Mercedes-Benz MLK: malé SUV na bázi C-klasse

Už před nedávnem jsme upozorňovali na to, že Mercedes-Benz chystá nové SUV, tentokrát menší než třída ML. Pod označením X-klasse, případně MLK, se skrývá „maskovaný“ Smart Formore, jehož vývoj byl právě ukončen. (první informace, spy photos)
Mercedes-Benz MLK: malé SUV na bázi C-klasse

Ptáte se, co má připravované malé SUV Mercedes-Benzu společného se Smartem? Kupodivu mnoho. Smartu se bohužel moc nedaří, o čemž jsme podrobně psali ve včerejším článku. Proto koncern DaimlerChrysler, kam Smart, stejně jako Mercedes-Benz patří, ukončil vývoj nového SUV se jménem Formore a navíc utne i výrobu modelů Roadster a Roadster Coupé. Štafetu malého SUV převezme Mercedes-Benz, který už delší dobu pracuje nové třídě s pracovním názvem X. Finální podoba SUV pak na sebe pravděpodobně vezme označení MLK.

Tip: Krátce o budoucnosti Smartu

Smart Formore a Mercedes-Benz MLK mají, resp. měli mít mnoho společného. Základem obou SUV střední třídy je platforma připravované třídy C, kterou německá automobilka plánuje uvést v roce 2007, a to včetně pohonu všech kol 4matic. Už z tohoto popisu je jasné, že spíše než o auta do terénu mělo jít skutečně o silniční automobily, které se do terénu vydají jen velmi zřídka, a to ještě na polní cestu, než do lesa nebo bažiny. Smart Formore nakonec nebude, je proto možné, že Mercedes projekt MLK uspíší a místo původně plánovaného termínu v roce 2008 se na trh dostane dříve, možná už příští rok. Novinka bude konkurovat především BMW X3.

Tip: Více o nové generaci Smartu Fortwoo + starší foto Smartu Forfour

A jaké budou hlavní rozdíly MLK oproti ML? Především technický základ, velikost (ve všech směrech) a vnitřní prostor daný menším rozvorem náprav. MLK bude mít širší nasávací otvor v dolní části nárazníku, a to po celé jeho šířce, jinak tvarované zadní sklo, užší C-sloupek, odlišně tvarované přední i zadní světlomety, menší střešní spojler či méně výrazné oblouky blatníků. Vzhledem k tomu, že MLK bude vyráběno v Evropě a bude určeno především pro evropský trh, najdete pod kapotou umírněnější motory než má ML. Je pravděpodobné, že budou vycházet z třídy C, jako top motorizace lze očekávat 3.5 V6 s výkonem 200 kW a 3.0 V6 CDI s výkonem 165 kW.

Tip: Představení nové generace ML

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz X-klasse/MLK --- Foto: © Automedia

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poslední fotografie dnes už „mrtvého“ Smartu Formore --- Foto: © Automedia

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz ML

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků