Mazda naostro testuje RX-8 s vodíkovým pohonem

Mazda dostala povolení testovat na japonských silnicích sporťák s rotačním motorem RX-8. Přestože testy v ostrém provozu přiblížily na dosah uvedení sériového modelu na trh, showroomy zatím vodíková mazda nenavštíví. Je totiž potřeba vyřešit bezpečné uložení vodíku ve voze, vodík je totiž daleko nebezpečnější palivo než benzín či nafta.

Podle Mazdy je rotační motor pro přestavbu na vodíkový pohon vhodnější než klasické písty, protože teploty v hlavních částech motoru jsou nižší a tudíž je vodík spalován efektivněji. Úprava je rovněž levnější, takže cena modelu na vodíkový pohon nebude o moc vyšší než cena benzínové verze. Na druhou stranu se použitím vodíku dramaticky snižuje dojezd na jednu nádrž, místo běžných 400 km zvládne vůz jen polovinu. Vodíkový motor ma navíc oproti benzínové verzi jen cca 70 procent výkonu.

Asi největším problémem, který brání rozšíření vozů na vodík, je neexistence vodíkových čerpacích stanic. Jejich rozšíření se ale dá v blízké době očekávat; nedávno otevřel první kalifornskou vodíkovou čerpačku v Los Angeles guvernér Arnold Schwarzeneger, přičemž v blízké budoucnosti chce postavit další a časem tak vytvořit hustou síť. První veřejnou vodíkovou čerpací stanici otevřeli také nedávno v německém Berlíně.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 30 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků