Má obyčejné rádio budoucnost?

Drtivá většina řidičů poslouchá během jízdy nějaké audiozařízení. Ať už rozhlasové vysílání, nebo reprodukovanou hudbu. U nás zatím pořád ještě vyhrávají kazety, ale ve světě už je dávno převálcovala cédéčka. V poslední době se objevují další zařízení, která se už blíží víc než čemukoliv jinému, počítači.
Má obyčejné rádio budoucnost?

Zatím to bylo jednoduché. Stačilo si vybrat podle sympatií a peněženky rádio a prodejce automobilu ho prostě namontoval. Už nějaký čas ale už přímo výrobci automobilů používají vlastní zařízení, která nejde typizovaným rádiem nahradit. Hlavně proto, že prostor pro umístění ráda má specifické rozměry a běžný přijímač se tam prostě umístit nedá. Z jedné strany je to výhoda, protože ukrást takové rádio nemá cenu, ale z druhé strany je to škoda, protože majitel takového vozu je odkázaný na nabídnu automobilky a nemá další vlastní volbu.

To může přinést zejména náročnějším motoristům neřešitelný problém. Na trhu je totiž teď tolik speciálních přístrojů, že stojí za to se s nimi seznámit podrobněji.

Pomalu si začínáme zvykat na to, že většina audio-vizuálních přístrojů se dnes stále více potkává s výpočetní technikou. Obraz a zvuk, dříve analogové, nyní proudí datovými kabely v podobě nul a jedniček stejně jako jiná data, autorádia jsou řízena mikroprocesory a vybavována barevnými displeji.

Jedním z průkopníků takové cesty je značka Sony a ukazuje cestu sbližování počítačů i v oblasti autohifi. Vrcholové modely jsou doslova „převlečené“ počítače. Například poslední novinka z této oblasti MEX-1HD je kromě tuneru a CD mechaniky vybaven ještě 10 GB pevným diskem pro 169 hodin hudby, slotem pro paměťovou kartu Memory Stick, digitálním konektorem I/O a funkcí CD-R, CD-RW a MP3 Playback.

Klepněte pro větší obrázek
Sony MEX-1HD

To je samozřejmě už otázka nákupní ceny kolem 60 tisíc korun, ale i levnější přístroje jsou zajímavé. Sony MEX-5DI nabízí obrovský aktivní barevný displej, schopný zobrazit až 32 000 barev. Vzhledem k tomu, že je rovněž vybaven slotem pro Memory Stick, vnitřní pamětí o kapacitě 2 MB a digitálním konektorem I/O, lze do paměti ukládat např. vlastní pozadí displeje v různých formátech. K dispozici je navíc několik variant pohyblivých sekvencí a spořičů obrazovky, vybírat lze z různých grafických schémat a dokonce si do paměti autorádia můžete uložit a poté na displeji zobrazit třeba fotografie z vlastní dovolené.

Klepněte pro větší obrázek
Sony MEX-5DI

To jsou většinou záznamové formáty, se kterými se zatím často nesetkáváme. Ale MP3 můžeme už dnes považovat za „klasiku“ a také tady jde vývoj rychle dopředu. I střední třída takového zařízení může mít CD tuner vybavený RDS EON přijímačem a zabudovaný zesilovač o výkonu 4x50 wattů. Umí přehrávat MP3, CD-R a CD-RW a má k dispozici v této třídě zatím neobvyklý čtyřkanálový linkový výstup předzesilovače, CD Text, schopnost ovládat CD/MD měnič, D-bass či funkci MBP (My Best Position) pro optimální podání prostoru vzhledem k pozici posluchače.

Ve vyšších cenových kategoriích se opět vracejí klasické kruhové ovladače. Všelijaké kolébky a jiné titěrné prvky jsou sice efektní, ale málo praktické. Na přístroji CDX-MP70 zobrazí alfanumerický displej vyčerpávající údaje v sedmi barvách, počítačová CD mechanika zase spolehlivě rozlouskne soubory MP3, vypálená média CD-R i přepisovatelné disky CD-RW, to vše i s infračerveným dálkovým ovládáním. V honbě za maximálním výkonem vměstnali konstruktéři do CDX-MP70 zesilovače s výkonem 4x52 wattů a přidali rovněž čtyřkanálový linkový výstup, regulovatelný výstup pro subwoofer a dokonce jeden vstup pro libovolný zdroj. Do soupravy zapadne například i CD měnič na šest disků jehož hlavní devizou je schopnost přehrávání souborů MP3. Co byste řekli šesti diskům, každý s obsahem zhruba deseti hodin nepřetržité reprodukce?

Ale ani videoprojekce už není v autě nic nedosažitelného. Pro fanoušky domácího kina a pro všechny ostatní, kteří si chtějí krátit čekání v zácpě sledováním televizního vysílání, filmů z videa či DVD, případně hraním počítačových her, je připraven desetidiskový DVD/CD měnič i s širokoúhlým monitorem, který je při úhlopříčce 7 palců pouze 2,7 cm široký a navíc obsahuje TV tuner. Pro cestující na zadních sedadlech se zase jako optimum jeví širokoúhlý monitor zabudovaný v montážní konzole pro uchycení na strop a přímými vstupy pro plug-and-play připojení Playstation.

Vybrat si audiosoustavu do auta není nic složitého, ale náklady na špičkové zařízení mohou dosáhnout i částky srovnatelné s pořizovací cenou některého miniuata.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 20 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků