České vozy Metalex zatápěly i Škodovce. Úspěch nakonec stál šéfa firmy místo

Ohlédli jsme se za historií této dílny a rovněž koukli na hromadu vozů, které Metalex za svou více jak padesátiletou historii postavil.

Podnik Metalex založili v roce 1969 nadšenci do motorsportu Karel Jílek a Václav Bervid. Jelikož tehdejší komunistický režim nebyl zrovna přátelský k nápadu otevření dílny specializované pouze na výrobu závodních aut a generování zisku jejich prodejem, Metalex spadal pod organizaci Svazarm (Svaz pro spolupráci s armádou) jako jeho účelové zařízení.

V této době se jednalo o chytrou myšlenku, jak hlavní činností firmy financovat lásku k motorsportu. Jméno Metalex totiž pochází z metalizace, tedy povrchové úpravy kovů, což byla prvotní náplň firmy a takto vydělané peníze se pak investovaly do vývoje a stavby závodních aut.

Tragická nehoda, nebo vražda? Otec Škody Octavia zemřel za podivných okolností

Tragická nehoda, nebo vražda? Otec Škody Octavia zemřel za podivných okolností

Přestože začátky nebyly kdovíjak úžasné, postupně se k Metalexu přidávali další nadšenci, inženýři, mechanici, konstruktéři a rovněž závodníci, kteří z počáteční stodoly v Roztokách u Prahy a jednoho sklepu v Praze 7 nakonec vytvořili skvělé fungující společnost s celkem pěti stanovišti výroby. Kromě Roztoků se vozy MTX dále vyráběly i v Plzni nebo Příbrami.

Vůbec prvním projektem Metalexu bylo postavení rallyových verzí Škody 1000 MB, se kterými jezdili samotní zakladatelé firmy. Od začátku s firmou také spolupracoval i známý designér a konstruktér Václav Král.

Když ještě reklama na auta bývala umění. Výtvory dvou přátel pobláznily svět!

Když ještě reklama na auta bývala umění. Výtvory dvou přátel pobláznily svět!

Právě závodní monoposty MTX, na kterých mimo jiné pracoval i Král, však mají v historii firmy velkou tradici a od 70. let jich Metalex postavil nespočet pro česká i zahraniční mistrovství. Nejznámějšími formulemi musí být určitě modely Easter a Mondial.

Stroje byly většinou stavěny z normálně dostupných sériových dílů zrovna prodávaných automobilů. Když už tedy nestačily škodovácké jedenáctistovky, použily se třeba dvanáctistovky a třináctistovky od Lady.

Metalex se nesoustředil jen na čtyři kola. V roce 1978 třeba postavil vlastní konstrukci závodních motocyklů pro třídy Junior o objemu 125 ccm. V rámci aut a hlavně škodovek je ale práce Metalexu zřejmě nejznámější. Samotné Škodě se ale stavby MTX občas ne zrovna líbily.

Své nejrychlejší auto si SSSR nechal pro sebe. Síly s konkurencí raději nepoměřilo

Své nejrychlejší auto si SSSR nechal pro sebe. Síly s konkurencí raději nepoměřilo

Například rallyový speciál MTX 160 RS, který byl postavený na základě Škody Garde a dodnes bývá označován jako „bastard“, měl totiž uvnitř motor z Lady o objemu 1,6 litru a na tratích nakonec i konkuroval továrním vozům Škoda.

Tato nevraživost nakonec zajistila Karlu Jílkovi nešťastné propuštění z vedoucí pozice v Metalexu, přičemž této situaci dopomohla i skutečnost, že Metalex už v metalizaci kovů vůbec nefiguroval a hlavní zdroj zisku přicházel z prodeje závodních aut. To se samozřejmě Svazarmu moc nelíbilo.

Fotky ze zlaté éry motorsportu ukazují, proč bylo kdysi závodění lepší než dnes

Fotky ze zlaté éry motorsportu ukazují, proč bylo kdysi závodění lepší než dnes

Zcela nová éra ale přišla po roce 1989. Zaměstnanci firmy založili vlastní společnost s názvem MTX a původní Metalex odkoupili. Tehdy se zaměření přeneslo hlavně na stavbu sportovních aut, kabrioletů a vozů pro volný čas.

Vrcholem této doby musí být zaručené MTX Tatra V8, neboli takzvaná „Supertatra“. S tímto unikátním českým supersportem byl v roce 1991 vytvořen český rychlostní rekord na letmý kilometr rychlostí 208,37 km/h. Nedávno jsme se o něm trochu rozepsali, společně s dalšími rychlými „tatrovkami“.

Tatra stojí i za vozy, které jezdily rychlostí přes 300 km/h. Často se na ně zapomíná

Tatra stojí i za vozy, které jezdily rychlostí přes 300 km/h. Často se na ně zapomíná

Dále z dílen MTX vyjížděly kabriolety MTX Roadster a pak MTX Cabrio založené na vozech Škoda Favorit a Felicia. Upravovaly se také Formany na speciální pick-upy určené pro vývoz do afrických zemí.

Na motorsport se ale nezapomnělo a v letech 1992 až 1993 u MTX vznikaly okruhové Fordy Fiesta pro domácí pohár Fiesta Cup. Podobnou zakázkou byla i ne tak dávná výroba cupových BMW 130i pro seriál BMW Challenge.

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

V současnosti se MTX zabývá vývojem a homologacemi úprav speciálních automobilů, například různými policejními přestavbami, auty pro asistenční, záchranné služby a podobně. Motorsport už je spíše okrajovou činností s renovacemi a servisem vozů. Kromě toho je MTX také prodejcem dálničních známek.

Od svého založení má tento český podnik na svědomí přes 170 vozidel napříč různými kategoriemi. Počínání vozů MTX v motorsportu se dá nakonec označit za naprosto úspěšné. Celkem si stroje Metalexu posbíraly na 14 mezinárodních a přibližně stovku českých titulů jak z okruhů, rallye či závodů do vrchu.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera