Mercedes F 400 Carving vyšlapával cestu dnešním inovacím. A to je mu už 20 let!

Naklápění do zatáček, elektronické řízení, pokročilé materiály... Futuristický roadster naznačil budoucnost, kterou si užíváme dnes.

Na autosalon v Tokiu přivezl Mercedes v roce 2001 kompaktní roadster, našlapaný moderní technikou. Název Carving vysvětluje jeho hlavní zajímavost – variabilní odklon kol. V zatáčkách se uměla vnější kola natočit až o 20 stupňů, což tomuto sporťáku dávalo mimořádnou obratnost. Společně se speciálně vyvinutými pneumatikami, které zvládaly měnit svou kontaktní plochu s vozovkou, snesl koncept F 400 až o 30 procent větší příčné síly.

Mercedes F 400 Carving zvládal přetížení 1,28 g, což bylo zhruba o 28 procent více, než uměla tehdejší sportovní auta. Odpružení také umělo reagovat na podmínky na silnici, například při riziku prokluzu nebo při prudkém brzdění. V takové situaci se všechna čtyři kola bleskově naklopila, na zpomalení ze stokilometrové rychlosti se tak brzdná dráha zkrátila zhruba o pět metrů.

Vychytaný podvozek nebyl jedinou zajímavostí tohoto konceptu. Řízení a brzdy byly ovládány po drátě, tedy skrze elektrické impulzy a servomotory místo mechanického propojení. Aktivní hydropneumatické odpružení bylo pak přímým předchůdcem současného systému Active Body Control. V xenonových předních světlech konceptu F 400 Carving jste našli optické kabely, byly zde také statické přisvětlovací světlomety do zatáček.

Palubní technika běžela na 42voltovém systému. Konstrukce vozu pak využívala lehký prostorový rám z oceli, hliníku a karbonu, pokrytý kapotáží z uhlíkových vláken. Pokud si chcete koncept prohlédnout, jde to zdarma v atriu muzea ve Stuttgartu v rámci výstavky Fascination of Technology.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Váš názor Další článek: Hyundai láká na facelift SUV Creta. Nové Škodě Kushaq nastaví tvář Tucsonu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,