Mercedes chce učinit přítrž padělání servisních knížek

Německá automobilka Mercedes-Benz se chce postarat o to, aby se zejména východoevropský fenomén, tedy padělání servisních knížek, stal minulostí. Automobilka totiž hodlá zrušit klasické papírové servisní knížky a u svých modelů zavede servisní knížky v digitální podobě.

Pokud tedy zákazník přijede na prohlídku nebo do servisu, pak budou veškeré práce a informace o voze uloženy do centrální databáze. Zákazník dostane samozřejmě přístup a bude moci kdykoli zjistit, co bylo s vozem děláno. Navíc odpadnou tím komplikace při případné ztrátě papírové servisky, protože jakýkoli autorizovaný servis kdekoli na světě bude moci nahlédnout do elektronické databáze a bude znát kompletní historii vozu.

Systém vypadá na první pohled neprůstřelně, ale již dnes používají některé automobilky vedle papírových servisních knížek nejrůznější formy elektronické evidence včetně té centrální. Idylka Mercedesu říká, že díky tomu, že se všechny záznamy budou evidovat na centrále Mercedesu a navíc údaje nepůjde zpětně vymazat, nepůjde ani zfalšovat historii vozu. Případný kupující tak jen požádá o přístup do registru a hned uvidí jak je vůz starý, kolik má najeto, jaké měl závady a další potřebné informace. Jenže se ještě nestalo, že by si chytrý český bazarista s kontakty na patřičných místech s takovým systémem neporadil a dost pochybujeme, že by tomu v tomto případě mohlo být jinak...

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků