Mercedes-Benz je ve velké provozní ztrátě

Jeden z největších automobilových koncernů, DaimlerChrysler, oznámil snížení provozního zisku za první čtvrtletí tohoto roku o třicet procent na 288 milionu eur. Může za to divize Mercedes-Benz, která zaznamenala ztrátu 954 milionů eur. Vedení uvádí, že za to může reorganizace prodělečné výroby dceřinky Smart. Ta zrušila plány výroby malého SUV a koncem roku utne také malý roadster. V nabídce tak zůstanou pouze modely Fortwo a Forfour, jenže jejich výroba také není kdovíjak zisková.

Podle zahraničních médií klesají prodeje Mercedes-Benzu zejména kvůli vadám nových modelů a tím i zhoršující se pověsti. Např. v březnu musela automobilka svolat k přezkoušení a případné opravě 1,3 milionu aut vyrobených mezi lednem 2001 a lednem 2005. V počtu prodaných vozů tak kvůli zhoršující se image překonal Mercedes-Benz poprvé v historii odvěký rival BMW, který má naopak tučná léta.

A právě tyto špatné ukazatele vedly k výměně šéfa; restrukturalizací automobilky byl pověřen Eckhard Cordes, který do konce loňského roku vedl úspěšnou divizi nákladních vozů DM. Po restrukturalizaci Smartu čekají Mercedes-Benz další změny, který započaly prvního května. Nový úsporný program by měl zvýšit tržby na tři miliardy eur díky většímu sdílení komponent, sloučení některých pracovišť vývoje, zkrácení doby vývoje nových modelů a zvýšení kvality výroby.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků