14
Fotogalerie

Mercedes-Benz chystá budoucnost bez řidičů

Také konstruktéři Daimler Benz se rozsáhle zabývají vývojem zcela samostatných automobilů. A dotáhli to již docela daleko.

Autonomně se pohybující, chovající a možná i myslící vůz, to je meta řady konstruktérů a jistě i části běžných motoristů. A není to jistě jen zásluhou pohádkového Kitta (přípona „a“ není překlepem, neboť tento stroj považujeme za životný). Začalo to nejrůznějšími asistenčními systémy od ABS přes pre-safe až po hlídání mrtvého úhlu zrcátek, jež mají za úkol napravovat chyby řidiče a nedokonalost jeho smyslů, ale nejmodernější technika s citlivými čidly a rychlými počítači nyní přiblížily dobu, kdy by se po našich vozovkách mohla běžně pohybovat auta bez řidičů.

Například koncern General Motors ve spolupráci se studenty pennsylvánské univerzity Carnegie Mellon před třemi lety představil prototyp The Boss. Stroj vycházející ze sériového Chevroletu Tahoe dokázal, že je schopen zcela somočinného provozu na základě zpracovávání údajů z čidel instalovaných na povrchu jeho karoserie. Na světové výstavě v Šanghaji letos stejný tým uvedl trojici podobně chytrých vozítek s označením EN-V, jež jsme vám představili na tomto místě.

Mercedes budoucnost bez ridice 10.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 11.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 12.jpg

Pozadu nezůstávají ale ani v Německu, značka Mercedes-Benz nás nyní nechala nahlédnout pod pokličku svého vývoje samohybných automobilů a metod pro jejich praktické zkoušení. Prof. Bharat Balasubramanian, šéf konstruktérů v koncernu DaimlerBenz, k tomu poznamenal: „Naše nové testovací metody nám pomáhají plnit náročné požadavky na kvalitu a pracovní bezpečnost a dále rozšiřují schopnosti našich současných asistenčních soustav.“

U Mercedesu nyní pracují na tom, aby mohli některé náročné manévry přenechat na způsob leteckého autopilota přímo na samotném automobilu, aniž by přitom riskovali bezpečnost zkušebních řidičů a konstruktérů. A ti nás nyní ujišťují v tom, že jejich někdy až dětinsky působící konstrukty (všimněme si třeba simulované kolize Mercedesu řady S do plátěné makety nebo skákání skutečně připomínajícího bájný Kitt...) skutečně přispějí k ladění celé soustavy. 

Mercedes budoucnost bez ridice 01.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 07.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 08.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 09.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 06.jpg

Mercedes používá neprogramované roboty pro ovládání akcelerátoru, brzd a řízení, zatímco koordinační počítačové systémy ve funkci autopilota zajišťují jejich dokonalou vzájemnou sočinnost. Podle konstruktérů lze touto zkušební soustavou osadit prakticky jakýkoli současný model značky Mercedes-Benz. Technici sledují všechna data na svých monitorech v kontrolním centru a mohou jízdu kdykoli přerušit, zatímco diagnostika na palubě vozu průběžně vyhodnocuje veškeré vstupní údaje a umožňuje jejich vyhodnocování a porovnávání při opakovaných zkouškách konkrétního manévru

Nyní nám nezbývá než těšit se, až se tato monstra vměstnají do struktury sériových vozů, z našich silnic postupně vytlačí často zmatečné chování řidičů v krizových situacích a nahradí jej... již zcela nepředvídatelným chováním nemyslícího stroje.

Mercedes budoucnost bez ridice 02.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 03.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 04.jpg
Mercedes budoucnost bez ridice 05.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 13.jpg Mercedes budoucnost bez ridice 14.jpg
Mercedes to s „autopilotem” myslí vážně

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Doporučujeme

Články odjinud