Manželé chtějí zdolat jižní pól. V autě na solární pohon vytištěným v 3D tiskárně

Vydat se na jižní pól s vlastnoručně sestaveným elektromobilem se solárními panely vytištěným v 3D tiskárně zní jako dost odvážný nápad.

Dojet na jižní pól je samo o sobě úctyhodným počinem. Proč si to ale trochu neztížit? Manželé Liesbeth a Edwinter Veldeovi se nerozhodli pro hotový off-road či psí spřežení. Vozidlo si pro účely své cesty vyrobili sami.

Expedice Scrab je v cíli. Podívejte se na fotogalerii z celého týdne

Expedice Scrab je v cíli. Podívejte se na fotogalerii z celého týdne

Nizozemský pár cestuje v rámci programu Clean2Antarctica, tedy "čistě na Antarktidu". Jejich cílem je tedy na pól dorazit bez odpadu a emisí. A to není jen hláška módní ekologie. Ukládání odpadů, včetně starých vozidel, je v křehkém a stále poměrně nenarušeném ekosystému Antarktidy zakázáno od platnosti Protokolu o ochraně životního prostředí v roce 1998. 

Svou třicetidenní pouť odstartují za pět týdnů s v podstatě podomácku vyrobeným vozidlem. Má tři části se stejným počtem solárních panelů. Solar Voyager, jak mu říkají, má hodně částí vytištěnou z 3D tiskárny. Je 16 metrů dlouhý a váží překvapivě málo - 1485 kg. Zdolat musí 2400 kilometrů v mraze kolem -30 stupňů. Maximální rychlost přitom činí 8 km/h. První testy aktuálně podstupují na Islandu, odkud pochází přiložené video.

Conor McGregor a jeho auta: V čem jezdí šampion UFC, bývalý instalatér?

Conor McGregor a jeho auta: V čem jezdí šampion UFC, bývalý instalatér?

S sebou si vezou jídlo raději na 47 dní. Na vodu zapomeňte, jsou jí ve zmrzlé podobě po dobu cesty obklopeni. Zajímavé ovšem je, že interiér vozu není aktivně dohříván. Cestovat budou v prosinci, kdy je na Antarktidě léto a slunce tu svítí 24 hodin denně, o energii tedy bude postaráno.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Škoda Citigoe iV: Konečně levný elektromobil pro každou českou rodinu?

Škoda Citigoe iV

Elektromobily se už konečně stávají cenově dostupné. Za méně než půl milionu u nás sice koupíte nanejvýš městská miniauta, právě v těch však dává elektrický pohon v současnosti největší smysl. Jak se vstup do tohoto segmentu podařil Škodovce, jsme zjišťovali v redakčním testu.

dnes | Jan Mička | 23 příspěvků
TEST: S Mitsubishi L200 jsme postavili lesní posed. Ale hodí se i na výlety?

Mitsubishi L200 Invite+ a Instyle

Nové Mitsubishi L200 je skvělé auto na práci. Jak si ale povede jako auto pro každý den?

25.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

24.  2.  2020 | Svět motorů | 12 příspěvků