Mercedes-Benz třídy G slaví 25 let: stále stejný, stále dobrý

Již v roce 1979 představil Mercedes-Benz první model řady G. Stejně jako tehdy i dnes charakterizuje nezapomenutelný off-road hranatá karoserie, na níž nezanechal plynoucí čas a nové trendy v oblasti automobilového designu žádné stopy (zatím). Pozvolná evoluce nezměnila modelu výrazně tvář, zachována zůstala i technická koncepce. Každá další generace ovšem nějaká vylepšení přinesla, což umožňovalo zvýrazňovat jeho hlavní přednosti - vynikající chování v těžkém terénu i příjemné chování na normálních vozovkách.

Automobil s rámem z uzavřených podélných profilů a příčných nosníků posazeným na tuhých nápravách s vinutými pružinami se v terénu se stoupavostí do 80 %, stabilitou do 54 % náklonu, 21 centimetrovou světlostí a nájezdovým úhlem 36 stupňů (vpředu) a 27 stupňů (vzadu) rozhodně neztratil. Do vnitřní výbavy třídy G se probojovala například klimatizace, vůbec interiér jako celek poskytuje pohodlí, který u podobně kocipovaných vozů čeká málokdo. A co teprve motory.

O pohon G se v současnosti stará několik pohonných jednotek. Vrcholnou verzí je model C55 AMG s osmiválcem 350 kW/476 k a točivým momentem 700 N.m při 2650 ot./min. Z nuly na stovku zrychlí nabroušené AMG za 5,6, s maximální rychlostí 210 km/h za sebou nechá mnohé "sportovní" vozy. Vývoj třídy G pokračuje nezměněným tempem dál. Od roku 1979 vyrobil Mercedes-Benz asi 175 000 G, přičemž nejvíce se jich prodalo v roce 2002. Zásluhu na růstu prodejů G má zejména americký trh, kde se nyní těší značné popularitě.


 

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků