Mercedes chce učinit přítrž padělání servisních knížek

Německá automobilka Mercedes-Benz se chce postarat o to, aby se zejména východoevropský fenomén, tedy padělání servisních knížek, stal minulostí. Automobilka totiž hodlá zrušit klasické papírové servisní knížky a u svých modelů zavede servisní knížky v digitální podobě.

Pokud tedy zákazník přijede na prohlídku nebo do servisu, pak budou veškeré práce a informace o voze uloženy do centrální databáze. Zákazník dostane samozřejmě přístup a bude moci kdykoli zjistit, co bylo s vozem děláno. Navíc odpadnou tím komplikace při případné ztrátě papírové servisky, protože jakýkoli autorizovaný servis kdekoli na světě bude moci nahlédnout do elektronické databáze a bude znát kompletní historii vozu.

Systém vypadá na první pohled neprůstřelně, ale již dnes používají některé automobilky vedle papírových servisních knížek nejrůznější formy elektronické evidence včetně té centrální. Idylka Mercedesu říká, že díky tomu, že se všechny záznamy budou evidovat na centrále Mercedesu a navíc údaje nepůjde zpětně vymazat, nepůjde ani zfalšovat historii vozu. Případný kupující tak jen požádá o přístup do registru a hned uvidí jak je vůz starý, kolik má najeto, jaké měl závady a další potřebné informace. Jenže se ještě nestalo, že by si chytrý český bazarista s kontakty na patřičných místech s takovým systémem neporadil a dost pochybujeme, že by tomu v tomto případě mohlo být jinak...

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků