Malaguti Phantom 200: malý-velký skútr (test)

Velmi povedený design oblékl Phantom Max do kabátku velkých skútrů. Náš malý test vám napoví, co se dvoustovka od Malaguti umí.
Seznam kapitol
  1. Představení Malaguti Phantom Max 200; Za řídítky Phamtoma jsem jel i 135 km/h (jízdní dojmy)
  2. Závěrečné shrnutí, plusy a mínusy; Technické informace a kompletní fotogalerie

Představení Malaguti Phantom Max 200

Malaguti pod označením Phantom Max v současné době vyrábí stopětadvacítku a čtvrtlitr. Testovaný dvoustovkový skútr předcházel současnému modelu Phantom May 250. Všechny verze mají stejnou kapotáž a liší se především v pohonné jednotce.

Při pohledu na Phantoma zepředu vám ani nepřijde, že vidíte motocykl o kubatuře vyšší, než 125 ccm. Zajímavě provedená maska vytváří falešný blatník, nad hrotem jsou dva světlomety, které jsou na bocích doplněny blinkry. Celý předek je zakončen řídítky, kterým vévodí profilovaná kaplička přístrojové desky.

Phantom Max z profilu jasně dává najevo, že patří do vyšší ligy než jsou ubzučené padesátky. Mohutná záď má na hřbetě krásně tvarované sedlo, které zve řidiče k projížďce. Propracované zádi dominují dva kulaté světlomety a masivní koncovka výfuku. Vedle ostrých linií podtrhují moderní sportovní vzhled i pětipaprskové disky s pneumatikami 130/70 R13 vpředu a 140/60 R13 vzadu.

Phantom pohání čtyřtaktní, kapalinou chlazený jednoválec o objemu 198 ccm, který produkuje dost slušný výkon 15 kW (20 k) v 9 000 ot. Maximální točivý moment 17 Nm v 7 000 ot/min. a z něj pramenící výkonzajišťuje dostatečnou pružnost. Skútr se neliší od ostatních, sílu motoru na zadní kolo přenáší přes odstředivou spojku a variátor.

Podvozek má v předu hydraulickou vidlici o průměru 33 mm, vzadu jsou na bocích kyvky dva tlumiče s vinutými pružinami. Brzdový systém je poskládán z jednoho kotouče o průměru 220 mm vpředu i vzadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malaguti Phantom Max 200

Za řídítky Phamtoma i 135 km/h

Sedlo stejně dobře jak vypadá, se na něm i sedí. Má správný tvar a je tak akorát měkké. Přístrojová deska z dálky vypadá výborně, ale při bližším zkoumání působí plastové obroučky a imitace karbonu levným dojmem. Škoda toho, protože přístroje ukazují řadu nadstandardních informací, jako je např. venkovní teplota, otáčky motoru, hodiny, celkový počet kilometrů nebo denní kilometry (funkce trip). Dva boční analogové budíky měly na starost informovat řidiče o stavu paliva v nádrži a teplotě chladící kapaliny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístrojová deska

Když jsem si bral Malaguti na test, předpokládal jsem, že budu mít nějaký prostor za řídítky a naštěstí mě Phantom Max nezklamal. Při jízdě jsem se cítil pohodlně a nemusel jsem hrbit, jako při testování některých menších padesátek. Po nastartování se ozvalo typické vrnění čtyřtaktního motoru, které se prohloubilo, když se přidal plyn. Větší skútr na otočení pravé rukojeti reagoval standardně, menší prodleva, než se všechny komponenty poskládaly do záběru a pak frrr... Výlet do světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohodlí za řídítky skútru

Phantom Max 200 neměl problém se rozjet na tamchometrových 135 km/h a i ve dvou jsme to na rovince svištěli přes 120 km/h. Skútr měl dobrý zátah ve všech rychlostech, i třeba ve stovce byla cítit akcelerace. Podvozek měl ideální tuhost, v zatáčkách dobře držel stopu a při přejezdu díry v asfaltu nebo jiných nerovností hodně tlumil rázy do řídítek. S brzdami nikdy nebyl problém, kotouč vzadu je u skútrů velké plus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Já říkal, že kotouč vzadu je výhoda.

Jak jsem si pochvaloval jízdu za řídítky, z jízdy ve dvou jsem už nadšen nebyl. Spolujezdec má mizerné stupačky, musí vytočit nohu, aby se špičkou opřel. Menší sedlo druhému členu posádky stačí, jen na delší trasy mohlo být měkčí, a boční madla jsou dobrá akorát při brzdném manévru. Při akceleraci je lepší se jednou rukou přidržet řidiče nebo se hodně předklonit. Další body dolů ztrácí Phantom za úložný prostor, kam se sice vejdou dvě otevřené přilby, ale ani jedna zavřená. Na druhou stranu, pokud máte otevřenou přilbu, tak vedle ní se vejde třeba i piknikový košík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký úložný prostor nabízí místo pro dvě otevřené přilby.

Zkušenosti majitele servisu Scootland.cz: Phantom Max 200 je osazený motorem Piaggio 200 ccm, který je taktéž použitý v oblíbené Gileře Runner. Vyniká poměrně vysokým výkonem 20 koní, což je obvyklé spíše u objemu 250 cc. Nevýhodou je nepatrně vyšší spotřeba, která se při svižnější jízdě bez problémů dostane k 5 litrům na 100 km. Na tento motor je dostatek tuningových i náhradních dílů. Doporučoval bych jej osadit variátorem Malossi Multivar v ceně 4400 Kč, který znatelně nakopne už tak dost svižný skútr. Odměnou za investici bude lepší pružnost a zrychlení.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Představení Malaguti Phantom Max 200; Za řídítky Phamtoma jsem jel i 135 km/h (jízdní dojmy)
  2. Závěrečné shrnutí, plusy a mínusy; Technické informace a kompletní fotogalerie
Minitest Toyota Hilux 2.4 D4-D: I ta už se umí vyšňořit!

Toyota Hilux 2.4 D4-D (minitest)

Hilux osmé generace už má nový čumák. V rámci výroční edice se snaží zaujmout i tu klientelu kolem tunových pick-upů, která touží po co nejosobnějším vzezření a chování svého pracanta.

dnes | AutoRevue.cz | 4 příspěvky
Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

17.  1.  2019 | Miro Mihálik | 3 příspěvky
TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve loni se je ale Španělé rozhodli seskupit je pod jednu značku a dát jim novou identitu. A protože SUV v dnešní době táhnou, stal se průkopníkem model Ateca.

15.  1.  2019 | Jan Mička | 28 příspěvků