Mazda3 MPS, nejvýkonější hot hatch současnosti

Automobilka Mazda představuje v Ženevě svůj nový ostrý hatch s tradičním značením MPS. Mazda3 se tak stane nejvýkonějším hatchbackem v "neprémiovém" segmentu a otázkou zůstává jen to, jak dopadne měření na silnicích. (doplněno o nové foto a info 1.3.)
Mazda3 MPS, nejvýkonější hot hatch současnosti

Ostrá jako břitva, taková bude nová Mazda3 MPS. Spekulace se proměnily v realitu a specifikace nového ostrého modelu nižší střední třídy jsou na světě. Pod kapotou hot hatche se definitivně objeví přeplňovaný čtyřválcový motor s přímým vstřikem paliva 2,3 MZR DISI. Motor dává výkon 184 kW (250 k) a točivý moment 380 Nm, který dosahuje ve 3 000 otáčkách. Právě výkonem se Mazda3 MPS zařadí k absolutnímu vrcholu a mezi přeplňovanými čtyřválci nemá v dané třídě konkurenci. Výkon se bude přenášet přes šestistupňový manuál na přední kola a aby se dokázal tento výkon přenést na asfalt co nejefektivněji, použila Mazda přední samosvorný diferenciál. Díky tomu zrychlí Mazda3 MPS na stovku za famozních 6,1 s. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h zvládne na pátý převodový stupeň za 5,4 s. Maximální rychlost pak dosahuje 250 km/h.

Mazda3 MPS se od svých "slabších" sourozenců bude odlišovat nejen výkonem. Ke zkrášlení a také k zlepšení aerodynamiky poslouží nové nárazníky se spoilery, prahové spoilery, zadní difusor a střešní spoiler. Mimo viditelné zásahy přišly na řadu i další úpravy. Mazda3 MPS má výrazně vyztuženou karosérii a torzní tuhost se zvýšila o téměř 60 procent.

Pokud se tak někde dočtete o voze s názvem Mazdaspeed3, Mazdaspeed Axela věřte, že se jedná o oficiální název nové Mazdy3 MPS, pouze s tou odlišností, že toto pojmenování se používá ve Spojených státech, resp. v Japonsku.

Tip: Stáhněte si plakáty na plochu s Mazdou 3 MPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mazda3 MPS

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Foto © Automedia

Tip: Živé fotografie z představení nové Mazdy3 MPS najdete v našem fotospeciálu z ženevského autosalonu.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 15 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků