeby 5,3 litru.
Teprve čtyři měsíce poté, co tento vůz vstoupil na tuzemský trh, jsme měli možnost se svézt s třetí generaci vozu Hyundai i30 kombi. Stalo se tak díky vstřícnosti vedení výrobního závodu značky ve slezských Nošovicích.
Zatímco minulá generace měla na karosérii množství oblin a různých jiných designových prvků, vzhled té současné je o poznání decentnější. Současný Hyundai i30 kombi je už docela velký kus auta. Na třetí generaci octavii combi, s níž se v reklamách často srovnává, mu sice v podélném směru ještě více než osm centimetrů chybí, nicméně 4585 milimetrů už skýtá dostatek prostoru pro přepravu čtyř až pětičlenné rodiny a veškerých jejích zavazadel.
To zejména proto, že objem zavazadlového prostoru překonal o dvě jednotky metu 600 litrů. Vzhledem k tomu, že střecha se v zadní části velmi rychle svažuje, už mnoho místa od roletky po střechu nezbývá. V tomto směru jsou na trhu určitě praktičtější kombíky. Namátkou můžeme jmenovat Volkswagen Golf Variant, Opel Astra Sports Tourer nebo Toyotu Auris Combi.
Kufr pro pořádkumilovné
Přesto mají cestující na zadních sedačkách dost místa nad hlavou. Až nás překvapilo, že redaktor s výškou 186 centimetrů usednuvší dozadu za sedačku řidiče nastavenou pro řízení stejně vzrostlého jedince, měl nad hlavou ještě sedm centimetrů "čistého" vzduchu. S místem před koleny to už tak slavné nebylo, nicméně čtyřcentimetrová rezerva znamená stále ještě dostatečně pohodlné sezení.
Samozřejmě jsme se soustředili i na zkoumání zavazadlového prostoru. Má přísně čtvercový prostor 1050 x 1050 milimetrů. Pro srovnání dodáváme, že šířka je v porovnání s octavií combi o pět centimetrů větší, délka zase o osm centimetrů kratší. Pod roletku naložíte věci vysoké jen 42 centimetrů. Konkurence je v tomto směru obyčejně o pár centimetrů lepší.
Hyundai určitě potěší ty, kdož mají rádi v kufru pořádek. U samé hrany nakládacího prostoru je poměrně hluboký prostor pro uložení lékárničky, výstražného trojúhelníku a dalších potřeb, další se pro změnu nachází až u opěradel zadních sedaček. Také po stranách jsou ještě přihrádky. V námi zkoušeném autě byla pod centrální částí podlahy uložená ještě plnohodnotná rezerva. Pokud by se zákazník spokojil pouze s dojezdovou, získal by ještě další vaničku. Třeba na odložení zablácených běžeckých bot...
Na dostatečný počet odkládacích prostor a přihrádek se tvůrci vozu zaměřili i v kabině. Nejsou tu sice žádné zázračné vychytávky, ale míst na odložení věcí je opravdu hodně a mají i skutečně praktický využitelný tvar a velikost.
Poněkud nás rozčilovala manipulace s roletkou. Jezdí v drážkách a musí se vždy odjistit a zajistit. Pokud netáhnete roletku směrem k zádi zcela rovně, vypadne z drážek a dá docela dost práce ji tam zase vrátit. Také nás zarazil poměrně malý otvor v opěradle zadních sedaček. Jedny lyže tudy prostrčíte, ale dva páry už stěží...
Jako v kočáru a za málo..
K dispozici jsme dostali vůz v nejvyšší specifikaci. Tedy například i s elektricky nastavitelnými předními sedačkami s koženými bočnicemi, velkým displejem navigace a třeba i dvouzónovou klimatizací. Zmíněné přední sedačky s dostatečně dlouhými sedáky i opěradly mají měkké výplně. Měkkým materiálem jsou vyplněné také bočnice.
Při sportovní jízdě by to mohlo vadit, jenže tato generace rodinného kombi není předurčena pro tatínky, kteří si neváhají v neděli přivstat a vyrazit se jen tak pro zábavu projet. Naopak spokojeni s měkkým naladěním podvozku budou maminky a děti, které s sebou vezmete na dlouhý výlet po nerovných silnicích.
Na krátkém úseku v okolí Hukvald, kde je docela pěkná zatáčkovitá silnice, jsme si ověřili, že auto sice ostřejší tempo zvládá bez nějaké zásadní nedotáčivosti, odstředivá síla však způsobí docela velké náklony. Většinu řidičů to tak záhy přinutí zase zvolnit. Na druhou stranu, málokterý vůz této kategorie se umí přes rozbité úseky našich okresek přenést s takovou plavností.
Tomuto charakteru podvozku plně odpovídá také motor 1,6 CRDi ve výkonové variantě 100 kW (136 koní). Spojený byl s manuální šestistupňovou převodovkou, jejíž páka se nepohybovala zcela bez zvukového doprovodu. Nebylo to ale zase nějak moc rušivé, při zapnutém rádiu si lehkého klapnutí nejspíše nevšimnete.
Při městské jízdě rychlostí mezi čtyřiceti až padesáti kilometry v hodině nám poněkud vadilo dunění motoru v otáčkách pod hodnotu zhruba 1400 za minutu. Bylo tedy třeba podřadit třeba až na čtyřku. Při dálniční jízdě už motor působil kultivovaně a jeho zvuk byl dobře odfiltrován. Zaznamenali jsme na otáčkoměru hodnotu 2300 otáček. Ustálená stotřicetikilometrová rychlost znamenala velmi dobrou spotřebu 5,5 litru.
V kombinovaném režimu na více než šedesát kilometrů dlouhé trase mezi Nošovicemi, Příborem, Hukvaldami, Frýdkem-Místkem a opět Nošovicemi, jsme pak z palubního počítače odečetli vynikající hodnotu 5,3 litru. Kdybychom se navíc alespoň trochu snažili, snadno bychom se dostali pod pět litrů.
Hyundai i30 kombi 1.6 CRDi - základní technická data |
Zdvihový objem [cm3] |
1582 |
Válce/ventily |
4/4 |
Největší výkon [kW/min] |
100/4000 |
Točivý moment [N.m/min] |
280/1500-3000 |
Převodovka |
6°manuální |
Maximální rychlost [km/h] |
198 |
Zrychlení 0-100 km/h [s] |
10,5 |
Kombinovaná spotřeba [l/100 km] |
3,9 |
Pohotovostní hmotnost [kg] |
1310 |
Základní cena [Kč] |
564.990 |
O dalších dojmech z prvního svezení se více dozvíte při prohlížení následující komentované fotogalerie:


