Matchbox slaví 70 let speciálními sběratelskými sadami. Některá autíčka koupíte poprvé a mají otevírací části!

Malá autíčka Matchbox jsou oblíbená mezi dětskými i dospělými sběrateli. Obě skupiny potěší speciální sety k 70. výroční společnosti.

Kupujeme je dětem, ne zřídka je kupujeme i sobě. Malá a cenově dostupná autíčka značky Matchbox podporují už sedm desetiletí děti i dospělé v herní i sběratelské vášni. Vše začalo roku 1953 nápadem Jacka Odella, britského inženýra a armádního automechanika během druhé světové války. Právě on přišel s autíčky v ideálním měřítku, jehož cenu si mohl dovolit každý.

Právě tyto atributy spolu s detailním zpracováním přinesly dynamický růst zájmu a od sedmdesátých let se jich každoročně prodá na 100 milionů kusů. V roce 1956 doplnila autíčka herní sety, vytvářející celá města. Tato tradice přetrvává dodnes, kdy si můžete koupit 14 různých budov, od čerpacích stanic, přes staveniště až po velké letiště. O 17 let později rozšířil Matchbox portfolio o stejně propracovaná letadla. Nedávno se na trhu objevily i dražší modely pro sběratele s reálnějším zpracováním a otevírajícími částmi karoserie.

Mattel, který Matchbox vlastní od roku 1997, oslavuje tažení napříč dekádami sedmi speciálními sety, kde každý pod tlakem odlitý model symbolizuje určité desetiletí. Kolekce jsou sestaveny z již existujících autíček řad Collectors a Moving Parts, které vynikají reálností zpracování. Mají gumová kolečka, otevírající se dveře i kapotu. Všechny modely nesou specifické grafické zpracování.

Aby to nebylo jen o barvách, Matchbox sbírku doplnil nově vyhotoveným Jaguarem D-type, Porsche 911 Turbo a londýnským Routemasterem s britskou vlajkou. Sety mají nebývale pestrou skladbu. Najdeme v nich supersporty, kabriolety, historické ikony, ale také sklápěč, hasičské vozy, letadlo a vrtulník. Řada z nich je odlita z recyklovaného zinku, což je ukázka snahy o ekologickou výrobu.

Diskuze (18) Další článek: Bugatti zlomilo rekord! Unikátní Chiron, který vzniknul mimo výrobní plán, se stal nejdražším novým vozem prodaným v aukci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,