Lze spoléhat na to, že ostatní dodržují předpisy? Řešil to Ústavní soud

Lze spoléhat na to, že ostatní dodržují předpisy? Řešil to Ústavní soud

Ústavní soud se zastal řidiče, který byl odsouzen za to, že nepředpokládal nebezpečné počínání opilého motorkáře

Případ vážné dopravní nehody, při níž řidič osobního auta při odbočování vlevo srazil motorkáře, který se při tom vážně zranil, se po více než třech letech od této události dostal až k Ústavnímu soudu.

Motorkář tehdy utrpěl vážné poranění hlavy se závažnými následky. Přestože byl motorkář opilý, jel příliš rychle a předjížděl v místě, kde je to zakázáno, Okresní soud ve Frýdku-Místku a Krajský soud v Ostravě rozhodly, že částečnou vinu nese i řidič auta. Uložily mu podmíněný trest odnětí svobody a povinnost zaplatit celkem 800 000 korun jako odškodné.

Tento verdikt nakonec řidič auta napadl u Ústavního soudu, který mu dal za pravdu. Verdikt s odůvodněním Ústavní soud v úterý zveřejnil na svých internetových stránkách.

Podle Ústavního soudu trestní soudy nesprávně stanovily, že řidič auta byl za nehodu odpovědný ze třiceti procent. Argumentovaly tím, že posledních pět sekund před nehodou (přičemž právě jen oněch posledních sekund mohl motorkáře vidět) se řidič auta nedíval do zpětného zrcátka.

Ústavní soud při projednávání případu nabyl přesvědčení, že v tomto případě platí takzvaný princip omezené důvěry v dopravě. Ten spočívá v tom, že řidič se při provozu na pozemních komunikacích může spoléhat na to, že ostatní budou dodržovat pravidla silničního provozu.

Doporučujeme

Články odjinud