Mercedes-Benz MLK: malé SUV na bázi C-klasse

Už před nedávnem jsme upozorňovali na to, že Mercedes-Benz chystá nové SUV, tentokrát menší než třída ML. Pod označením X-klasse, případně MLK, se skrývá „maskovaný“ Smart Formore, jehož vývoj byl právě ukončen. (první informace, spy photos)
Mercedes-Benz MLK: malé SUV na bázi C-klasse

Ptáte se, co má připravované malé SUV Mercedes-Benzu společného se Smartem? Kupodivu mnoho. Smartu se bohužel moc nedaří, o čemž jsme podrobně psali ve včerejším článku. Proto koncern DaimlerChrysler, kam Smart, stejně jako Mercedes-Benz patří, ukončil vývoj nového SUV se jménem Formore a navíc utne i výrobu modelů Roadster a Roadster Coupé. Štafetu malého SUV převezme Mercedes-Benz, který už delší dobu pracuje nové třídě s pracovním názvem X. Finální podoba SUV pak na sebe pravděpodobně vezme označení MLK.

Tip: Krátce o budoucnosti Smartu

Smart Formore a Mercedes-Benz MLK mají, resp. měli mít mnoho společného. Základem obou SUV střední třídy je platforma připravované třídy C, kterou německá automobilka plánuje uvést v roce 2007, a to včetně pohonu všech kol 4matic. Už z tohoto popisu je jasné, že spíše než o auta do terénu mělo jít skutečně o silniční automobily, které se do terénu vydají jen velmi zřídka, a to ještě na polní cestu, než do lesa nebo bažiny. Smart Formore nakonec nebude, je proto možné, že Mercedes projekt MLK uspíší a místo původně plánovaného termínu v roce 2008 se na trh dostane dříve, možná už příští rok. Novinka bude konkurovat především BMW X3.

Tip: Více o nové generaci Smartu Fortwoo + starší foto Smartu Forfour

A jaké budou hlavní rozdíly MLK oproti ML? Především technický základ, velikost (ve všech směrech) a vnitřní prostor daný menším rozvorem náprav. MLK bude mít širší nasávací otvor v dolní části nárazníku, a to po celé jeho šířce, jinak tvarované zadní sklo, užší C-sloupek, odlišně tvarované přední i zadní světlomety, menší střešní spojler či méně výrazné oblouky blatníků. Vzhledem k tomu, že MLK bude vyráběno v Evropě a bude určeno především pro evropský trh, najdete pod kapotou umírněnější motory než má ML. Je pravděpodobné, že budou vycházet z třídy C, jako top motorizace lze očekávat 3.5 V6 s výkonem 200 kW a 3.0 V6 CDI s výkonem 165 kW.

Tip: Představení nové generace ML

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz X-klasse/MLK --- Foto: © Automedia

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poslední fotografie dnes už „mrtvého“ Smartu Formore --- Foto: © Automedia

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz ML

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků