MICHELIN e.Primacy: Moderní a ekologická pneumatika pro osobní vozidla včetně elektromobilů

V roce 1992 se zrodila první „zelená“ pneumatika Michelin s nízkým valivým odporem. Již tehdy jsme si při vývoji této pneumatiky uvědomovali naši ekologickou odpovědnost, která se postupem času stala jednou ze základních hodnot Skupiny Michelin.

Dnes je strategie rozvoje podřízena naší vizi tedy plánování rozvoje udržitelným a ekologicky odpovědným způsobem. To je vize, která nás inspiruje při vývoji každé naší nové pneumatiky. To je vize, která inspirovala vznik pneumatiky MICHELIN e.Primacy.

První ekologicky šetrná pneumatika – Michelin e.Primacy

MICHELIN e.Primacy je první ekologicky šetrná pneumatika MICHELIN, při jejímž vývoji byl zohledněn celý její životní cyklus, tedy její dopad na životní prostředí po celou dobu její životnosti. Pneumatika MICHELIN e.Primacy, která využívá celou řadu vyspělých technologií, zajišťuje ve své kategorii nejvyšší výkony z hlediska valivého odporu. Díky tomu je šetrnější k životnímu prostředí i peněžence uživatele, ale zároveň zaručuje bezpečnost, přilnavost a dlouhou životnost, tedy výkony typické pro pneumatiky MICHELIN.

Pneumatiku MICHELIN e.Primacy jsme navíc vyvinuli takovým způsobem, aby v okamžiku prodeje byla neutrální z hlediska emisí CO2. Tato neutralita zohledňuje všechny fáze výroby: od získávání surovin až po dopravu hotových pneumatik k zákazníkům. Jedná se o celosvětově první řešení, které odstartuje novou generaci produktů.

Nová pneumatika je živoucím důkazem toho, že ekologické otázky představují klíčovou prioritu ve strategických plánech Skupiny Michelin. Urychlujeme rovněž činnosti zaměřené na omezení dopadu továren Skupiny Michelin na životní prostředí. Proto jsme se zavázali, že do roku 2030 snížíme ve všech našich továrnách emise CO2 o 50 % v porovnání s emisemi v roce 2010. Konečným cílem je do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality Skupiny Michelin. Pracujeme také na řešeních, která umožňují výrobu pneumatik z obnovitelných nebo recyklovaných materiálů. Do roku 2030 bude energetická účinnost pneumatik MICHELIN o 20 % vyšší než energetická účinnost našich pneumatik vyrobených před 10 lety.

MICHELIN e.Primacy – kombinace ekologičnosti, palivových úspor a vysokých výkonů

Již déle než 30 let udržuje společnost Michelin strategii, která spočívá ve snižování dopadu jejích továren a produktů na životní prostředí. V roce 1992 uvedla Skupina Michelin na trh první „zelenou“ pneumatiku na světě, která díky nízkému valivému odporu snižovala spotřebu paliva a tím i množství emisí CO2. Stojí za zmínku, že na překonání valivého odporu spotřebuje pneumatika 20–30 % paliva.

Nízký valivý odpor a vysoká přilnavost – unikátní ve svém segmentu

Díky extrémně nízkému valivému odporu spadá pneumatika MICHELIN e.Primacy do klasifikační třídy A z hlediska palivové účinnosti a třídy B z hlediska přilnavosti na mokrém povrchu. Jedná se o jeden z nejlepších výsledků na trhu, protože pneumatiky s třídou valivého odporu A, které mají zároveň třídu přilnavosti A nebo B, tvoří méně než 1 % pneumatik dostupných na trhu.

Nízký valivý odpor pneumatiky e.Primacy představuje snížení spotřeby paliva přibližně o 0,21 l / 100 km a úsporu okolo 80 eur během celé životnosti pneumatiky.

Menší spotřeba paliva také snižuje množství emisí CO2. Pro životní prostředí to znamená o 174 kg méně oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší za celou dobu životnosti pneumatiky. To odpovídá množství, které vozidlo se spalovacím motorem vyprodukuje na vzdálenosti 1600 km.

Pneumatika MICHELIN e.Primacy rovněž podporuje směřování k elektromobilitě a hybridním pohonům. Výsledky jejího valivého odporu ukazují, že u elektrického vozidla s dojezdem 400 km se jeho energetická účinnost zlepší přibližně o 7 %, tedy o 30 km navíc v porovnání s jinými pneu ve stejné kategorii.

Dlouhotrvající brzdné výkony

MICHELIN e.Primacy zajišťuje vynikající výkony od prvního do posledního kilometru. I po ujetí 30 000 km úspěšně prošla evropským standardizovaným testem brzdění na mokrém povrchu, který je stanovený v nařízení EHK OSN č. 117 a který se používá v procesu homologace pneumatik.

MICHELIN e.Primacy bude v prodeji od března 2021 v 56 rozměrech od 15 do 20 palců. Bude ji tedy možné montovat na nejoblíbenější modely vozidel se spalovacími i elektrickými motory – na městská vozidla, sedany i kompaktní SUV.

Vysoká energetická účinnost pneumatiky MICHELIN e.Primacy bez kompromisů, stejně jako další vynikající výkony jsou možné díky použití vyspělých technologií, které vyvinuli vědci a inženýři z výzkumného a vývojového centra Skupiny Michelin v Ladoux nedaleko města Clermont-Ferrand.

Klepněte pro větší obrázek

První CO2 neutrální pneumatika MICHELIN v okamžiku prodeje

Při výrobě pneumatik je třeba vzít v úvahu způsob získávání surovin, výrobní metody a způsob přepravy hotového produktu k zákazníkovi. V každé fázi se využívá energie a vypouští se skleníkové plyny do ovzduší. Ve snaze snížit emise oxidu uhličitého za celou dobu životnosti pneumatiky dosáhl Michelin pokroku ve dvou oblastech: vyvinul pneumatiku MICHELIN e.Primacy – mistra v energetické účinnosti.

Michelin investuje do projektů, které umožňují maximálně snížit nebo kompenzovat zbytkové emise oxidu uhličitého ve všech fázích životnosti produktu – od těžby surovin až po dodání pneumatik koncovému zákazníkovi.

Mezi tyto projekty patří programy pro výsadbu stromů a instalace energeticky úsporných kamen v domácnostech v různých zemích po celém světě (ve spolupráci s uhlíkovým fondem Livelihoods). Projekty budou uskutečňovány až do celkového odstranění zbytkových emisí.

Simulace dopadu pneumatik na životní prostředí

MICHELIN e.Primacy je první řada pneu MICHELIN, při jejímž vývoji byla použita simulace dopadu produktu na životní prostředí. Inženýři společnosti Michelin použili standardizované metody hodnocení životního cyklu pneumatiky a díky těmto výpočtům zoptimalizovali celkový dopad pneumatik řady MICHELIN e.Primacy na životní prostředí, od těžby surovin přes výrobu, distribuci a užívání až po recyklaci pneumatik.

Více o pneumatice e. Primacy naleznete na MICHELIN e·PRIMACY | Vyrobená pro dlouhotrvající ekologickou odpovědnost.

Michelin vyrábí další širokou škálu dezénů jak pro letní tak i zimní použití.Namátkou můžeme uvést oblíbené dezény jako Michelin Alpin 5 pro zimní období, řadu pneumatik Michelin Primacy pro letní období, stále oblíbenější provedení pneumatik celoročních a to Michelin Crossclimate. Pneu Michelin naleznete v široké nabídce dezénů a rozměrů. V ČR má Michelin i velkou nabídku prodejců jak pneuservisů, tak i autosalonů a v neposlední řadě produkty Michelinu nabízí stále oblíbenější možnost nákupu pneu na e-shopu jedním z certifikovaných e-shopů je například pneuboss.cz.

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera