Malé kruhové objezdy jsou oblíbené

Určitě jste zaregistrovali rostoucí počet kruhových křižovatek i u nás, ale renesanci prožívají po celé Evropě.

Mají spoustu výhod, zejména když je řidiči dokážou využívat. Jejich základní charakteristikou je vedení provozu po jednopruhovém okružním jízdním pásu okolo středního ostrova, přičemž vjezdy a výjezdy jsou taktéž jednopruhové. Vnější průměr křižovatky leží zpravidla v rozmezí 25-40 metrů.

Jediným úkolem řidiče je dát přednost na vjezdu do křižovatky, přičemž sleduje jen jeden směr jízdy (vozidla přijíždějící zleva po okruhu). Výhled z vozidla doleva je přitom lepší a pohodlnější. Nestíní spolujezdec, sloupky karosérie ani zamlžené okno, na které nedosáhne. Jejich vysoká bezpečnost je dána podstatným snížením rychlosti jízdy (řidič je přinucen k výrazné změně směru) a zmenšením počtu kolizních bodů na pouhou čtvrtinu (z 32 na 8).

Malá okružní křižovatka snadno zvládá dopravní zatížení 15 000 vozidel za den a při stejném zatížení se ve srovnání s neřízenou průsečnou křižovatkou netvoří prakticky žádné fronty a provoz je plynulý a bez čekání. V případě omylu řidiče mu nic nebrání odbočit do stejné větve, kterou do křižovatky vjel, případně objet střední ostrov několikrát dokola a získat čas na rozmyšlenou, kudy pokračovat v jízdě. Důležitým předpokladem úspěšného provozu malé okružní křižovatky je ovšem správné chování řidičů. Jaké jsou tedy hlavní zásady?

Přednost v jízdě dáváme pouze jednou, a to při vjezdu na okruh. To je definováno dopravní značkou „Kruhový objezd“ a značkami „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“ umístěnými na všech vjezdech. Znamení o změně směru jízdy dáváme vždy při výjezdu z křižovatky. Nejenže dodržíme pravidla provozu, ale napomůžeme i plynulosti provozu a propustnosti křižovatky, neboť vjíždějící řidič je informován o tom, že křižovatku opouštíme a zbytečně nečeká.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků