Matematika alkoholika

Podle rozsáhlé zahraniční studie se u řidiče, který se napil během čtyř hodin před jízdou alkoholu, dá vyjádřit riziko smrtelné dopravní nehody následovně matematicky poměrně přesně. Dávka kolem 12 g alkoholu (tj. asi půl litru 10stupňového piva) zvýšila riziko smrti 3,4 krát, kolem 24 g alkoholu zvýšilo riziko 6,5 krát. Dávka 36 - 48 g alkoholu zvýšila riziko smrti 20,1 krát, 60 - 72 g 25,5 krát a 84 - 132 g alkoholu zvyšuje riziko smrti už 47,3 krát.

Řidiči, kteří havarovali pod vlivem alkoholu, umírali ve srovnání s těmi, kteří havarovali z jiných důvodů, častěji krátce po nehodě nebo utrpěli vážnější zranění. To se vysvětluje biologickými mechanismy (např. vyšším rizikem těžkého krvácení) i psychologicky (dopouštěli se hrubších chyb, jezdili vyšší rychlostí, neměli zapnuté bezpečnostní pásy nebo nasazenu ochrannou přilbu, v okamžiku nehody se s ohledem na zpomalené reakce hůře chránili).

Interval čtyř hodin před jízdou byl v citované studii zvolen proto, že ovlivnění alkoholem po dávce kolem 12 g u zdravého dospělého člověka netrvá celé čtyři hodiny a naopak vyšší dávky alkoholu jsou odbourávány podstatně delší dobu. Schopnost řídit ale zhoršuje i kocovina.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 36 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků