Mazda RX-8 Hydrogen RE, vodíkový sporťák míří do Evropy

Trvalo to déle než tři roky od prvního představení, než se japonská automobilka rozhodla přivést vodíkový sporťák i do Evropy. Ani v Japonsku to ale nešlo nejhladčeji, o představení tohoto vozu trvalo další rok, než automobilka získala povolení testovat tento vůz v běžném provozu a první prodeje a pronájmy započaly v únoru letošního roku.

Výhodou tohoto vozu je hlavně fakt, že systém umožňuje spalovat v motoru jak vodík tak benzín. Protože však síť vodíkových stanic je v Evropě téměř nulová, dá se předpokládat, že prodeje budou minimální. Přesto několik stanic umožní i případným majitelům využívat výhody vodíkového pohonu. Ten přináší téměř nulové emise.

RX-8 Hydrogen pohání rotační motor, který řidiči nabídne výkon 81 kW (110 k) a točivý moment 140 Nm v případě jízdy na vodík a 155 kW (210 k) 222 Nm v případě jízdy na benzín. Vodík je přitom uchováván ve speciální nádrži pod tlakem 350 barů a dojezd by se měl pohybovat okolo 100 km. Přepínání probíhá obdobně jako u systému LPG nebo CNG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mazda RX-8
Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 1 příspěvek
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků