Matematika alkoholika

Podle rozsáhlé zahraniční studie se u řidiče, který se napil během čtyř hodin před jízdou alkoholu, dá vyjádřit riziko smrtelné dopravní nehody následovně matematicky poměrně přesně. Dávka kolem 12 g alkoholu (tj. asi půl litru 10stupňového piva) zvýšila riziko smrti 3,4 krát, kolem 24 g alkoholu zvýšilo riziko 6,5 krát. Dávka 36 - 48 g alkoholu zvýšila riziko smrti 20,1 krát, 60 - 72 g 25,5 krát a 84 - 132 g alkoholu zvyšuje riziko smrti už 47,3 krát.

Řidiči, kteří havarovali pod vlivem alkoholu, umírali ve srovnání s těmi, kteří havarovali z jiných důvodů, častěji krátce po nehodě nebo utrpěli vážnější zranění. To se vysvětluje biologickými mechanismy (např. vyšším rizikem těžkého krvácení) i psychologicky (dopouštěli se hrubších chyb, jezdili vyšší rychlostí, neměli zapnuté bezpečnostní pásy nebo nasazenu ochrannou přilbu, v okamžiku nehody se s ohledem na zpomalené reakce hůře chránili).

Interval čtyř hodin před jízdou byl v citované studii zvolen proto, že ovlivnění alkoholem po dávce kolem 12 g u zdravého dospělého člověka netrvá celé čtyři hodiny a naopak vyšší dávky alkoholu jsou odbourávány podstatně delší dobu. Schopnost řídit ale zhoršuje i kocovina.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků