Tento Rover se bude prohánět po Marsu. Nyní čeká na jaderný reaktor

NASA vytváří pro nadcházející misi na planetě Mars zbrusu novou pozemní sondu Rover, která k pohonu opět využije jadernou energii. Nejnovější pohonná jednotka vozítka tak nyní podstupuje testování.

Americká agentura NASA má již bohatou historii ve vývoji svých Roverů. Vedle asi nejznámějšího Lunar Roveru, který v minulosti kosmonauti proháněli na měsíci, vytvořila řadu pojízdných sond pro sbírání vzorků a průzkum. Teď se NASA pouští do poslední fáze stavby nového vesmírného vozítka, pojízdné sondy Mars Rover pro misi na rudé planetě v roce 2020.

Podobně jako dřívější sonda Curiosity bude nejnovější Mars Rover využívat k pohonu malý jaderný reaktor a generátor. Jednotka nazvaná Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG) zajistí přeměnu tepelné energie z přirozeného rozpadu plutonia-238 na energii elektrickou. Všechny systémy sondy včetně pohonu budou napájeny tímto způsobem.

Boeing Lunar Roving Vehicle: Fascinující příběh měsíčního tuláka

Boeing Lunar Roving Vehicle: Fascinující příběh měsíčního tuláka

Nejnovější verze reaktoru je nyní testována a zahrnuje poslední článek stavby, která začala již letos v březnu. V Curiosity z roku 2011 generoval tento druh pohonu 2,5 kWh elektrické energie denně a měl vystačit až na 14 let provozu.

I když se nový Mars Rover nebude základní konstrukcí tolik lišit, pro misi v roce 2020 je pochopitelně vybaven mnohem aktuálnější výzkumnou technikou. Šestikolové vozítko dostane celkem 23 kamer, mikrofony a samozřejmě nástroje pro sběr vzorků a analýzu tamního prostředí, obyvatelnosti, historie planety a možných nebezpečí.

Ford se v Evropě zaměří na další SUV. Možná to odnesou MPV...

Ford se v Evropě zaměří na další SUV. Možná to odnesou MPV...

Výzkumná mise Mars Roveru má být totiž jedním prvních z kroků, jak připravit lidskou posádku k budoucímu obývání Marsu. Rover by tak měl obsahovat i experimentální systém MOXIE, který se bude snažit z atmosféry Marsu (95,32 % oxidu uhličitého) vytvořit kyslík. Testováním přímo na planetě si chce NASA potvrdit jeho funkčnost.  

Mars Rover se na rudou planetu vydá v červenci roku 2020 a na místo dorazí dle výpočtů v lednu až březnu 2021. Společně s vozítkem by měl povrch a atmosféru Marsu prozkoumávat zcela poprvé i částečně autonomní dron.

Minitest Fiat Tipo kombi 1.6 Multijet DDCT: Přepísknutý budget

Fiat Tipo kombi 1.6 Multijet DDCT (minitest)

Pokud potřebujete levný kombík, důvod vynechat z výběru Tipo vážně nemáte. Fiat ho prodává za slušné peníze. Co když ale chcete diesel, automat a lepší výbavu? Bude Ital pořád ještě takové terno?

dnes | Miro Mihálik | 20 příspěvků
TEST BMW M5: Supersport ve smokingu. Může tohle fungovat?

BMW M5

Ano, nová M5 je čtyřkolka, s přepňovaným motorem a masážními sedačkami. Je nejtěžší a nejvýkonnější z modelů M. A takové parametry já osobně neupřednostňuji. Jenže nic není tak, jak se zdá.

18.  10.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
Minitest Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line: Potěšení s vůní nafty

Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line (minitest)

Z nafty se stalo politické téma a zdá se, že její dny jsou sečteny. To je ideální moment dát si špetku nekorektnosti v podobě úsporného dieselu, který navíc hrabe těmi správnými koly a… je z Koreje.

16.  10.  2018 | Miro Mihálik | 28 příspěvků