Mazda RX-9: jaké bude pokračování ságy?

V posledních dnech se na světlo světa dostala série velice zajímavých renderů, na kterých je zachycen nástupce Mazdy RX-8. A ihned se začaly množit různé spekulace, zda se jedná o pravou podobu další generace tohoto cestovního sporťáku.

Pojďme se však trochu vrátit v čase. Začátkem roku 2006 představila tato japonská automobilka koncept s názvem Kabura, který měl alespoň přibližně znázorňovat, jakým směrem se hodlá Mazda ubírat. Pár měsíců poté se na autosalónu v Los Angeles objevil oblý futuristický koncept Nagare, který byl od jakékoliv možné sériové výroby hodně daleko. Automobilka ale rozhodně nezahálela a připravila další dva koncepty - Taiki a Ryuga. 

Přesuňme se ale zase zpátky do přítomnosti. Nástupce Mazdy RX-8 bude podle prohlášení automobilky v některých směrech mírně odlišný. Na rozdíl od svého předchůdce bude o něco menší, ale zároveň dynamičtější. Co se týče vzhledu, byl model RX-8 poměrně často kritizován pro svůj vcelku nudný vzhled, takže i v tomto ohledu bude nástupce výrazným krokem vpřed.

Co se ale nemění je to, že i Mazda RX-9 bude disponovat wankelovým rotačním motorem Renesis. Nová generace tohoto motoru by podle některých spekulací měla poskytovat velice slušný výkon kolem 450-550 koní. Chybět by neměla ani šestistupňová dvouspojková převodovka s řazením umístěným pod volantem.

Mazda RX-9 by se měla celosvětově objevit nejdříve v roce 2011. Uvidíme, zda se Mazdě povede „revoluce“ a opět naváže na úspěchy modelu RX-7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků