Mercedes-Benz A 170 CDI L (minitest)

V loňském roce dostal nejmenší mercedes verzi s prodlouženým rozvorem. Mercedes-Benz A typu L nyní překypuje prostorem, zejména na zadních sedadlech. Áčko bývá zařazováno do nižší střední třídy, ačkoli zejména jeho delší verze nápadně připomíná MPV. Testovali jsme verzi se silnějším turbodieselem.
Mercedes-Benz A 170 CDI L (minitest)

Mercedes-Benz A nyní nabízí volbu ze čtyř benzínových a dvou přeplňovaných vznětových pohonných jednotek systému Common Rail. Prodlouženou verzi pohání pět z nich, pouze slabší turbodiesel A 160 CDI (55 kW/75 k) je určený výlučně pro kratší variantu vozu.

Do úvodních kilometrů jsme se rozjížděli s informací o neuvěřitelně nízké spotřebě paliva 1,59 m vysokého mercedesu. Výrobce udává hodnotu pouhých 4,9 l nafty na 100 km jízdy v kombinovaném provozu. Námi testovaná verze byla vybavená automatickou převodovkou, jeho tabulková spotřeba je o necelý litr paliva vyšší - 5,8 l. Úvodní kilometry jsme absolvovali v městském provozu a spotřeba se pohybovala lehce nad hodnotou 8 l/100 km, což víceméně odpovídá údaji výrobce 7,9 l/100 km. Další ostřejší jízda po dálnici nemohla z této cifry příliš slevit. Ověřili jsme si maximální rychlost 173 km/h, když se nám ji dokonce podařilo, podle tachometru, mírně překročit. (Maximální rychlost s manuální převodovkou je 180 km/h.) Teprve volnější tempo po běžných komunikacích postupně snižovalo spotřebu paliva až k hranici 7 litrů na konci celého testu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pružný turbodiesel

Zimou rozbité komunikace prověřily schopnost Áčka zdolávat je bez problémů a s nadhledem. Příjemný vyšší posaz řidiče i spolucestujících nerozhodily ani pasáže vhodné spíše pro vozy kategorie SUV. Mercedes-Benz A nabízí příznivý kompromis mezi sportovnější tvrdostí podvozku a komfortem. V zatáčkách se naklání přiměřeně své výšce. Rozhodně zvládá jak dlouhé táhlé oblouky, tak krátké, ostře zalomené zákruty s přehledem. Zvuk jeho přeplňovaného motoru zní syrověji než některých jiných turbodieselů vybavený technikou Common Rail. Je to spíše sportovnější tón. Odhlučnění kabiny odpovídá typu vozidla. Pohonná jednotka 170 CDI umožňuje Mercedesu A zrychlovat z 0 na 100 km za 13,2 vteřiny, s manuální převodovkou pak za 12,1 sekundy. Také pružnost v celém rozsahu otáček je poměrně dobrá, dokládá ji hodnota 180 Nm točivého momentu již při 1600 otáčkách. Díky tomuto parametru s Áčkem nemáte mnoho starostí s předjížděním.

Skvělý vnitřní prostor

Co však především dělá Mercedes-Benz A jedinečným vozidlem, je variabilita uspořádání jeho vnitřního prostoru. Pětimístný a pouze 3,77 m dlouhý vůz lze proměňovat podle řady rozdílných potřeb. Již základní zavazadlový prostor zaujímá objem 390 litrů, tedy stejně jako kratší varianta. Pokud však úplně vyjmeme zadní sedadla, získáme skvělých a těžko uvěřitelných 1930 litrů! Tato hodnota díky delšímu rozvoru převyšuje kratší verzi "áčka" o 190 litrů. Zadní sedadla jsou dělená v poměru 1:2 a objemný prostor zdaleka nemusíme získat pouze jejich vyjmutím z vozidla. Jen o něco méně místa získáme jejich složením a přiklopením na přední opěradla. Zadní sedadla, podobně jako přední, můžeme posunovat v kolejničkách, a to o plných 15 cm vpřed či vzad podle potřeby. Samozřejmě, že lze sklopit pouze opěradla, a to jak dvojici vlevo, tak samostatné pravé sedadlo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Bezpečný i pohodlný

V důsledku známého "losího testu" dostal Mercedes A do základní výbavy elektronický stabilizační program ESP a na jistotě jízdy je to znát. Ten je navíc vylepšený o tzv. brzdového asistenta BA. Prodloužený rozvor nepochybně přispívá k plynulejší a pohodlnější jízdě. V zatáčkách se stále relativně krátké vozidlo chová překvapivě neutrálně. Je to umožněno především téměř 2,60 m dlouhým rozvorem. Do standardní výbavy patří kromě klasických airbagů i okenní bezpečnostní vaky pro řidiče i spolujezdce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V sériové výbavě jsou také mj. kola z lehkého kovu, nastavitelný volant potažený společně s řadicí pákou kůží a elektrické ovládání předních i zadních oken. Krajní zadní sedadla jsou vybavená integrovanými dětskými sedačkami. Toto velmi praktické zařízení ocení zejména rodiny s malými dětmi. Integrované sedačky jsou sice za příplatek 7374 Kč, avšak při srovnání s přenosnými neskladnými sedačkami, zaváhá s volbou málokdo… Pětistupňovou samočinnou převodovku jistě uvítají zejména ženy - řidičky, možnost sekvenčního manuálního řazení přijme s potěšením asi každý.

Parametry

 • Mercedes-Benz A 170 CDI L s automatickou převodovkou
 • Max. rychlost: 173km/h
 • Zrychlení 0 - 100 km/h: 13,2 vt.
 • Výkon: 70 kW/95 k
 • Max. točivý moment: 180 Nm/1600 ot.
 • Spotřeba dle výrobce: 4,6/5,8/7,9 litrů
 • Délka: 3,775 m
 • Šířka: 1,72 m
 • Výška: 1,59 m
 • Rozvor: 2,59
 • Zavazadelník: 390 - 1930 l
 • Cena: 636 000 Kč
 • Cena testované verze: 880 914 Kč

Za příplatek je například: Provedení Elegance 57 940 Kč, pětistupňová automatická převodovka: 47 956 Kč, telefon Nokia vč. sady Handsfree: 30 780 Kč, mechanická klimatizace: 43 959 Kč, integrované dětské sedačky: 7374 Kč a také dešťové čidlo pro stěrač: 3806 Kč.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

dnes | Richard Herbich | 57 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 78 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 34 příspěvků