Mazda MX-5 (od 1989): Nejprodávanější roadster planety

Nejpopulárnější dvoumístný roadster všech dob začal vznikat vlastně už na konci 70. let dvacátého století. Vyrábí se dodnes ve své již čtvrté generaci.
Seznam kapitol
  1. Za vznikem stál novinář
  2. Čtyři generace a víc než milion aut
  3. Fotogalerie: Mazda MX-5

Každý pozná Ferrari, Porsche 911, Lamborghini nebo Corvettu. Ale mezi naprosto ikonická a snadno rozpoznatelná auta patří také jeden japonský, cenově dostupný kabriolet se skromným motorem a výkonem, který překonává kdejaký dieselový kombík. Mazda MX-5 si od roku 1989, kdy se začala vyrábět, získává srdce fanoušků po celém světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mazda MX-5 si získává srdce lidí po celém světě. Je to vlastně skutečné jediné lidové sportovní auto. Není divu, že se jich vyrobilo už přes milion - nejvíc dvoumístných roadsterů v historii

Mezi nezasvěcenými má trochu homosexuální image, ale to majitele nikdy netrápilo, protože roadster Mazda MX-5 byl vždycky ta nejdostupnější cesta, jak si pořídit naprosto klasické sportovní auto. A v průběhu let se skutečně ukázalo, že nepotřebujete pět stovek koní, abyste se za volantem bavili.

10 věcí, které jste (možná) nevěděli o roadsteru Mazda MX-5

10 věcí, které jste (možná) nevěděli o roadsteru Mazda MX-5

Geneze vzniku ale vůbec nebyla jednoduchá, chvíli to dokonce vypadalo, že žádný takový roadster nebude. A v jednu dobu se schylovalo k tomu, že podobné auto sice vznikne, ale jako předokolka založená na existující platformě kompaktního rodinného auta.

Jak to všechno začalo

Pokud bychom chtěli vystopovat úplnou historii Mazdy MX-5, musíme se podívat mnohem dál do minulosti než na únorový autosalon v Chicagu 1989, kde se první sériová MX-5 představila veřejnosti. Dá se říci, že všechno to začalo v roce 1976 a u zrodu úvah o novém modelu byl motoristický novinář Bob Hall, který působil v Japonsku jako expert magazínu Motor Trend na místní vozy.

V sedmdesátých letech byl japonský automobilový průmysl na vzestupu, auta si získávala celosvětovou popularitu a z dřívějšího kopírování stávajících technologií se Japonci rychle vypracovali do čela světového vývoje nových postupů, technologií a nápadů.

Nissan Skyline GT-R (1969 – 2002): Od Prince k Playstationu

Nissan Skyline GT-R (1969 – 2002): Od Prince k Playstationu

Bob Hall se právě v roce 1976 sešel s tehdejšími vedoucími vývoje japonské mladé automobilky Mazda, kterými byli Kenichi Yamamoto a Gai Arai. Tehdy šlo vlastně o běžný rozhovor a jen tak mimo řečí se na konci japonští manažeři Halla (který umí plynně japonsky) zeptali, jaké auto by vlastně měla Mazda vyrobit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mazda není prachsprostá kopie Lotusu Elan, i když se to o ní říká. Je ale pravda, že britské kompaktní roadstery sloužily jako inspirace. Na trhu totiž nic podobného nebylo

Bob Hall chvíli váhal a pak řekl, že mu chybí mezi moderními auty klasický kompaktní a lehký sporťák britského střihu, ze kterého má řidič akorát mouchy v zubech a rozcuchané vlasy. Pak se hned konec rozhovoru stočil jinam a Halla asi těžko napadlo, jak zásadní pro další směřování Mazdy jeho poznámka byla.

V roce 1981 Bob Hall změnil zaměstnání a stal se šéfem produktového plánování právě automobilky Mazda pro americký trh. Znovu se sešel s Yamamotem, který tehdy Mazdu již vedl. Ten si moc dobře pamatoval jejich rozhovor z roku 1976 a myšlenku „britského roadsteru“ nikdy nepustil z hlavy. V roce 1982 dal Hallovi jednoduchý úkol, rozvinout ideu sportovního vozu dál a projekt předložit ke schválení.

Nerozhodnost při volbě koncepce

Mazda založila nové designové studio v Kalifornii a Bob Hall najal designéra Marka Jordana, se kterým na nápadu dále pracovali. V roce 1983 představili užšímu vedení své první plány pod názvem „Offline 55“. Pod tímto projektem se ale schovával i úplně jiný přístup k vývoji nového vozu. Ve stejné době na podobném projektu pracoval ale i jiný tým v Tokiu.

5 důvodů, proč ignorujete Mazdu MX-5 neprávem

5 důvodů, proč ignorujete Mazdu MX-5 neprávem

Tehdy poprvé padl termín „Jinba ittai“ (jezdec na koni tvořící jedno tělo), což je jakési krédo pro vývoj takto koncipovaného vozu. Nové auto muselo být maximálně lehké, aby bylo možné použít malý motor. Rozložení hmotnosti musí být co nejblíže ideálu 50:50. Vůz musí pojmout dva dospělé cestující. Celý pohon musí okamžitě reagovat na povely řidiče. Použito musí být nezávislé zavěšení na všech kolech pro maximalizaci kontaktu kol s vozovkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spojení člověka se strojem zůstalo v Mazdě MX-5 po celou dobu. Vůz celkem schopně proplouvá bezpečnostními a emisními regulacemi, jako by se ho netýkaly. Ale týkají, při vývoji první MX-5 se na bezpečnost kladl veliký důraz

Tým designérů z Kalifornie zvolil klasickou koncepci s motorem vpředu podélně a pohonem zadních kol. Projekt se jmenoval Duo 101, protože z něj měl vzniknout roadster i kupé. Japonský tým šel cestou motoru vpředu a pohonu předních kol, případně motoru uprostřed a pohonu zadních kol.

Na začátku roku 1984, kdy se všechno odehrávalo teprve na papíře, byl preferován japonský projekt s motorem uprostřed, ale vše se mělo rozhodnout v druhé polovině roku, kdy měly být představeny hliněné modely ve velikosti 1:1. Stalo se tak v srpnu 1984 a po delším váhání nakonec přeci jen vyhrál kalifornský projekt Boba Halla. Jeho auto tak dostalo zelenou.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Za vznikem stál novinář
  2. Čtyři generace a víc než milion aut
  3. Fotogalerie: Mazda MX-5

bazar

Mazda 3 1,6
Rok výroby: 2006
Stav: 286 953 km
Cena: 36 000 Kč
Mazda CX 7 2,3
Rok výroby: 2010
Stav: 83 380 km
Cena: 236 000 Kč
Mazda 6 2
Rok výroby: 2005
Stav: 191 109 km
Cena: 64 000 Kč
Mazda CX-3 2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 470 000 Kč
Mazda 2 1,2
Rok výroby: 2005
Stav: 87 798 km
Cena: 88 000 Kč
Mazda CX 5 2,2
Rok výroby: 2015
Stav: 20 135 km
Cena: 680 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků