Máte rádi kruhové křižovatky?

U nás se ve větším měřítku nepoužívají dlouho, ale v Evropě ano. Většinou jsou s nimi výborné zkušenosti, ale tu a tam někomu nesedí. Jak je to s "kruháči" ve vašem městě? Zapojte se do diskuse.
Máte rádi kruhové křižovatky?

Okružní křižovatky v některých obcích řeší problémy vícenásobného připojení větví do křižovatky, jindy jsou řešením vedoucím ke zklidnění dopravy. Na jedné straně jsou okružní křižovatky doporučovány dopravními experty a odborníky, na druhé straně stojí část veřejnosti s názorem, že okružní křižovatka je například pro nákladní automobil nepřekonatelným problémem.
 
Pokud je znám počet vozidel a jejich druh, není obtížným úkolem se těmto podmínkám přizpůsobit. Možnosti jsou rozmanité. Materiály použité na střední ostrovy mohou být různé, stejně tak může být u jednotlivých okružních křižovatek rozdílné provedení ostrůvku na vjezdu do křižovatky. Provozu na křižovatce se přizpůsobují i poloměry zaoblení větví.

Jedinečným příkladem je okružní křižovatka v Litomyšli postavená v květnu 2001 na místě, kudy vede trasa nadrozměrných nákladů. Úkolem upravené křižovatky bylo umožnit plynulé najíždění automobilů ze všech větví (tedy i z původních označených jako vedlejší), zároveň však umožnit projíždění tímto dopravním uzlem nadrozměrným nákladům.

Nyní jsou všechny vjezdy rovnocenné, doprava je na křižovatce plynulejší než u původního řešení. Také chodci se díky ostrůvkům na vjezdech, které tvoří zároveň ostrůvky na podporu přecházení, cítí bezpečněji. Ani podmínka projíždění nadrozměrných nákladů nebyla opomenuta: střední ostrov i vjezdové ostrůvky jsou z vegetačních tvárnic a nemají  klasické 15 cm zvýšení.

Znamená to, že v případě potřeby vozidlo přejede ostrůvek, ale zároveň jsou střední ostrov i ostrůvky osety zelení, která zvyšuje estetickou hodnotu křižovatky a lépe navádí řidiče do správného směru. Aby byly dodrženy parametry okružní křižovatky, vypomohl si projektant žulovou dlažbou, která vymezuje pojížděný jízdní pruh na okruhu, ale nezabraňuje průjezdu nadrozměrných nákladů.

Není tedy nutné hned okružní křižovatky zamítat, pokud je známo, že v dané lokalitě jezdí větší počet nákladních aut nebo nadrozměrných nákladů. Výstavbou okružních křižovatek nemusí vzniknout žádný dopravní problém, je-li okružní křižovatka navržena dobře a „na míru“.

I řidiči musejí umět křižovatky využívat. Tedy najíždět plynule, zbytečně nezastavovat, ale snažit se o co nejrychlejší průjezd. Pak budou spokojeni všichni – z bývalé vedlejší se najede rychleji a provoz na dřívější hlavní to nezbrzdí.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků