Mercedes-Benz EQS prošel ekologickým auditem. Emise šetří už při výrobě a díky recyklátům

Nejen nulové emise z výfuku, ale i ekologický postup při samotné výrobě: Bateriový Benz obstál ve zkoušce své ekologické bilance.

S masivním přechodem k elektromobilitě čelí automobilky i jiným výzvám, než je vývoj, stavba a provoz aut na baterie. V posledních letech se stále častěji objevují otázky, jak ekologická je vlastně výroba ekologických aut, a jestli ve výsledku neškodí životnímu prostředí více, než by bylo zdrávo. Mercedes-Benz si nechává vypracovávat 360° audit svých vozů v souladu se směrnicí ISO TR 14062 již od roku 2005 – směrnice samotná platí od roku 2002.

Do bilance se započítávají spotřeba, emise, podíl surovin z obnovitelných zdrojů a recyklátů i externí nabíjení. Ohledně výroby akumulátorů a dobíjení se v metodice počítá s dvěma scénáři. V prvním zohledňuje kombinaci zdrojů elektrické energie, aktuálně využívaných v rámci EU, druhý scénář počítá s energií z obnovitelných zdrojů. V obou případech se jedná o nájezd 300.000 kilometrů.

Co tedy audit zjistil? V katodách akumulátorů EQS je deset procent kobaltu. Z celkové hmotnosti vozu tvoří recykláty a suroviny z obnovitelných zdrojů 80 kilogramů. Oproti běžnému součiniteli aerodynamického odporu u současných elektromobilů 0,23 má EQS jen 0,20, což znamená v rámci WLTP dojezd vyšší o čtyři až pět procent.

Výroba li-ion akumulátorů v Hedelfingenu bude od letošního roku probíhat s neutrální bilancí CO2 a stejný přístup hodlá značka aplikovat i u kupovaných akumulátorů od dodavatelů. Od roku 2039 bude pak Mercedes využívat sto procent materiálů s neutrální bilancí oxidu uhličitého. Vozy EQS vznikají v továrně Factory 56, která je osazena dvanácti tisíci fotovoltaickými moduly s nejvyšším nominálním výkonem za ideálních podmínek 5000 kWp, které v ročním průměru pokryjí až 30 procent spotřeby elektřiny. Zhruba 40 procent střechy závodu je zatravněno, při jeho stavbě byl využit recyklovaný beton, podlahy jsou z recyklovaného nylonu a značka také využívá tři velká úložiště z automobilových akumulátorů o celkové kapacitě 50 MWh.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Váš názor Další článek: V Brně je na prodej raritní italské luxusní SUV. Bývalo nejbezpečnějším na světě, už roky ho ale nikdo nechce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,