Mini Cooper Stop & Start, úsporný prcek

Nejen běžné vozy musejí být úsporné, i ty stylové a zábavné mohou brát méně drahého paliva. Právě takto uvažují v BMW a své nejnovější modely vybavují systémem Stop & Start, aby dosáhly nižší spotřeby hlavně v městském provozu.

Tento systém funguje na principu, že pokud automobil zastaví, tak se automaticky vypne motor. Jakmile řidič dá pokyn, že chce pokračovat v jízdě, motor okamžitě naskočí a bez prodlení lze upalovat z křižovatky.

Lídrem ve využití tohoto systému je francouzský koncern PSA Peugeot Citroen a právě z jeho lůna poputuje Stop & Start k Mini, dnes dceřiné společnosti bavorského BMW.

Mini Cooper dostane principiálně stejný systém jako vozy PSA. Motor se tedy zastaví těsně před zastavením vozu (hovoří se o rychlosti nižší, než 6 km/h). Systém je pak vypnutý do okamžiku, než uvolníte brzdový pedál. Při jeho uvolňování motor okamžitě naskočí a díky zablokované spojce nemůže dojít k tomu, že zůstane zařazený rychlostní stupeň a vůz by nechtěně poskočil.

Konkrétní úspora paliva nebyla pro žádný z modelů Mini zatím zveřejněna, ale dá se očekávat, že půjde maximálně o pár desetin litru paliva na sto kilometrů městského provozu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků