McLaren F1: král supersportů

Historie legendárního supersportu, který je rychlejší než Viper, SLR nebo Carrera GT a Enzo se mu po 10 letech pouze vyrovná! Díky šestilitrovému dvanáctiválci a hmotností pouhých 1 140 kg z vás bude adrenalin doslova stříkat.
McLaren F1: král supersportů
Seznam kapitol
  1. Krátce z historie, zrod legendy
  2. Funkčnost a preciznost, motor od BMW, dynamika, tři sedačky
  3. Dle zákazníkova přání, technické parametry, další fotografie

Bruce McLaren

Měl myšlenku. Měl odhodlání a nadšení. A měl bohaté zkušenosti... Tak by se dal charakterizovat Bruce McLaren koncem šedesátých let 20. století. Narodil se 30. srpna 1937 na Novém Zélandu. Ve svých dvaceti letech odešel do Evropy, kde se stal závodníkem automobilové série Formule 2.

Jeho okruhové úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Vyhrál Grand Prix ve Formuli 1 v roce 1959 a dlouho držel rekord nejmladšího vítěze Velké ceny. O osm let později slavil první místo ve dvanáctihodinovém závodě v Sebringu a ve stejném roce se stal šampiónem v americké sérii Can-Am. On sám si ale nejvíce vážil svůj triumf ve dvacetičtyřhodinovém závodě Le Mans z roku 1966.

Své bohaté závodní zkušenosti chtěl využít i pro všední život a dlouho v něm bujela myšlenka, že postaví nejlepší sportovní kupé. Díky odměnám za triumfy měl mladý Bruce i dostatek peněz a roku 1968 už začínal kreslit první skici, jak by mělo auto s jeho jménem vypadat.

McLaren M6GT

Jednoduchý plán měl přibližně scénář: vzít závodní speciál M6B Can-Am, předělat jej na silniční kupé a přilepit mu na zadek jmenovku McLaren. V jednoduchosti je síla, to je známé pravidlo a fungovalo i tady. Bruce udělal štíhlé auto s výškou pouhých 104 cm a začal testovat.

Na běžných silnicích se vůz pohyboval celkem bez problémů, proto sám stavitel mířil dál. Chtěl se s vlastním kouskem účastnit závodů Le Mans, jenže jednou z podmínek pro čtvrtou skupinu je, že se auto musí vyrábět sériově a to minimálně v padesátikusovém množství. To bylo pro malou firmu McLaren Motor Racing Ltd. příliš velké sousto. Bruce se však nevzdával, naopak, chtěl zahájit výrobu svého snu s předběžnou kapacitou 150 kusů za rok.

Prototyp měl své chybičky a byl poruchový. Uvnitř auta, kde nebyly žádné těsnící a tlumící hmoty, jste měli pocit, že vám rachot motoru utrhne hlavu. Auto ukrývalo před zadní nápravou osmiválcový agregát o objemu 5.7 l, který si Bruce vypůjčil z Corvetty. Výkon 300 kW byl na tehdejší dobu vynikající, akcelerace až děsivá. O zastavení se staraly vrtané kotoučové brzdy o rozměru 305 milimetrů schované za patnáctipalcovými hořčíkovými koly. Dobré jízdní vlastnosti zajišťoval stabilizátor a nastavitelné tlumiče Koni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je závodní speciál M6B Can Am, vpravo je jeden z Bruceho prototypů.

Tragická událost

Vše mohlo být úplně jinak, ale osud napsal v Bruceho životopisu poslední kapitolu 2. června 1970. Onen den závodník testoval nový speciál McLaren M8D v Goodwoodu. Při rychlosti 275 km/h odletěla z vozu část karoserie a auto se stalo neovladatelným. Po názaru do ochranné bariéry na konci cílové rovinky byl Bruce McLaren na místě mrtev.

Z celého projektu byly nakonec poskládány tři další prototypy, které byly prodány sběratelům.

Klepněte pro větší obrázek Bruce McLaren: 30. 8. 1937 - 2. 6. 1970

McLaren F1

Během druhé poloviny 80. let 20. století ve Formuli 1 dominovala stáj McLaren. Pohár konstruktérů tým získal celkem šestkrát v letech 1984, 1985 a 1988-1991. Na konci dekády prosákly na veřejnost informace, že se ve vedení McLarenu mluví o silničním voze, které by se mělo vymykat absolutně všem dosavadním konvencím.

Konstruktérem legendárního supersportu McLaren F1, který deset let pevně seděl na trůnu silničních aut, se stal Gordon Murray. Vůz debutoval v Monte Carlu v roce 1992 a prezentoval se neuvěřitelným výkonem, precizním zpracováním, vysokým luxusem, technologiemi z Formule 1 a štítkem se závratnou cenou 640 000 liber!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: Stáhněte si plakáty McLarenu F1

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Krátce z historie, zrod legendy
  2. Funkčnost a preciznost, motor od BMW, dynamika, tři sedačky
  3. Dle zákazníkova přání, technické parametry, další fotografie
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků