Mini Cooper Stop & Start, úsporný prcek

Nejen běžné vozy musejí být úsporné, i ty stylové a zábavné mohou brát méně drahého paliva. Právě takto uvažují v BMW a své nejnovější modely vybavují systémem Stop & Start, aby dosáhly nižší spotřeby hlavně v městském provozu.

Tento systém funguje na principu, že pokud automobil zastaví, tak se automaticky vypne motor. Jakmile řidič dá pokyn, že chce pokračovat v jízdě, motor okamžitě naskočí a bez prodlení lze upalovat z křižovatky.

Lídrem ve využití tohoto systému je francouzský koncern PSA Peugeot Citroen a právě z jeho lůna poputuje Stop & Start k Mini, dnes dceřiné společnosti bavorského BMW.

Mini Cooper dostane principiálně stejný systém jako vozy PSA. Motor se tedy zastaví těsně před zastavením vozu (hovoří se o rychlosti nižší, než 6 km/h). Systém je pak vypnutý do okamžiku, než uvolníte brzdový pedál. Při jeho uvolňování motor okamžitě naskočí a díky zablokované spojce nemůže dojít k tomu, že zůstane zařazený rychlostní stupeň a vůz by nechtěně poskočil.

Konkrétní úspora paliva nebyla pro žádný z modelů Mini zatím zveřejněna, ale dá se očekávat, že půjde maximálně o pár desetin litru paliva na sto kilometrů městského provozu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 42 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 67 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků