Mercedes půjde také cestou zmenšování motorů

Německá automobilka Mercedes-Benz hodlá vstoupit do vod downsizingu neboli do začít větší atmosférické agregáty nahrazovat menšími přeplňovanými.

Výhody a nevýhody tohoto řešení jsou známy, takže zákazník tak získá menší a lehčí motor se stejným výkonem a zároveň i papírově nižší spotřebu a ekologové pak papírově nižší emise CO2. A o to jde.

Jelikož i Mercedes bude muset v blízké budoucnosti výrazně omezit emise CO2, musí přijít s programem, který to umožní. Vedle velkých a oblíbených osmiválců, případně osmiválců s kompresory, je třeba postavit malé motory s velmi nízkou papírovou spotřebou a emisemi CO2 tak, aby celé portfolio motorů dosáhlo kýženého průměru.

Downsizing se má týkat hlavně základních modelů, jako je A a B klasse, ovšem nevyhne se ani střední třídě, tedy C-klasse a hovoří se dokonce i o nasazení malých, turbem přeplňovaných, motorů i do E-klasse.

Ve větších modelech mají pak malé turbomotory tvořit základní motorizaci, která by po stránce výkonu nabídla to, co dnes základní modely. Na druhou stranu jde hlavně o formální krok, aby byly emise v průměru co nejnižší a Mercedes neočekává, že by prodeje těchto velkých modelů s malým motorem byly jakkoli výrazné.

Jak se budou ovšem tvářit řidiči na fakt, že si koupí E-klasse s motorem 1,4 turbo je otázkou. Přeci jenom ne vše je o faktických parametrech, ale i pocit rozhoduje, zda zákazník koupí nebo ne.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků