Mezinárodní řidičský průkaz: Kde a proč ho potřebujete? A jak o něj zažádat?

Pokud plánujete cestovat autem v zemích mimo Evropskou unii, je dobré sebou mít i mezinárodní řidičský průkaz. Podívali jsme se na všechny důležitosti k jeho vyřízení.

Mnozí na vyřízení tohoto dokladu často zapomínají. Pokud se ale chystáte řídit auto ve státech mimo Evropskou unii, měli byste mít ke svému českému řidičskému průkazu vystaven rovněž průkaz mezinárodní. Ten prakticky rozšiřuje působnost vašeho řidičáku a lze si o něj zažádat ve dvou variantách podle toho, do jakých zemí se chystáte.

Platnost řidičáku letos vyprší 269 tisícům řidičů. Nehrozí vysoká pokuta i vám?

Platnost řidičáku letos vyprší 269 tisícům řidičů. Nehrozí vysoká pokuta i vám?

Země jako Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Norsko sice klasický řidičský průkaz ze zemí EU uznávají za platný doklad, pro cesty například do Ruska, USA nebo do zemí Asie je dobré mezinárodní průkaz vlastnit. I když ke kontrole tohoto dokladu v zahraničí v praxi nedochází tak často, podle ministerstva dopravy ho v tuto dobu zákoně vyžadují k řízení asi ve stovce zemí světa. A mimochodem neplatí mylná představa, že mezinárodní ŘP potřebují jen profesionální řidiči.

Hodí se i pro další případy...

Mezinárodní řidičský průkaz po vás mohou například požadovat v autopůjčovnách, nehledě na zmíněné policejní/celní kontroly a nejhůře pak během řešení nehody. Prostě se jej hodí mít, než nemít a poté řešit komplikace.

Od kdy je auto veterán? Zelené značky ušetří peníze, nezískáte je však snadno

Od kdy je auto veterán? Zelené značky ušetří peníze, nezískáte je však snadno

K tomu lze dodat, že mezinárodní řidičský průkaz je pouze platný v kombinaci s vaším standardním českým řidičákem. Pouze na mezinárodní doklad řídit nemůžete.  

Jakou variantu mezinárodního ŘP potřebuji?

Záleží, v jakých zemích budete řídit. Typy mezinárodních ŘP se dělí podle dvou rozdílných úmluv, které dané země uznávají. Průkazy dle Ženevské úmluvy z roku 1949 se vystavují na jeden rok, průkazy dle Vídeňské úmluvy z roku 1968 se vystavují na tři roky.

Některé země již přitom podepsaly obě úmluvy, takže na jejich území platí obě varianty. Kde platí jaká úmluva, najdete níže:

Mezinárodní ŘP dle Ženevské úmluvy (na 1 rok):

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Mezinárodní ŘP dle Vídeňské úmluvy (na 3 roky):

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Víte, jaká pravidla platí při jízdě v obytné zóně? Teď už nebudete muset tápat

Víte, jaká pravidla platí při jízdě v obytné zóně? Teď už nebudete muset tápat

Kde si mohu mezinárodní ŘP vyřídit?

Stejně jako o český řidičský průkaz je možné o mezinárodní průkaz zažádat na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností na území České republiky. Za správní poplatek 50 Kč by vám jej měli vyřídit na počkání, přičemž vyplněný formulář si můžete připravit už doma. Ke stažení je zde.

Co k vystavení mezinárodního ŘP potřebuji?

Překvapivě, k vystavení mezinárodního ŘP ministerstvo dopravy stále uvádí nutnost dodání vaší papírové fotografie v rozměrech 35 x 45 mm (na rozdíl od vydání českého ŘP). Samozřejmostí je poté zmíněná vyplněná žádost, platný řidičský průkaz a platný doklad totožnosti.

TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 73 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 70 příspěvků