Mini Cooper Stop & Start, úsporný prcek

Nejen běžné vozy musejí být úsporné, i ty stylové a zábavné mohou brát méně drahého paliva. Právě takto uvažují v BMW a své nejnovější modely vybavují systémem Stop & Start, aby dosáhly nižší spotřeby hlavně v městském provozu.

Tento systém funguje na principu, že pokud automobil zastaví, tak se automaticky vypne motor. Jakmile řidič dá pokyn, že chce pokračovat v jízdě, motor okamžitě naskočí a bez prodlení lze upalovat z křižovatky.

Lídrem ve využití tohoto systému je francouzský koncern PSA Peugeot Citroen a právě z jeho lůna poputuje Stop & Start k Mini, dnes dceřiné společnosti bavorského BMW.

Mini Cooper dostane principiálně stejný systém jako vozy PSA. Motor se tedy zastaví těsně před zastavením vozu (hovoří se o rychlosti nižší, než 6 km/h). Systém je pak vypnutý do okamžiku, než uvolníte brzdový pedál. Při jeho uvolňování motor okamžitě naskočí a díky zablokované spojce nemůže dojít k tomu, že zůstane zařazený rychlostní stupeň a vůz by nechtěně poskočil.

Konkrétní úspora paliva nebyla pro žádný z modelů Mini zatím zveřejněna, ale dá se očekávat, že půjde maximálně o pár desetin litru paliva na sto kilometrů městského provozu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků