Vyzkoušeli jsme Mercedes-Benz X se šestiválcem. Jasný vrchol třídy!

O vrcholné verzi třídy X se říká, že z Nissanu konečně dělá Mercedes. Bez jakýchkoli předsudků je to do značné míry pravda.

Mercedes-Benz je pro mě z hlediska image největší anomálií ve světě automobilového průmyslu. Do značné míry totiž odporuje všem učebnicím marketingu a budování značky. V kontextu toho, jak se dnes uměle tvoří luxusní značky, jen aby nenosily stejný znak jako lidové verze, působí situace kolem třícípé hvězdy až bizarně.

Ten znak vídáte, když míjíte popelářské auto nebo když pro vás přijede taxi. Přesto způsobí zemětřesení, když si management Mercedesu k vývoji svého prvního moderního pick-upu střední velikosti přizve jednoho z nejlepších expertů na toto téma - Nissan se svou Navarou. Právě Navara patří především jízdně na vrchol segmentu, a třída X od Mercedesu dosud přinesla jen pozměněný design a část interiéru.

Nyní chce však Mercedes svou invenci přivést i v podobě techniky. Zapracovali svůj vznětový šestiválec, automatickou převodovku a také stálý pohon všech kol 4Matic. Výsledkem je X 350d. A rovnou prozradím, že i přesto, že i když jsem v případě třídy X od začátku nepatřil mezi prvoplánové škarohlídy, nové pohonné ústrojí dává tomuto pick-upu to, co potřeboval.

Větší kubaturu okolí neocení, řidič ji ale bude velebit

S nejsilnějšími motorizacemi se často pojí i různé detaily, které ji odliší od slabších verzí. Ne tak v případě šestiválcového X. Na skutečnost, že se díky dvěma válcům navíc řadíte výš než ostatní řidiči pick-upů, upozorní jen nápisy V6 Turbo na bocích a kód X 350d na zádi. Ten při pohledu vzhůru nohama spolehlivě opět probudí váš pubertální humor.

Vzhledem k tomu, že se ani uvnitř nic podstatného s novou verzí nemění - palubní deska a infotainment je Mercedesu, dveře či ovládání klimatizace zase Nissanu - můžeme se od pohledného a kvalitního interiéru, kterému schází více odkládacích prostor, přesunout pod kapotu a rám.

TEST Mercedes-Benz X 250d 4Matic: Hvězda dělnické třídy?

TEST Mercedes-Benz X 250d 4Matic: Hvězda dělnické třídy?

Mercedes už v případě šestiválcových vznětových jednotek přezbrojuje zpět na řadovou architekturu. S opravdu velmi povedenými jednotkami tohoto typu už jezdí třída S i CLS. Jenže vývoj třídy X, navíc dělený, začal dříve. To je vyjádření lidí z Mercedesu na otázku, proč má X 350d ještě vidlicový motor. Já bych k tomu připojil ještě osobní poznatek, že to může být i z důvodu vyšší odolnosti a lepších zkušeností z již vyzkoušeného motoru. Navíc, když ten nový řadový má spoustu komponent včetně vodní pumpy hnaných elektromotorem. Do pracovního pick-upu zkrátka choulostivou techniku nechcete.

To ale ještě neznamená, že stará známá jednotka do V je špatnou volbou. Právě naopak. Svých 550 Nm dává už od 1.400 otáček za minutu a vzhledem k tomu, jak bezchybně spolupracuje se sedmistupňovým automatem, asi si dokážete představit, v jakém režimu používání funguje nejlépe. 

Na komfortní mód se motor nechá převalovat v první čtvrtině otáčkoměru a i na poloviční sešlápnutí plynu převodovka nereaguje zbrklým podřazováním. Ve srovnání s čtyřválcem najednou máte pocit, že je tohle auto o půl tuny lehčí, což poznáte i při předjíždění, které již není napínavé. Pod nohou má řidič vždy dost hutný zátah doprovázený sice znatelným, ale příjemným hučením při akceleraci.

Ani v serpentinách a sportovním tempu se motor s převodovkou nehádají, ale vytáčet tento šestiválec do vysokých otáček stejně nemá moc smysl. A to je přesně ten charakter, který od tohoto auta očekáváte. Náročné kilometry ve slovinských horách, ale i na dálnicích a okreskách jsem absolvoval se spotřebou 11,5 litru. Což je vzhledem k častému využívání dynamického potenciálu motoru skvělé.

Zadokolkou už být neumí

S novým motorem a převodovkou se váže i pohon všech kol od Mercedesu. V tomto případě není značka 4Matic jen vábničkou, jedná se o stálý pohon s centrální diferenciálem. Přední kola tak již nejsou připojitelná, jako v případě čtyřválcové verze, ale stále poháněna.

Režimy čtyřkolky se tak změnily. Mód 4Matic slouží pro inteligentní rozdělování momentu na silnici. Druhý je 4H pro kluzký povrch, kdy se centrální diferenciál zčásti uzamkne a pouští točivý moment primárně v poměru 40 na 60 ve prospěch zadní nápravy. Zapnete jej pouze v režimu auta Offroad s omezenou stabilizací, stejně jako režim 4L, který navíc používá redukční převodovku. Ta šestiválci zůstala, stejně jako uzávěrka zadního diferenciálu.

Tady to začalo: Mercedes prodává první produkční vůz se spalovacím motorem

Tady to začalo: Mercedes prodává první produkční vůz se spalovacím motorem

V terénu tak máte dostatek pomocníků, mezi které ještě zahrnu šikovně provedený kamerový systém do 360 stupňů pohledu. Světlou výšku 200 milimetrů můžete za příplatek zvýšit na 220 mm, tedy na stejnou hodnotu, jako na mimoevropských trzích. I ve standardním provedení však Mercedes zvládne v těžším terénu často víc, než méně zkušený řidič. Při křížení náprav jsem škrtal nášlapnými prahy, které bych si při konfiguraci rád odpustil.

Stejně jako Navara a čtyřválcový Mercedes, tak i šestiválec má vzadu víceprvkovou nápravu typu multilink. Přesněji řečeno jde o jakýsi hybrid tuhé nápravy uložené do soustavy pěti ramen, každopádně odpružené vinutými pružinami místo v této třídě běžnějších listových per. I když má tedy tužší základ, než je tomu u osobních aut, nejsem si v tomto případě stoprocentně jistý výdrží tohoto řešení při extrémním používání, kterému se někdy pick-upům dostane.

O lecčems svědčí maximální zatížení 965 kilogramů. Někteří konkurenti zvládnou přes tunu, proto se jim říká tunové pick-upy. Hold kovařina v podobě tuhé nápravy a "lisťáků" je odolnější, nehledě na údržbu a dlouhodobé, klidně i statické zatížení.

Spolu s tím, že vpředu naleznete taktéž sofistikované řešení lichoběžníkových ramen, se však třída X chová bez přehánění nejlépe ze všech konkurentů na silnici. Řízení má pochopitelně hodně dlouhý převod, ale to je asi tak jediné, co by mohlo řidiče velkého a lehce neohrabaného SUV, který si do pick-upu sedl poprvé, překvapit. I když hmotu v zatáčce cítíte a na vymetání apexů ani tento "truck" rozhodně není stavěný, potěší stabilita ve vysokých rychlostech i v dynamičtějším tempu.

Třída X ale vyniká především  jízdním komfortem. Rázem máte z pick-upu přesvědčivého polykače kilometrů. První milimetry dráhy tlumičů jsou velmi měkké. Přidejte k tomu pneumatiky s vysokým bočním profilem a lesní štěrkovou cestu máte rázem vyžehlenou. Při rychlém tempu na šotolině umí být auto až neskutečně klidné, stejně jako na silnici.

Mercedes odhalil parametry elektrického eSprinteru. Nabídne dvě varianty

Mercedes odhalil parametry elektrického eSprinteru. Nabídne dvě varianty

Typické otřesy, které citlivější řidič vnímá z rámu aut, které nevyužívají samonosnou karoserii, jsou v tomto případě velmi dobře potlačeny, i když samozřejmě při při přejezdu větších nerovností stále přítomny jsou. Právě na větších výmolech či při dynamičtější jízdě se se progresivní tlumič dostane do druhé, tužší fáze, a tak vás prvotní kymácení při akceleraci, brzdění, či pomalejším zatáčení, nemusí znervóznět.

Na poměry pick-upů je navíc špičkové i odhlučnění, díky kterému vás při dálničních rychlostech nic podstatně neruší. Šum lze odposlechnout od motoru či zpětných zrcátek. Ale rozhodně vám nepřijde, že byste při cestě po evropské dálniční síti tento primárně pracovní stroj nějak trápili. Cítí se tady totiž jako... jako Mercedes na dálnici.

Závěr: Osobáku blíž než kdy jindy...

Právě poslední věta minulé odstavce může odstartovat jistou polemiku. Fenomén zjemňování a zosobňování pick-pů je dlouhodobý. A snadno může dopadnout tak, jako když do gumových holínek začnete dělat díry, snížíte je a část populace s nimi začne třeba chodit do kanceláře...

Ano, velmi snadno lze z pracovního a drsného nástroje udělat pozérskou fajnovku na rozvážení dětí po školkách a odpoledních aktivitách. Bylo by ale nefér do této škatule řadit i šestiválcovou verzi třídy X. Ano, užitečné zatížení je pod tunu a z principu má o něco sofistikovanější, čti choulostivější, techniku.

Brabus vyladil Mercedes-Benz X. Výkon vzrostl spíše symbolicky

Brabus vyladil Mercedes-Benz X. Výkon vzrostl spíše symbolicky

Pro celodenní a každodenní rozvážení šutrů po dolech a skákání z patra do patra se tak nejedná o nejlepší volbu. A Mercedes je si toho vědom, protože třídu X nabízí s třílítrem jen ve dvou luxusnější výbavách. Pokud to totiž s "životním" používáním pick-upu myslíte vážně, tohle je to nejlepší auto ve třídě. Se šesti válci má konkurenci jen v podobě Volkswagenu Amarok, jenže ani ten není tak kultivovaný, pohodlný a nemá tak pěkný interiér.

Nerad používám reklamní floskule, a ze svého titulu žurnalisty bych ani neměl, ale verze X 350d je opravdu Mercedesem mezi picku-py. Má skvělý, silný a charakterní motor, chytrý pohon všech kol a pohodlný, stabilní podvozek. Není to už ultimativní pracovní nástroj, který vás bude bavit svou neurvalostí. Ale je dokonale všestranný, díky čemuž bude bavit mnohem déle, i na dlouhých cestách.

Kompletní ceník zatím není k dispozici, ale během července již v Česku šestiválec půjde objednat a první dodávky se očekávají v říjnu. Základní ceny už známe. Linii Progressive pořídíte od 1.123.500 korun a vybavenější Power od 1.227.000 korun, vždy bez DPH.

Mercedes-Benz X350d 4Matic - technická data, české ceny a srovnání s konkurentem
Model Mercedes-Benz X350d 4Matic VW Amarok 3.0 bi-TDI V6 AT
Zdvihový objem [cm3] 2987 2967
Válce/ventily 6/4 6/4
Největší výkon [kW/min] 190/3400 190/3250-4000
Točivý moment [N.m/min] 550/1400-3200 580/1400-3000
Převodovka 7A 8A
Max. rychlost [km/h] 205 205
Zrychlení 0-100 km/h [s] 7,5 -
Komb. spotřeba [l/100 km] 9,0 8,4
Pohotovostní hmotnost [Kg] 2285 2241
Užitečná hmotnost [Kg] 965 604
Základní cena bez DPH [Kč] 1.123.500 1.018.610

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Za volantem sériového Hyundaie i20 1.0 T-GDI mHEV: Kdo se může od koho učit?

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Třetí generace Hyundaie i20 se už nechce od konkurentů jen učit, ale v řadě ohledů hodlá stanovit nová měřítka.

včera | Martin Jeník | 12 příspěvků
Za volantem nové Cupry Leon ST PHEV: Sportovní hlavně naoko, přesto důležitá

Cupra Leon ST eHybrid

Ačkoliv to tak při pohledu na registrační značku nemusí vypadat, novou Cupru Leon jsme poprvé testovali na českých silnicích. Jako první na trh vstoupí externě dobíjený hybrid, který však předpokládané sportovní zážitky dost naředil.

25.  10.  2020 | Jan Mička | 25 příspěvků
Minitest Toyota GR Supra Dynamic 2.0: Dobře maskovaná vzpomínka na Celicu?

Toyota GR Supra Dynamic 2.0

Menší výkon, nižší cena. Zaujme Toyota Supra i ve střízlivém provedení se čtyřválcem pod kapotou?

21.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků