Mazda vyrobila dosud nejvýkonnější model. Přitom slibuje spotřebu jen 1,25 l/100 km

Mazda CX-60 je vstupenkou do dosud nepoznaného světa plug-in hybridů. Odráží vše, co se automobilka ve své stoleté historii naučila. Také je dosud nejvýkonnější Mazdou.

Mazda vstoupila do nové životní etapy. Dne 18. dubna oslavila zahájení výroby nového SUV CX-60 v závodě Hofu číslo 2, který se nachází v prefektuře Yamaguchi. Velkolepé události se účastnilo úzké vedení značky, zaměstnanci i představitelé závodu, dodavatelé a mnoho dalších diváků prostřednictvím online vysílání. Kromě formalit a projevů bylo součástí programu představení pamětního vozidla.

Proč takové manévry? Mazda CX-60 je pro automobilku zcela přelomový model, který zvenčí i zevnitř prezentuje dosavadní stoleté know-how. Vlajková loď vyplouvající s novou technologií do budoucnosti značky. Jedná se o první plug-in hybrid a dosud nejvýkonnější sériový model Mazdy.

Evropská specifikace Mazdy CX-60 je založena na zážehovém čtyřválci Skyactiv-G s přímým vstřikováním a objemem 2,5 litru. Sekundovat mu bude elektromotor s výkonem 129 kW, čerpající energii ze 17,8kWh baterie. Celkový výkon soustavy činí 327 koní s 500 Nm točivého momentu a spojena bude s nově vyvinutou osmistupňovou automatickou převodovkou. Výsledkem je spotřeba 1,25 l/100 km a emise pouhých 33 g/km.

Výroba se naplno rozběhla 15. března a první zásilka Mazd CX-60 do Evropy odplouvá 26. dubna. V řadě evropských zemích ji už lze objednávat a první zákazníci se jí dočkají koncem léta.

Mazda

Japonskou automobilku založil v roce 1920 Jujiro Matsuda. Název se někdy odkazuje na jeho jméno, jindy na perského boha Ahura Mazda.

V roce 1979 vstoupil do Mazdy Ford, který postupně navyšoval a prodával svůj podíl. Dnes ale vlastní už malou část společnosti.

Mazda MX-30 • Mazda2 •​ Mazda3 •​ Mazda6 •​ Mazda CX-3 •​ Mazda CX-30 •​ Mazda CX-5 •​ Mazda MX-5

Diskuze (10) Další článek: Kvůli zhýčkaným cestujícím nemusíte kupovat německou prémii. Stejně noblesně to zvládne i novinka z Koreje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz