Matematika alkoholika

Podle rozsáhlé zahraniční studie se u řidiče, který se napil během čtyř hodin před jízdou alkoholu, dá vyjádřit riziko smrtelné dopravní nehody následovně matematicky poměrně přesně. Dávka kolem 12 g alkoholu (tj. asi půl litru 10stupňového piva) zvýšila riziko smrti 3,4 krát, kolem 24 g alkoholu zvýšilo riziko 6,5 krát. Dávka 36 - 48 g alkoholu zvýšila riziko smrti 20,1 krát, 60 - 72 g 25,5 krát a 84 - 132 g alkoholu zvyšuje riziko smrti už 47,3 krát.

Řidiči, kteří havarovali pod vlivem alkoholu, umírali ve srovnání s těmi, kteří havarovali z jiných důvodů, častěji krátce po nehodě nebo utrpěli vážnější zranění. To se vysvětluje biologickými mechanismy (např. vyšším rizikem těžkého krvácení) i psychologicky (dopouštěli se hrubších chyb, jezdili vyšší rychlostí, neměli zapnuté bezpečnostní pásy nebo nasazenu ochrannou přilbu, v okamžiku nehody se s ohledem na zpomalené reakce hůře chránili).

Interval čtyř hodin před jízdou byl v citované studii zvolen proto, že ovlivnění alkoholem po dávce kolem 12 g u zdravého dospělého člověka netrvá celé čtyři hodiny a naopak vyšší dávky alkoholu jsou odbourávány podstatně delší dobu. Schopnost řídit ale zhoršuje i kocovina.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků