Tento Rover se bude prohánět po Marsu. Nyní čeká na jaderný reaktor

NASA vytváří pro nadcházející misi na planetě Mars zbrusu novou pozemní sondu Rover, která k pohonu opět využije jadernou energii. Nejnovější pohonná jednotka vozítka tak nyní podstupuje testování.

Americká agentura NASA má již bohatou historii ve vývoji svých Roverů. Vedle asi nejznámějšího Lunar Roveru, který v minulosti kosmonauti proháněli na měsíci, vytvořila řadu pojízdných sond pro sbírání vzorků a průzkum. Teď se NASA pouští do poslední fáze stavby nového vesmírného vozítka, pojízdné sondy Mars Rover pro misi na rudé planetě v roce 2020.

Podobně jako dřívější sonda Curiosity bude nejnovější Mars Rover využívat k pohonu malý jaderný reaktor a generátor. Jednotka nazvaná Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG) zajistí přeměnu tepelné energie z přirozeného rozpadu plutonia-238 na energii elektrickou. Všechny systémy sondy včetně pohonu budou napájeny tímto způsobem.

Boeing Lunar Roving Vehicle: Fascinující příběh měsíčního tuláka

Boeing Lunar Roving Vehicle: Fascinující příběh měsíčního tuláka

Nejnovější verze reaktoru je nyní testována a zahrnuje poslední článek stavby, která začala již letos v březnu. V Curiosity z roku 2011 generoval tento druh pohonu 2,5 kWh elektrické energie denně a měl vystačit až na 14 let provozu.

I když se nový Mars Rover nebude základní konstrukcí tolik lišit, pro misi v roce 2020 je pochopitelně vybaven mnohem aktuálnější výzkumnou technikou. Šestikolové vozítko dostane celkem 23 kamer, mikrofony a samozřejmě nástroje pro sběr vzorků a analýzu tamního prostředí, obyvatelnosti, historie planety a možných nebezpečí.

Ford se v Evropě zaměří na další SUV. Možná to odnesou MPV...

Ford se v Evropě zaměří na další SUV. Možná to odnesou MPV...

Výzkumná mise Mars Roveru má být totiž jedním prvních z kroků, jak připravit lidskou posádku k budoucímu obývání Marsu. Rover by tak měl obsahovat i experimentální systém MOXIE, který se bude snažit z atmosféry Marsu (95,32 % oxidu uhličitého) vytvořit kyslík. Testováním přímo na planetě si chce NASA potvrdit jeho funkčnost.  

Mars Rover se na rudou planetu vydá v červenci roku 2020 a na místo dorazí dle výpočtů v lednu až březnu 2021. Společně s vozítkem by měl povrch a atmosféru Marsu prozkoumávat zcela poprvé i částečně autonomní dron.

Minitest BMW X3 M40d: Opravdu těžká volba!

BMW X3 M40d (minitest)

M40d sice není nejvýkonnější, ale zato nejdražší verzí modelu X3. Srdce by sáhlo po benzinovém šestiválci M40i, dříve nebo později se vám však do rozhodování začne plést mozek.

dnes | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

21.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 72 příspěvků