Minitest BMW 640i xDrive Gran Turismo: Chtějte to nejlepší!

BMW řady 6 Gran Turismo jsme v testu měli už dvakrát, v obou případech se však jednalo o šestiválcové turbodiesely. Nyní přišla řada na nejsilnější agregát nabídky, jehož životodárnou kapalinou je benzin.

Vzhledem k tomu, že si BMW 6 GT bere po technické stránce hodně od řad 5 a 7, bylo by fajn, kdyby také mělo osmiválec. Obzvláště, když se jedná o obrovské auto a minulá generace, tehdy ještě nazývaná 5 GT, osmiválcový motor měla (550i o výkonu 300 kW). O jeho potřebě by se sice dalo diskutovat, ve světě luxusních aut jde ale také o prestiž. Navíc u tak exotické kombinace sedanu, liftbacku, a vzhledem k bezrámovým oknům snad i kupé.

Od uvedení na český trh, které proběhlo koncem loňského roku, jsme vyzkoušeli obě šestiválcové naftové verze a zejména kolega Milan Lažanský byl z té silnější, dvakrát přeplňované, fakt nadšený. V nabídce jsou samozřejmě i čtyřválce (nově 20d s výkonem 140 kW), ty si ale necháme na jindy a podíváme se na úplný výkonový, avšak nikoliv cenový vrchol nabídky.

Chrom ano, nebo ne?

BMW 6 GT je z mého pohledu opulentní sedano-liftback snad v každé verzi, jakou jsem viděl, a přiznám se, že se mi docela libí. Když jsem ale v garáži poprvé viděl kousek, o kterém si dnes povídáme, spadla mi brada. A to obvykle auta s chromovanými koly moc nemusím, protože v jejich případě kdekdo sklouzne ke stereotypu a podvědomě v okolí hledá potetovanou vazbu s tlustým řetězem kolem krku. Šestka GT ale pro takový typ zákazníků není. Je to třída sama pro sebe, nemá konkurenci a jde svou vlastní cestou. A díky ní začínám „chromákům“ přicházet na chuť.

Nové BMW Z4 oficiálně. M40i má 340 koní, představil ho Jozef Kabaň

Nové BMW Z4 oficiálně. M40i má 340 koní, představil ho Jozef Kabaň

K těmto dvacítkám za příplatek 31.174 Kč se perfektně hodí nádherná metalíza Mineral White, na kterou si v případě zájmu připravte 27.092 korun. Šestka září a huláká do světa, že je tady a není radno ji přehlížet. Ta zkoušená nechce na první pohled působit sportovně, znáčky divize M byste na ní hledali marně. Je to Luxury Line se vším, co k tomu patří, přičemž základem jsou opět chromované prvky. Na madlech dveří, masce chladiče s aktivními klapkami, v předním nárazníku… To největší terno však na mě čekalo po otevření dveří.

Kůže Dakora je součástí balíčku Luxury Line za 63.414 Kč, a přestože bílé provedení samozřejmě není nejpraktičtější, je to pastva pro oči a skvěle ladí k dřevěnému dekoru přístrojovky. V minulosti jsem už mnohkrát napsal, že sedadla bavoráků patří k těm nejlepším, a když vás k tomu i masírují jako v dnešním případě, zúží se výčet běžných důvodů k zastavení na pouhé dva – nutnost vykonání osobní potřeby a tankování.

Minitest BMW 230i Cabrio: Nastal čas se rozloučit?

Minitest BMW 230i Cabrio: Nastal čas se rozloučit?

Sedíte relativně vysoko, což je super z hlediska výhledu skrze ohromné čelní sklo a nastupování i vystupování. Gran Turismo vás neomezuje, a to je jeden z důvodů, proč jej mám tak rád. Ba co víc, ono si vás hýčká i takovými drobnostmi, jako jsou ambientní vůně původně navržené pro sedmičkovou limuzínu. U mě osobně vede Golden Suit No.2, na tu nedám dopustit, a když náhodou dojde, slot pro náplně najdete v přihrádce před spolujezdcem. Mrkněte do galerie, abyste věděli, jak malinký prvek dokáže dokonale podtrhnout už tak výjimečné auto.

Vezmu-li to do důsledku, jde vlastně o rodinné auto pro ty, kteří nechtějí SUV, ale zase požadují faktor „limuzínovosti“. Posaďte dozadu businessmana v drahém obleku a bude si libovat, že má spoustu prostoru na práci i odpočinek (polštářky pod hlavu jsou krásně měkké). Posaďte tam děti a díky zábavnímu systému s dvojicí obrazovek za 62.322 Kč o nich celou cestu neuslyšíte.

Nové BMW 3 poprvé oficiálně! Silnější čtyřválec ještě sériové BMW nemělo

Nové BMW 3 poprvé oficiálně! Silnější čtyřválec ještě sériové BMW nemělo

No a pak je tady ta největší výhoda šestky GT v porovnání s řadou sedm – ohromný kufr s gigantickým vstupním otvorem díky výklopné zadní stěně. Můžete namítnout, že přece existuje pětka v kombíku, která vám připadá elegantnější. Najdou se ale i takoví, kterým kombi nesmí do baráku, SUV nechtějí a hledají alternativy. A pro ty je tady Gran Turismo. S 610 litry v základu a 1800 litry po sklopení zadních opěradel navíc nabízí o 40, respektive 100 litrů více než řada 5 Touring a o výhodě liftbacku ve vztahu k velikosti vstupního prostoru není třeba vést spory.

Model 6 GT 5 sedan 5 kombi
Délka (mm) 5091 4936 4942
Šířka (mm) 1902 1868 1868
Výška (mm) 1538 1479 1498
Rozvor (mm) 3070 2975 2975
Objem kufru min/max (l) 610/1800 530/- 570/1700

Ještě chce někdo diesel?

Často v provozu sleduji, jaké označení si vezou luxusní auta na pátých dveřích, a pokud narazím na benzinovou verzi většího objemu, uznale pokývnu. Taková auta bortí představy o tom, že limuzíny, SUV a jim podobné se automaticky kupují s nafťákem, a přestože má německá prémiová trojka ve složení Audi, BMW a Mercedes-Benz šestiválcové turbodiesely co do kultivovanosti skvěle vyladěné, benzin je prostě benzin.

BMW X7 si prošlo testy v extrémních podmínkách. Co o něm zatím víme?

BMW X7 si prošlo testy v extrémních podmínkách. Co o něm zatím víme?

Pravidelným čtenářům Autorevue je určitě jasné, že se pod označením 40i neukrývá čtyřlitrový osmiválec, ale třílitrový šestiválec (typ B58). Nicméně byste se možná divili, kolik lidí žije v omylu. Výkon 250 kW (340 koní) motor podává v rozmezí 5500 až 6500 otáček, točivý moment 450 N.m ale máte k dispozici od 1380 do 5200 otáček a takhle široké spektrum jiný motor šestky GT nenabízí. Navíc, kde vznětové šestiválce svou vytříbeností končí, tenhle turbomotor teprve začíná!

Hladkost a jemnost řadového šestiválce miluju, navíc v případě šestky GT s kabinou obehnanou spoustou tlumicích materiálů je slyšet pouze tehdy, když jej k tomu pedálem plynu rázně vyzvete. Motor s osmistupňovou převodovkou ZF jsou laděny hodně do komfortu, a přestože si můžete navolit i sportovní režim, přijde mi zbytečný. Šestka GT je jízdně až překvapivě dobré auto, uvnitř je tak obrovská a vy sedíte třeba na poměry sedanů tak vysoko, že vyloženě vybízí spíše k plavnému „kormidlování“.

Minitest BMW 440i Coupé: Jak se přiblížit k M4 tak, až ji cenou překonáte

Minitest BMW 440i Coupé: Jak se přiblížit k M4 tak, až ji cenou překonáte

Tak jsem zprvu také udělal a navzdory vysoké a robustní postavě jsem si za volantem připadal maličký. Z repráků Harman Kardon se line hudba Ennia Morriconeho, ta mi k velkým bavorákům pasuje, téměř 5,1 metru dlouhý vůz se ladně pohupuje a vy najednou přestanete pospíchat. Už dlouho se mi nestalo, že by na mě ještě relativně „běžné“ auto takhle silně zapůsobilo.

Naposledy to byla osmiválcová benzinová pětka, která mě vyklidnila natolik, že jsem spotřebu při cestě napříč republikou stlačil pod osm litrů na sto. U takových aut běžně využívám výkon hlavně k bezpečnému předjetí, jinak se nechávám opájet charakterem objemného motoru. A tak by to z mého pohledu mělo být.

Nové BMW řady 8 oficiálně. Je nádherné! Silný benzin doplní nafta

Nové BMW řady 8 oficiálně. Je nádherné! Silný benzin doplní nafta

Skoro to až budí dojem, že místo šestiválce by tak klidnému autu stačil i čtyřválec, obzvlášť když ten jediný benzinový (630i B48 za cenu od 1.673.100 Kč) má velice slušných 190 kilowattů a zrychlení z nuly na stovku zabere 6,3 sekundy. Když už ale plánujete za auto utratit okolo dvou milionů korun a nutně nemusíte řešit provozní náklady, nevidím důvod, proč nechtít to nejlepší. Hlavně v době, kdy nevíte dne ani hodiny, než velké motory zmizí z nabídky a nahradí je hybridy…

Navíc je maximálně osvobozující, když pak šlápnete na plyn a ta obrovská masa nabere s neuvěřitelnou lehkostí tempo, při kterém vzlétají dopravní letadla. Jenže BMW 6 Gran Turismo neumí jezdit rychle pouze rovně, ale také v zatáčkách, tedy alespoň, pokud se nebudete zdráhat vysolit desítky tisíc za funkční prvky podvozku.

Délka je jen číslo

V dnešním případě částečně poděkujme balíčku Executive Drive za 105.690 Kč, který zahrnuje kompletní vzduchové odpružení, ale hlavně aktivní stabilizátory vpředu a vzadu. Ty dokážou potlačit náklony dlouhé a vysokého auta, zajištění lepší agility a stáčení do oblouku má zase na svědomí aktivní natáčení zadních kol za 33.878 Kč. Pravděpodobně teď budu opakovat moje dřívější slova, chuť šestky GT v zatáčkách je ale doslova šokující!

Toto BMW nikdy nemělo vzniknout. Nakonec se tak stalo a vypadá parádně!

Toto BMW nikdy nemělo vzniknout. Nakonec se tak stalo a vypadá parádně!

Na svižnou jízdu ji navíc nemusíte ani nějak zásadně připravovat. Mně osobně se postupem času osvědčil režim Adaptive, kdy se vůz kompletně (podvozek, řízení, motor a převodovka) přizpůsobuje nejenom aktuální situaci, ale připravuje se i na to, co jej čeká. Je skvělé sledovat, jak dokáže rychle kompletně ztuhnout a dělat maximum pro to, aby byl průjezd zatáčkou co nejstabilnější a nejefektivnější, nebo když potřebujete rychle někoho předjet. Mění charakter mrknutím oka, vždy se ale snaží zachovat maximální komfort pro posádku.

Pravda, ne vždy se mu to daří, přičemž tady se dostávám ke klasické kritice kombinace velkých kol s dojezdovými pneumatikami a vzduchového podvozku, která nedokáže zcela dokonale vykrýt přejezdy ostrých nerovností. Není to případ pouze šestky Gran Turismo, ale drtivé většiny luxusních aut.

Nové BMW X5 G05 oficiálně: Rozlučte se s osmiválcem, v Evropě nebude!

Nové BMW X5 G05 oficiálně: Rozlučte se s osmiválcem, v Evropě nebude!

Naopak kladné body sbírá testovaný exemplář paradoxně za to, co nemá. V seznamu příplatkových prvků totiž chybělo obrovské střešní okno, které si příliš nerozumí s bezrámovými okny, a během jízdy slyšíte, jak karoserie pracuje. Tady bylo všechno v pořádku. A když už jsem u těch pozitiv, nelze nezmínit spotřebu paliva. Ta dálniční se totiž při ustálené 130kilometrové rychlosti držela pod devíti litry a v kombinaci jsem v tom byl zhruba za deset.

Vezmi-li v potaz, že je to asi o dva litry více, než za kolik jsem jezdit s třílitrem 630d xDrive, a také fakt, že cenový rozdíl činí ani ne 30.000 Kč ve prospěch výkonově slabšího naftového šestiválce (1.868.100 Kč vs. 1.895.400 Kč), přikláním se na stranu benzinu. Podobně výkonná verze 640d xDrive (235 kW), nad kterou se dříve rozplýval kolega Milan, je dokonce ještě o 74.100 Kč dražší než dnes zkoušený turbobenzin, což je další argument, díky kterému je právě on mou jasnou volbou.

Závěr

Dnešním testem jsme vyčerpali nabídku šestiválcových motorů v BMW 6 Gran Turismo, a sice stylově tou nejsilnější verzí celé nabídky. Možná vás napadne, že takové auto přece nutně potřebuje turbodiesel, jenže to není tak úplně pravda a dokládá to jak šíře působení točivého momentu, tak spotřeba paliva. Dnes se bavíme o autě, jehož základní cena atakuje částku 1,9 milionu korun, je přinejmenším stejně luxusní jako sedan řady 7 a jede jako z praku. A těch reálných deset litrů na sto kilometrů je přece přijatelných, nebo ne?

Výhoda šestky Gran Turismo v porovnání s pětkovým kombi a sedmičkou hledejte v tom, že bez kompromisů, a tím myslím i z pohledu designu, kombinuje všechno dohromady. Je to opulentní auto, jehož existence mi dává smysl už z toho pohledu, že zalepilo jednu velkou díru na trhu. Pravda, bezrámová boční okna jsou možná už docela velká exotika, která by měla být zachována vozům kupé, zároveň se však jedná o další z prvků, pro který je celek tak výjimečný.

BMW 640i xDrive Gran Turismo - technická data a ceny
Zdvihový objem [cm3] 2998
Válce/ventily 6/4
Největší výkon [kW/min] 250/5500-6500
Točivý moment [N.m/min] 450/1380-5200
Převodovka 8A
Max. rychlost [km/h] 250
Zrychlení 0-100 km/h [s] 5,3
Komb. spotřeba [l/100 km] 8,2
Délka x šířka x výška [mm] 5091 x 1902 x 1540 
Rozvor náprav [mm] 3070
Pohotovostní hmotnost [kg] 1910
Základní cena [Kč] 1.895.400
Cena testovaného vozu [Kč] 2.701.976

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

dnes | Jan Mička
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků