Matematika alkoholika

Podle rozsáhlé zahraniční studie se u řidiče, který se napil během čtyř hodin před jízdou alkoholu, dá vyjádřit riziko smrtelné dopravní nehody následovně matematicky poměrně přesně. Dávka kolem 12 g alkoholu (tj. asi půl litru 10stupňového piva) zvýšila riziko smrti 3,4 krát, kolem 24 g alkoholu zvýšilo riziko 6,5 krát. Dávka 36 - 48 g alkoholu zvýšila riziko smrti 20,1 krát, 60 - 72 g 25,5 krát a 84 - 132 g alkoholu zvyšuje riziko smrti už 47,3 krát.

Řidiči, kteří havarovali pod vlivem alkoholu, umírali ve srovnání s těmi, kteří havarovali z jiných důvodů, častěji krátce po nehodě nebo utrpěli vážnější zranění. To se vysvětluje biologickými mechanismy (např. vyšším rizikem těžkého krvácení) i psychologicky (dopouštěli se hrubších chyb, jezdili vyšší rychlostí, neměli zapnuté bezpečnostní pásy nebo nasazenu ochrannou přilbu, v okamžiku nehody se s ohledem na zpomalené reakce hůře chránili).

Interval čtyř hodin před jízdou byl v citované studii zvolen proto, že ovlivnění alkoholem po dávce kolem 12 g u zdravého dospělého člověka netrvá celé čtyři hodiny a naopak vyšší dávky alkoholu jsou odbourávány podstatně delší dobu. Schopnost řídit ale zhoršuje i kocovina.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků