Mazda naostro testuje RX-8 s vodíkovým pohonem

Mazda dostala povolení testovat na japonských silnicích sporťák s rotačním motorem RX-8. Přestože testy v ostrém provozu přiblížily na dosah uvedení sériového modelu na trh, showroomy zatím vodíková mazda nenavštíví. Je totiž potřeba vyřešit bezpečné uložení vodíku ve voze, vodík je totiž daleko nebezpečnější palivo než benzín či nafta.

Podle Mazdy je rotační motor pro přestavbu na vodíkový pohon vhodnější než klasické písty, protože teploty v hlavních částech motoru jsou nižší a tudíž je vodík spalován efektivněji. Úprava je rovněž levnější, takže cena modelu na vodíkový pohon nebude o moc vyšší než cena benzínové verze. Na druhou stranu se použitím vodíku dramaticky snižuje dojezd na jednu nádrž, místo běžných 400 km zvládne vůz jen polovinu. Vodíkový motor ma navíc oproti benzínové verzi jen cca 70 procent výkonu.

Asi největším problémem, který brání rozšíření vozů na vodík, je neexistence vodíkových čerpacích stanic. Jejich rozšíření se ale dá v blízké době očekávat; nedávno otevřel první kalifornskou vodíkovou čerpačku v Los Angeles guvernér Arnold Schwarzeneger, přičemž v blízké budoucnosti chce postavit další a časem tak vytvořit hustou síť. První veřejnou vodíkovou čerpací stanici otevřeli také nedávno v německém Berlíně.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků