Ministerstvo dopravy je proti zavedení rychlostního limitu automobilů

Jako z říše snů působí vyjádření náměstka ministra dopravy Iva Vykydala. Ten vyjádřil názor českého ministerstva dopravy k šílenému záměru britského europoslance Chrise Daviese.

Ten před pár týdny doslova šokoval tím, že přenesl návrh, který by omezil konstrukční rychlost automobilů na 162 km/h. Tento vskutku „chytrý” návrh komentoval jednak bezpečností na silnici a druhak tím, že vysoká rychlost znamená vysoké emise evropského fenoménu v podobě CO2.

České ministerstvo dopravy je zásadně proti takovému kroku, jelikož návrh jednak zbavuje odpovědnosti řidiče za své chování a druhak není prokázáno, že vyšší rychlost znamená automaticky vyšší emise CO2. Ty jsou sice závislé na spotřebě, ale moderní systémy dokáži výrazně eliminovat tuto složku výfukových plynů a mnoho vozů má v současnosti i přes vyšší spotřebu, nižší emise, než v minulosti.

Trochu kuriózně se pak k problému vyjádřil český europoslanec Jan Březina. Těžko říci, jak moc se vyzná v automobilech, ale jeho vyjádření ukazuje, že pořádně neví o čem je řeč. Místo rychlostního limitu by raději uvítal, pokud by všechny vozy byly vybaveny minimálně šestirychlostní převodovkou. A proč toto? Díky šestému stupni by mohl řidič vůz pro stejnou rychlost méně vytáčet a tím by klesla spotřeba a tedy i emise. Velmi krásný záměr, který má ovšem využití jen při ustálené rychlosti, kdy je spotřeba velmi malá.

Ať tak či onak, konečně vidíme, že námi placení úředníci občas nevymýšlí jen zákony a vyhlášky, které zbavují odpovědnosti za své činy a navíc často znepříjemňují život voličům.

Doufejme tedy, že Evropská komise a různí úředníci přejdou raději místo neustálých represí a omezení k motivaci. K tomu, aby měli řidiči a tady obyvatelé Evropské unie motivaci snižovat spotřebu a emise, stačí, aby přišly daňové úlevy na úsporné vozy. Ale ne oblíbeným stylem, kdy se vše zdraží proti současnému stavu a jen „zelené” se nechá na současné hodnotě, ale stylem, že vše zůstane na současných hodnotách a jen „zelené” se zlevní.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 54 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků