Mazda 626 MPS

Vysoce výkonná verze populárního sedanu Mazda 626 MPS je zkušebním vzorkem pro sportovní a tuningové díly a pro testování. Tento koncept je pojmenován 626 MPS, což znamená "Mazda Performance Series".
Mazda 626 MPS

Vysoce výkonná verze populárního sedanu Mazda 626 MPS je zkušebním vzorkem pro sportovní a tuningové díly a pro testování. Tento koncept je pojmenován 626 MPS, což znamená "Mazda Performance Series". Byl vyvinut, aby doplnil potenciál stávajícího modelu Mazda 626 a eventuálně uspokojil poptávku po vysoce výkonném čtyřdveřovém sedanu. 
Mazda 626 MPS je čistě sportovním vozidlem, při jehož konstrukci bylo využito technologií Mazda Speed, afilace Mazda Motor Corporation a vítěze 24 hodinového vytrvalostního závodu Le Mans v roce 1991. 

Při zachování funkčních a stylistických linií současného face-liftovaného modelu 626, byl koncept 626 MPS radikálně přepracován na výkonné a sportovní vozidlo. K dynamickému charakteru exteriéru vozidla přispěl velký zadní spoiler - jenž zvyšuje tlak na zadní nápravu a zlepšuje tím trakční vlastnosti zadních kol - spolu s předním spoilerem, bočními a kapotovými spoilery a hliníkovými koly o větším průměru. Tyto detaily nejen, že zlepšují vzhled vozidla, ale zároveň zlepšují jeho aerodynamiku a napomáhají efektivnějšímu chlazení příslušných agregátů.

Úpravám exteriéru odpovídá také design interiéru - bílý podklad přístrojů, speciální sedačky a hliníkové pedály. Navzdory svému sportovnímu naturelu, nabízí koncept 626 MPS také dostatečnou funkčnost. Ta je reprezentována odpovídajícím objemem zavazadlového prostoru, otvorem v zadních sedadlech, jenž umožňuje převoz dlouhých předmětů, např. lyží a mnoho dalších úložných prostor. Úpravou zabezpečující vyšší výkon a zlepšené ovládání je použití velmi dobře známého vidlicového šestiválcového motoru Mazda typu KL-ZE o obsahu 2,5 litru s dvojitým turbodmychadlem a zvýšenou kapacitou chladiče, mezi-chladiče a chladiče oleje. 

V kombinaci se speciální řídící jednotkou a vyladěným výfukovým potrubím, nabízí koncept Mazda 626 MPS maximální výkon 206 kW (280 koní)při 6500 ot./min. a hodnotu maximálního kroutícího momentu 392 Nm při 4000 ot./min.
Setrvačník se sníženou hmotností zabezpečuje při požadavku na zvýšení otáček okamžitou odezvu motoru.

Pětistupňová manuální převodovka spolu se zesílenou spojkou a trvalým náhonem 4 WD přenáší tyto výjimečné síly na vozovku. Ovladatelnost a stabilita vozidla je zaručena použitím speciálních tlumičů, výškově nastavitelným podvozkem a nízko-profilovými pneumatikami s výjimečně širokým běhounem.

Na brzdovém systému jsou vpředu použity šestipístkové a vzadu čtyřpístkové brzdové třmeny spolu s velkými brzdovými kotouči. Nabízí tak výjimečné zpomalení, které s rezervou uspokojí i náročné požadavky na brzdový systém při jízdě na závodních okruzích. 
Skvělá reputace modelu Mazda 626 v Evropě je dána jeho všestranností a bezpečností. Dvěma základními faktory, které společně s nízkou spotřebou paliva a ohleduplností vůči životnímu prostředí byly zdůrazněny i při vývoji poslední generace.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků