Města s nejlepší dopravou na světě: Poslední místo nepřekvapí. A co Praha?

V Moskvě není moc radost jezdit, zato města v Kanadě a Švýcarsku jsou rájem řidičů. A jak je na tom Praha?

Znáte to, stojíte každé ráno v koloně a čekáte, až se nad vámi smilují semafory, abyste se včas dostali do práce. Kvůli různým uzavírkám a objížďkám se pak kolikrát nemůžete probojovat ani domů. To pak jednoho napadne, že se zrovna nachází v tom nejhorším městě na světě. Ale to ani náhodou, i když zrovna stojíte v zácpě ve směru do centra Prahy.

Tunel Blanka slaví 4 roky. Už jím projelo 135 milionů aut, měl se jmenovat jinak

Tunel Blanka slaví 4 roky. Už jím projelo 135 milionů aut, měl se jmenovat jinak

Doprava v Praze, ale ani v jiném českém městě, ještě zdaleka není nejhorší na světě. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu, který zpracovala britská společnost Mister Auto. Ta dala dohromady žebříček stovky měst a porovnala kvalitu dopravy.

Shromážděná data rozdělila do třech kategorií (infrastruktura, náklady a bezpečnost) a seřadila je od nejhoršího k nejlepšímu. Žebříček zahrnuje i faktory, jako jsou kvalita ovzduší, míra násilí na silnicích, ceny paliv nebo i počet aut na osobu. 

Světové metropole se připravují na nával elektromobilů. Co na to Praha?

Světové metropole se připravují na nával elektromobilů. Co na to Praha?

Z žebříčku vyšlo, že nejlépe jsou na tom řidiči v kanadském městě Calgary. Hned poté následuje Dubaj a další město v Kanadě, Ottawa. Druhé straně žebříčku dominuje Asie. Vyhnout byste se měli Kalkatě v Indii, hlavnímu městu Mongolska Ulánbátaru a do Bombaje v Indii nejezděte raději vůbec. Doprava zde je prý úplně nejhorší. U šestého nejlidnatějšího města na světě se také není čemu divit.

Deset měst s nejlepším indexem dopravy

 1. Calgary, Kanada
 2. Dubaj, Spojené arabské emiráty
 3. Ottawa, Kanada
 4. Bern, Švýcarsko
 5. El Paso, USA
 6. Vancouver, Kanada
 7. Göteborg, Švédsko
 8. Düsseldorf, Německo
 9. Basilej, Švýcarsko
 10. Dortmund, Německo

A jak je na tom Praha? Doprava u nás není nejhorší, ani nejlepší. Hlavní město České republiky je 59. město s nejlepší dopravou, tedy takový zlatý střed. Jestliže kanadské Calgary skončilo s maximálním počtem 100 bodů, Praha získala 83,19 bodů. Na celou tabulku se můžete podívat zde.

Deset měst s nejhorším indexem dopravy

 1. Bombaj, Indie
 2. Ulánbátar, Mongolsko
 3. Kalkata, Indie
 4. Lagos, Nigérie
 5. Karáčí, Pákistán
 6. Bogotá, Kolumbie
 7. São Paulo, Brazílie
 8. Mexico City, Mexico
 9. Rio de Janeiro, Brazílie
 10. Moskva, Rusko
První jízda s Volkswagenem Golf VIII: Klasik všech klasiků v digitálním věku

Volkswagen Golf VIII

S novým Volkswagenem Golfem jsme se staticky seznámili koncem října při oficiálním odhalení. Nyní se osmým vydáním evropského bestselleru konečně svezeme.

10.  12.  2019 | Svět motorů | 58 příspěvků
TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 31 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 155 příspěvků