Michelin to už s FIA nebaví a definitivně končí ve Formuli 1

Francouzský výrobce pneumatik Michelin oznámil, že po sezóně 2006 odejde z Formule 1. Jako jeden z hlavních důvodů uvedl, že se snaha mezinárodní federace zavést ve Formuli 1 pouze jednoho dodavatele pneumatik pro všechny týmy neslučuje s filozofii této společnosti. Dle vyjádření vedení společnosti je možnost výběru nutná k tomu, aby byl přinášen pokrok, což v prostředí s monopolním dodavatelem není možné. Dle zástupců FIA přinese jeden dodavatel finanční úsporu pro týmy a také se tím zajistí lepší kvalita a bezpečnost a zamezí se podobným excesům, jaké byly při GP v USA.

Samotný odchod je poměrně překvapivý, protože právě Michelin měl velkou šanci stát se jediným dodavatelem. Druhý z dodavalelů pneumatik do Formule 1, společnost Bridgestone, vzala oznámení na vědomí a lituje tohoto rozhodnutí. Dění okolo Formule 1 ovšem nehodlá opustit.

Jak může FIA mluvit o větší bezpečnosti s monopolním dodavatelem, když na druhé straně znemožní během závodu vyměnovat pneumatiky? Možná by měla FIA přehodnotit celkově svůj postoj vůči Formuli 1 a nesnažit se z ní udělat unifikovanou a nudnou zábavu. Neustálé a doslova nesmyslné zákazy a příkazy degradují tento vrchol motoristického sportu. Jeden motor na dva závody, nemožnost měnit pneumatiky, zavedení jednoho dodavatele pneu atd. jednoduše snižují možnosti jednotlivých týmů. Je jen otázkou, kdy se FIA rozhodne zavést také jednoho dodavatele na motory. Pouze maximální svoboda, která je pouze mírně omezena v širokých mantinelech, by mohla z Formule 1 udělat opět onu zábavu a přehlídku vrcholné techniky. Na druhou stranu je jasné, že takový podnik by nebyl pro chudé stáje, které přežívají pouze proto, že jim FIA přizpůsobí pravidla. Možná by také stálo za to, položit otázku, zda divák, pro kterého je celé toto divadlo určeno, chce vidět nudné představení dvaceti stejných stájí nebo pořádnou akci v podání menšího počtu špičkových a stále se předhánějících týmů...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků