Mercedes – Benz F400 Carving: Revoluční podvozek

Cíl, který automobilka sleduje představením studie bývá různý. Někdy je cílem ukázka umění designérů a někdy zase slouží spíše k představení zajímavého technického řešení.
Mercedes – Benz F400 Carving: Revoluční podvozek
Mercedes – Benz F400 Carving, který je vystaven na právě probíhajícím autosalonu v Tokiu je více méně zástupcem druhé kategorie, i když jeho design jistě také upoutá na první pohled.

Klepněte pro větší obrázekNejdůležitější na studii, kterou u Mercedesu nazvali F400 Carving, je nový elektrický systém vztahující se k funkci podvozku. Složitý elektronický systém umožňuje naklápění všech čtyř kol. Naklánění je možné v rozmezí od 0 do 20 stupňů, což ve spojení s nově zkonstruovanými pneumatikami umožňuje přenést boční zrychlení až 1,28 g. Tento údaje je o cca 28% lepší, než u současných sportovních automobilů s konvečním podvozkem.

Klepněte pro větší obrázekCelý systém je navržený tak, aby co nejvíce pomáhal při průjezdu zatáček a zvládaní případného smyku. Zatímto účelem se zdá být úplnou samozřejmostí vybavení automobilu systémem ESP, neboli elektronickým stabilizačním programem. Funkce ESP spočívá v tom, že zpomaluje jednotlivá kola a tím pomáhá zvládat smyk, řízené naklánění kol urychluje opětovné ustálení automobilu ve zvoleném směru.

Celý systém je užitečný nejen při průjezdu zatáček, ale i při brždění. Řízeným naklopením se dá podle techniků Mercedesu zkrátit brzdná dráha až o 5 metrů, a to z rychlosti 100 km/h.

Klepněte pro větší obrázekMercedes – Benz již dnes do svých automobilů dodává celou řadu systémů, které mají za úkol pomáhat řidiči při řízení automobilu. Kromě již samozřejmých systémů jako jsou ABS, ESP najdeme v nabídce Mercedesu i systémy nazvané CBS a ABC. První zkratka znamená Cornering Brake Systém, cílem tohoto systému je usnadnit a zpřesnit chování automobilu při průjezdu zatáčky a současném brždění. Systém ABC je plným názvem nazýván Active Body Control a slouží k omezení naklánění automobilu.

Z výše uvedeného vyplývá, že není daleko doba, kdy i naklánění kol představené v F400 Carving, najdeme v doplňkové výbavě sériových automobilů s třícípou hvězdou na přídi.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků