Mazda 2 1.4D: úsporné miniMPV (kompaktní test)

Je takové auto – a všechna jemu podobná – hezké, ladné, elegantní? Těžko říci, to musí posoudit každý sám. Hlavní účel podobných vozidel je především praktická stránka věci.
Mazda 2 1.4D: úsporné miniMPV (kompaktní test)
Seznam kapitol
  1. Velikost, vzhled, místo uvnitř, jízdní vlastnosti
  2. Naftový motor, přehled výbav a parametrů všech verzí Mazdy 2

Platí to i o Mazdě 2. Navazuje na předchůdkyni zvanou Demio, ale posouvá laťku o patřičný kus výš. Konkurence v malých kompaktech je velká a kdo chce držet krok, musí se hodně snažit aby jeho auto bylo dostatečně uvnitř prostorné, využilo vnějších rozměrů do maxima a přitom si zachovalo i dostatečnou míru komfortu.

Tip: Stáhněte si krátké video

Luxus tu nehledejte

Neměří ani čtyři metry a rozvor nedosahuje dvou a půl metru. Je to tedy skutečně malý kompakt, který patří do konkurenční skupiny vozů Škoda Fabia, Peugeot 206, Hyundai Getz, Honda Jazz, Nissan Micra, Renault Clio nebo Thalia a podobně. U nás je to nejprodávanější kategorie. Mazda opustila svůj systém slovního pojmenování vozů a drží se důsledně číselného. Proto nahradila Demio dvojka. U této japonské automobilky mají čísla svou tradici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní šikmé oči se povedly

Už na první pohled je znát, že interiér povýšil. Jak co do účelnosti tak estetického zpracování a – dá-li se vůbec v případě takových aut hovořit o komfortu – pak i v tomto směru. Především je tu podstatně víc místa a zejména v úrovni ramen a výš by se u podobných aut srovnatelné rozměry jen těžko hledaly. Je samozřejmě otázka, zda posádka opravdu potřebuje hodně místa právě v této výšce. Ale je tady.

Sedačka vykazuje přijatelné pohodlí, má dokonce i možnost výškového nastavení. Pořád musíme mít na mysli, že jde o levné auto, takže tu nenajdeme žádnou klimatizaci, trochu překvapivé je jen mechanické ovládání uzavírací klapky vnitřního okruhu větrání. Zrcátka se seřizují jen manuálně, ale zato audiosoustava má ovládání na dálku. Ta je vůbec zajímavá, jakoby byla palubní deska postavená právě kolem rádia. Za pozornost stojí i řada skříněk a poliček. Vzadu už místa tolik není, jsou-li sedadla obsazená, musejí se uskrovnit všichni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na nedostatek skříněk si není možné stěžovat --- Jako možnost
odkládacího prostoru využili i horní část palubní desky

Nejraději má město

Mazda 2 je určená spíš dvěma cestujícím, tedy buď mladým, anebo naopak starším dvojicím. Dobře si počíná auto v městském provozu, protože velké zasklené plochy poskytují dobrý výhled ven a díky krátkým převisů se s vozem dobře parkuje. Řidič sedí i dostatečně vysoko na to, aby měl přehled o všech rozích vozu.

Obrysový poloměr odpovídá celkovým rozměrům, takže manévrovat se dá s dvojkou snadno.
I ve městě je třeba převážet náklady. Jak je Mazda 2 uzpůsobena v tomto směru? Jako u všech podobných aut se snažili využít každého místečka. Základní velikost kufru – a povšimněte si prosím praktické rovné podlahy – je 297 l. Pro zajímavost – Škoda Fabia hlásí 260 litrů a Fabia Combi 426 litrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jakoby celou armaturu postavili kolem rádia --- Ač malé auto,
neschází dálkové ovládání audiosoustavy

Jízda pro skromné

Jízda s prázdným nebo naloženým autem se liší. Rozdíl poznáme jak na pérování, tak na dynamice. Mazda 2 je pořád jen malé auto a zatížení se na charakteristice pružení a tlumení podepisuje výrazně sníženým komfortem. Nemění se ale vcelku důsledně neutrální charakter jízdních vlastností daný i krátkým rozvorem. Citelnější rozdíl už jsme pozorovali po naložení v menší odolnosti vůči naklánění v zatáčkách. S nakláněním roste i nedotáčivost, ale určitě není nebezpečná, protože auto nedokáže vyvinout takovou rychlost, aby se hrnulo po tečně ze zatáčky ven.

S malým autem korespondují i 14" kola, což zase poněkud omezuje městský jízdní komfort. Přeci jen každá větší nerovnost nebo prohlubeň proniká okamžitě dovnitř. Na podélnou stabilitu mimo město ale nemají menší kola vliv, protože opět platí to, co jsme řekli před chvilkou – absolutní rychlost Mazdy 2 není taková, aby směrovou stabilitu ohrozila. I přes její výšku a menší rozvor a rozchod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budíky = kulatá klasika --- Řazení by slušel menší rozptyl

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Velikost, vzhled, místo uvnitř, jízdní vlastnosti
  2. Naftový motor, přehled výbav a parametrů všech verzí Mazdy 2
TEST: S Mitsubishi L200 jsme postavili lesní posed. Ale hodí se i na výlety?

Mitsubishi L200 Invite+ a Instyle

Nové Mitsubishi L200 je skvělé auto na práci. Jak si ale povede jako auto pro každý den?

25.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

24.  2.  2020 | Svět motorů | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků