Nohy, ruce, prsty, hlava… Ale člověk to není. Německá značka zkoumá nové možnosti díky supermoderní robotice.
Průmyslové roboty využívá Mercedes od 70. let – nyní k nim přibyli kolegové více podobní lidem. Roboti Apollo jsou dílem americké společnosti Apptronik, která vznikla v roce 2016 při univerzitě v Texasu. Automobilka jí zřejmě věří, protože do firmy chce investovat nižší desítky euro. Testování probíhá v továrně Berlin-Marienfelde, kde Mercedes zkouší integrovat humanoidní roboty na repetitivní úkony ve vnitřní logistice. Apollo může nosit komponenty nebo moduly na linku, kde je pak bude montovat trénovaný pracovník, a také by měl umět kontrolovat kvalitu komponentů.
Roboti v továrně sbírají zkušenosti pro specifické nasazení v rámci vnitřního digitálního ekosystému Mercedesu, učí se také od zaměstnanců, kteří jim předávají znalosti pomocí kopírování pohybů a rozšířené reality. Dalším vývojovým krokem je autonomní fungování robotů, s nímž má pomoci strategické partnerství jejich výrobce Apptronik s robotickým týmem Google DeepMind, jehož výsledkem má být nejlepší umělá inteligence ve své třídě společně se špičkovým hardwarem.
Další zajímavou novinkou v továrně Marienfelde bude spuštění výroby elektromotorů s axiálním magnetickým tokem – tedy paralelním s osou otáčení. Jejich výhodami oproti motorům s radiálním tokem jsou vyšší točivý moment, kompaktnější konstrukce a menší spotřeba vzácných kovů, jejich účinnost činí až 98 procent. Výroba zahrnuje přibližně sto kroků, z nichž jsou zhruba dvě třetiny nové pro Mercedes a zbytek nový v rámci celého světa. K výrobnímu postupu má Mercedes-Benz více než 30 vlastních patentů.